فناوری های نوین

ساخت تراشه در ایران شتاب می گیرد/ تدوین سند «صنعت میکروالکترونیک»محمدحسین محمدی لاریجانی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اینکه در خصوص توجه به صنعت میکروالکترونیک، سال گذشته جریان خوبی در حاکمیت شکل گرفت و شاهد توجه ویژه ای به این حوزه بودیم، اظهار کرد: بعد از دوران کرونا شاهد یک کمبود و کسری در دنیا بودیم و وقتی کمبودی در دنیا اتفاق می‌افتد، اولین تاثیرش را در مارکت های دنیا می‌گذارد و در این شرایط کمپانی‌های بزرگ ابتدا نیازهای خود را برطرف خواهند کرد و ایران در آن دوران از این موضوع به خصوص در حوزه تهیه تراشه‌های حوزه لوازم خانگی و خودرویی با چالش مواجه شد.

توجه حاکمیت به حوزه میکروالکترونیک / بودجه مورد انتظار در سال ۱۴۰۱ محقق نشد

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک ادامه داد: پس از این چالش، دستگاه حاکمیت به این فکر افتاد که به نحوی حداقل‌های خود را در این حوزه به نحوی کاور کند تا بتواند سیاستگذاری خوبی در حوزه میکروالکترونیک داشته باشد. در همین راستا براساس بند ن تبصره ۷ بودجه ۱۴۰۱ مقرر شد بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از منابع تعرفه واردات گوشی‌های تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار را برای حوزه میکروالکترونیک اختصاص یابد اما در نهایت یک و سه دهم همت آن محقق شد؛ به طوری که ۲۰۰ میلیارد به صندوق سها (صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وابسته به وزارت صنعت) تعلق گرفت و بخشی از این ۲۰۰ میلیارد به میکرو و بخش دیگر به حوزه بومی سازی تلفن همراه اختصاص یافت و در واقع آن بودجه نهایی، محقق نشد اما همین که موضوع میکرو در بودجه کل کشور قرار گرفت و به آن توجه شد، باید از دستگاه حاکمیت تشکر کرد.

حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکرو در بودجه ۱۴۰۲ گنجانده شد

وی با اشاره به اینکه امسال و در بودجه ۱۴۰۲، یک بودجه جداگانه در قالب بند ط تبصره ۷ به طور تخصصی برای توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک در نظر گرفته شد، گفت: براساس این بند وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) مکلف شده است منابع حاصل از حقوق ورودی رویه (برند) تجاری واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار که حداقل ۱۵ درصد است و البته واردات گوشی در سایر رویه‌ها که ۲ برابر محاسبه و دریافت می‌شود را به خزانه واریز کند تا صرف حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک شود. همچنین براساس این بند واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی، نیز مشمول این حکم می‌شود.

آئین نامه «تخصیص تعرفه واردات موبایل به حوزه میکرو» تدوین شد

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک با بیان این مطلب که براساس این بند قانونی، مسؤولیت تقسیم کار نهادیِ وظایف و راهبری تحقق اهداف این بند بر عهده «کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال دولت» قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر آئین نامه این موضوع تدوین شده و مصوبه کارگروه اقتصاد دیجیتال دولت را گرفته و به زودی در هیأت دولت مطرح و ابلاغ می‌شود.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه به دنبال این بودیم که در برنامه هفتم توسعه کشور، موضوع میکروالکترونیک یک تحول جدی داشته باشد، افزود: بیش از آنکه به حوزه میکرو با یک رویکرد اقتصادی نگاه کنیم، هدف ما این است که رویکرد تاب آوری آن را پوشش دهیم تا صنایع مادر ما معطل چند قطعه در کشور نمانند و بر نقاطی متمرکز شده‌ایم که نیازهای جدی ما را به خصوص در حوزه «طراحی تراشه» برآورده می‌کند چرا که ما نمی‌خواهیم هر گونه تراشه‌ای را بسازیم. به همین دلیل این موضوع همچنان در حال پیگیری است.

میکروالکترونیک در برنامه هفتم درمیان چند تکنولوژی دیگر گم شد / در حال پیگیری هستیم

وی بیان کرد: در برنامه هفتم، یک بند تخصصی به حوزه میکروالکترونیک اختصاص پیدا کرده بود که به ماده ۴۸ صنعت الحاق پیدا می‌کرد و مصوبه کمیسیون صنایع را هم گرفته بود اما در کمیسیون تلفیق مجلس، میکروالکترونیک، صرفاً به یک کلمه تبدیل شد و در میان چندین تکنولوژیِ دیگر قرار گرفت البته هنوز هم در حال پیگیری هستیم.

سند ملی و راهبردی در حوزه صنعت میکروالکترونیک تدوین می‌شود

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک با بیان این مطلب که در حال حاضر میکروالکترونیک در برنامه هفتم، صرفاً در حد یک «سند ملی» دیده شده است، گفت: در همین راستا وزارت صمت با همکاری سایر دستگاه‌های ذی ربط باید یک سند راهبردی در این حوزه تدوین کند. اما خب آن جنبه اجرایی که مدنظر ما بود و می‌خواستیم این حوزه یک بند تخصصی داشته باشد، هنوز برآورده نشده است.

ایجاد مرکز آفرینش ملی ریزفناوری و میکروالکترونیک / تمرکز بر ساخت تراشه در کشور

لاریجانی افزود: البته از طرف دیگر معاونت علمی در این زمینه یک کار جدی کرده و در برنامه هفتم، «مرکز آفرینش ملی ریزفناوری و میکروالکترونیک» را در برنامه و دستور کار خودش قرار داده است که بحث‌های ریزفناوری، نانو هم را شامل می‌شود در حالی که میکروالکترونیک جزو حوزه‌های پیشران است و انتظار این بود که یک «آزمایشگاه ملی تخصصی میکروالکترونیک» ایجاد شود چرا که در حوزه میکرو بحث بر سر ابعاد نیست و اشتباهاً این طور برداشت می‌شود که میکروالکترونیک، یعنی الکترونیک در حوزه و ابعاد میکرو در حالی که این صنعت به عنوان یک صنعت بزرگ سلول‌های خورشیدی و لامپ‌های روشنایی را شامل می‌شود اما آن چیزی که برای ما راهبردی و گلوگاهی است، صنعت ساخت تراشه است که یک مزیت نسبی در حوزه علم و فناوری ایجاد می‌کند.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا