فناوری اطلاعات

رباتی که از زمین خوردن سالمندان جلوگیری می کندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، سالمندان همزمان با از بین رفتن حس توازنشان در معرض خطر زمین خوردن هایی قرار دارند که آنها را ناتوان می کند. به همین دلیل ربات جدیدی ابداع شده که می تواند زمین خوردن آنها را ردیابی و از وقوع آن جلوگیری کند.

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور با همکاری بیمارستان تان توک سنگ نمونه اولیه این ربات را ساخته اند که به اختصار MRBA نام گرفته است. ربات مذکور شامل یک پایه چرخ دار مجهز به باتری است که به یک کمربند ایمنی پددار وصل است که دور باسن کاربر بسته می شود.

همزمان با حرکت فرد در خانه یا محیط های دیگر ربات نیز او را دنبال کند. گجت با کمک دوربین مجهز به حسگر عمق و حسگرهای دیگر توانست حرکاتی را ردیابی کند که نشان دهنده از بین توازن فرد بود. ربات پس از ردیابی احتمال وقوع، متوقف می شود و کمربند را در جای خود نگه می دارد. در نتیجه از افتادن کارگر جلوگیری می شود.

همچنین ربات می تواند حرکات عمدی مانند حرکاتی که مربوط به نشستن، بلند شدن و ایستادن در یک نقطه است را ردیابی کند. در تمامی این موارد ربات به طور متناسب به فرد کمک می کند. در کنار این موارد علاوه بر کمک به فعالیت های روزانه کاربر، ربات در توانبخشی افراد نیز کارآمد است و می تواند هنگام راه رفتن آنها را کنترل کند.

برای تست ربات ۲۹ داوطلب که دچار سکته مغزی، جراحت های مغزی و نخاعی بودند به مدت ۳ روز از آن استفاده کردند. MRBA نشان داد که در انجام فعالیت های روزانه کارآمد است. همچنین طی بازه آزمایش هیچ زمین خوردنی ثبت نشد.

اکنون قرار است یک آزمایش وسیع تر انجام شود و محققان امیدوارند فناوری مذکور سال آینده به طور تجاری تولید شود.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا