بدون دسته بندی

ریزش قیمت روز خودرو تا کجا؟!


طی چند روز گذشته و با آغاز روند نزولی نرخ ارز، شاهد ریزش نرخ خودرو و کاهش پایه قیمتی انواع خودروی داخلی و خارجی در بازار کشور بودیم. بسیاری از کارشناسان، این روند را ناشی از افزایش تولید و تسریع در تحویل محصولات از سوی خودروسازان بزرگ قلمداد می‌کنند؛ از سوی دیگر، ناظران بر این باورند که سبک‌شدن وزن دلار، قیمت خودرو و سرمایه‌ای بودن این کالا را تحت تاثیر قرار داده است.
بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که طی هفته نخست آبان 1399، قیمت روز خودروهای داخلی بین 10 تا 30 میلیون تومان ریزش داشته است. این در حالی است که خودروهای وارداتی با حجم کاهشی به مراتب سنگین‌تری مواجه شده‌اند. ریزش نرخ خودرو را نمی‌توان بی‌ارتباط با شیب نزولی قیمت ارز دانست. طی روزهای اخیر، بانک مرکزی به وعده خود درباره تزریق ارز به بازار عمل کرد و اکنون حباب دلار کوچک‌تر از قبل شده است. اگرچه این روند کاهشی، کاملاً شکننده به نظر می‌رسد.
نکته عجیب این است که حتی ریزش نرخ خودرو در بازار نیز موجب رونق خریدوفروش نشده است؛ به عبارت دیگر، قفل‌شدگی بازار، ناشی از تورم انتظاری مشتریان حقیقی است. به گفته فعالان این حوزه، خریداران با مشاهده این وضعیت به امید کاهش بیشتر قیمت‌ها، از خرید جدید خود سر باز می‌زنند. از سوی دیگر، هنوز هم معضل تعهدات معوق خودروسازان بزرگ و البته حضور واسطه‌ها و سفته‌بازان هم‌چنان کشف قیمت خودرو را سخت کرده است. در بازار خودروهای وارداتی، اوضاع بهتری در پیش است و حجم تخلیه خودروهای بالای یک میلیارد تومان با درصدی بیشتر پیش می‌رود. البته باید در نظر داشت که افزایش قیمت این گروه از خودروها نیز با سرعت بالاتری صورت گرفته بود. تقاضای کاذب در این بازار شکل جدی‌تر به خود گرفته است؛ چراکه حاشیه سود قیمت نمایندگی و بازار آزاد برای دلالان بی‌اندازه جذاب است. ویژگی خاص خودروهای وارداتی موجود در ایران، این است که برخلاف محصولات داخلی، تعداد این خودروها در حال کاهش است و وارداتی صورت نمی‌گیرد.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =

دکمه بازگشت به بالا
WhatsApp chat