بدون دسته بندی

روغن گیربکس اتوماتیک چیست و چه عملی در خودرو انجام می دهد


امروزه با به بازار آمدن خودروهایی که دارای دنده اتوماتیک هستند رانندگی شکل دیگر به خود گرفته است. اما این خودرها نیز برای این که دنده ای روان و سریع داشته باشند نیاز به یک روان کننده برای آن دارند. روغن گیربکس اتوماتیک یک روان کننده بسیار مناسب برای این نوع خودروها می باشد.
روغن گیربکس اتوماتیک و انواع آن

خودرهای دنده اتوماتیک برای این که حرکت دنده ها در آن به راحتی صورت گیرد از روغن گیربکس اتوماتیک در آن استفاده می شود. این روغن نقش یک روان کننده برای قطعات گیربکس را دارا می باشد. اما این عمل تنها کاری نیست که این نوع روغن برای آن تولید شده است. از دیگر اموری که توسط این روغن در خودروهای دنده اتومات انجام می شود می توان به خنک کردن و منتقل نمودن قدرت نیز اشاره نمود.
روغن گیربکس دارای دو نوع می باشد. و هر کدام نیز برای انواع معینی از خودرو کاربرد دارد.
روغن گیربکس ام تی اف
این نوع روغن گیربکس تنها برای خودروهایی دارای مصرف است که در آن از سیستم گیربکس دستی استفاده می شود.
روغن گیربکس اتومات ای تی اف
این نوع نیز برای خودرو با سیستم دنده اتوماتیک طراحی و تولید شده است.
تصویر1
عملکرد روغن گیربکس اتوماتیک چیست

این نوع عملکرد بیشتر ویژه نوع ای تی اف می باشد.

 • قدرت موتور را از طریق مبدل های گشتاور منتقل می نماید.
 • با انتقال حرارت دما را تحت کنترل خود دارد.
 • برای روان کاری نمودن یاتاقان ها ودنده ها بسیار مناسب است.
 • قسمت آب بند خودرو را کنترل از تورم بیش از حد آن جلوگیری می نماید.
 • به دلیل اصطحکاک که در دماهای متفاوت در کلاچ رخ می دهد باید این اصطحکاک کنترل شود. روغن گیربکس اتوماتیک این عمل را به خوبی کنترل می کند.
 • از سطح قسمت های فلزی در خودرو در برابر خوردگی مراقبت می نماید.

تصویر2
ویژگی های روغن گیربکس اتومات

روغن گیربکس اتوماتیک برای این که قابلیت انجام این امور را به خوبی داشته باشد باید دارای ویژگی هایی باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

 • گرانروی کم
 • مقاوم بودن به گرمای محیط
 • گریز از آب
 • خاصیت ضد ایجاد کف یا حباب
 • مقاومت در برابر خوردگی و یا سائیدگی

انواع روغن گیربکس اتومات

این نوع روغن خود به دو نوع مینرال و سنتتک تولید می شود.
روغن گیربکس مینرال: در بعضی از خودرو ها به دلیل سیستم آن از روغن مینرال استفاده می شود. این نوع مدل های قدیمی تر نسبت به خودروهای امروزی داشته و استفاده از روغن سنتتیک به آن آسیب وارد می نماید.
روغن گیربکس اتوماتیک سنتتیک: این نوع مخصوص خودروهایی با گیربکس سی وی تی می باشد. قیمت بالا از ویژگی های این نوع روغن است.
تصویر3
چه زمانی روغن گیربکس اتومات نیاز به تعویض دارد

توجه به سطح روغن از مهم ترین مواردی است که باید دوره ای کنترل شود. اما می توانید هر 60 هزار کیلومتر این روغن را تعویض نمایید. از نظر زمانی نیز این مقدار چیزی حدود 36 ماه کارکرد خودرو می باشد.
برای اطلاع از زمان درست تعویض روغن گیربکس اتوماتیک خودرو خود به صداهای اتومبیل خوب گوش دهید. در صورتی که هنگام تعویض دنده از آن صداهای ناهماهنگی می شنوید حتما اقدام به تعویض روغن کنید. اما در صورتی که دنده خوب جا نمی خورد و یا به سختی عوض می شود. این زمان هم زمان تعویض روغن گیربکس است.
توجه به زمان درست تعویض روغن مانع از آسیب دیدگی کلاچ خودرو و سائیدگی این قطعه در آن می شود.
نشانه فساد در روغن گیربکس اتومات چیست

 • از مهم ترین علائم که هر فرد قادر به تشخیص آن خواهد بود تغییر رنگ این روغن است.
 • شیری رنگ شدن نیز نشان دهنده این است که روغن گیربکس خودکار شما با آب مخلوط و از کیفیت آن کاسته شده است.
 • کدر شدن روغن: در صورتی که روغن گیربکس خودرو شما شفافیت خود را از دست داده است و در آن ناخالصی مشاهده می نمایید بهترین کار تعویض آن است. این رسوبات در روغن باعث ایجاد حباب و کف شده و از عملکرد درست روغن جلوگیری می نماید.

تصویر4
چگونه روغن گیربکس اتومات مناسب خریداری نمایید

خرید روغن گیربکس اتوماتیک یک روش بسیار حرفه ای است. این امر نیاز به تجربه و مهارت داشته و تنها افرادی که سال ها با این امر در ارتباط بوده اند توانایی انتخاب روغن گیربکس اتومات مناسب را دارا می باشند.
اما شما نیز سعی نمایید که روغن گیربکسی را خریداری نمایید که همیشه در خودرو مصرف می کنید. تعویض روغن با نوع دیگر باعث آسیب دیدگی شدید در خودرو می شود. در صورتی که نیاز به تعویض روغن با نوع دیگر دارید حتما قبلا مخزن روغن گیربکس خود را تخلیه و از روغن جدید در آن استفاده نمایید.
هیچ گاه از روغن های فله ای و یا بدون نام خودداری نمایید. این نوع باعث ایجاد مشکلات زیاد در خودرو شما شده و در طولانی مدت باعث آسیب در سیستم گیربکس خودرو شما می شود.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا
WhatsApp chat