فناوری اطلاعات

سامانه رسوب‌دهی فیزیکی از فاز بخار ساخته شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پارک فناوری پردیس، محمد میرزایی نماینده یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس گفت: سامانه لایه نشانی فیزیکی در فاز بخار به وسیله پرتو الکترونی با کاربرد لایه نشانی نازک (Thin Film Coating) در قطعات خاص و با دقت بسیار بالای اپتیک و لیزر، با دقت بالا طراحی شده است.

وی افزود: عملکرد دستگاه به این صورت است که با عبور جریان کنترل شده از کاتد، الکترون ها برانگیخته شده و با اعمال ولتاژ فشار قوی طی عملیاتی شتابدهی می‌شوند، و با فوکوس کردن الکترون‌های شتابدهی شده توسط میدان مغناطیسی کنترل شده روی مواد مورد نظر در فضای خلاء به صورت بخار روی قطعه در زیر لایه قرار می‌گیرد.

میرزایی در مورد نیاز کشور به این سامانه اشاره کرد: کلیه شرکت‌ها، مراکز، دانشگاه‌ها و سازمان‌های تولیدی و تحقیقاتی فعال در زمینه ساخت قطعات اپتیکی مانند مرکز ملی لیزر، صنایع اپتیک اصفهان از آن استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: قیمت سامانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار برای هر نمونه از دستگاه است و تمام قطعات آن در دوران تحریم ساخته شده و این دستاورد مهم کمک بالایی به عدم خروج ارز از کشور دارد. این محصول با توجه به دقت لایه نشانی فوق العاده ‌بالا و کاربرد آن در صنایع حساس، محصولی با فناوری بالا محسوب می‌شود. علاوه بر تحریمی بودن این محصول، قطعاتی که برای تولید آن به این سامانه نیاز است نیز در تحریم‌های جدی قرار دارند.

این فعال فناور به قابلیت‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: این سامانه در تولید برخی از قطعات حساس اپتیک و لیزر کاربرد دارد.

میرزایی یادآور شد: این شرکت فعالیت خود را در زمینه ساخت تجهیزات Pulsed Power در سال ۱۳۸۳ آغاز کرد سپس با توجه به درخواست صنایع و مراکز تحقیقاتی، فعالیت‌های شرکت به صورت تخصصی در قالب چهار بخش پالس پاور، انرژی و پلاسما، مایکروویو (فناوری تولید امواج مایکروویو و شتاب دهنده‌های خطی)، و طراحی و ساخت سیستم‌های پیشرفته توسعه یافت.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 12 =

دکمه بازگشت به بالا