بدون دسته بندی

درمان تریسموس بعد از جراحی دندان عقل


هنگامی که باز کردن دهان سخت می‌شود یا به اصلطاح فک قفل می شود، ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی مثل: مشکل در غذا خوردن و بلعیدن، بهداشت دهان و دندان و حتی صحبت کردن شود. اگرچه تریسموس (قفل شدن فک) یک بیماری شایع نیست، اما گاهی اوقات معمولاً در گروه خاصی از افراد دیده می‌شود، به ویژه در افرادی که دارای ویژگی‌های زیر باشند:

برای کشیدن دندان عقل خود، جراحی دهان انجام داده‌اند.
در نواحی‌ای که شامل ساختارهایی است که بر حرکت دهان تأثیر می‌گذارند، دچار سرطان سر و گردن شده‌اند.
تحت عمل جراحی یا پرتو درمانی سر و گردن قرار گرفته‌اند.

تریموس چیست؟
تریسموس که گاهی اوقات لاک‌جو (lockjaw) نیز نامیده می‌شود، بسیار دردناک است که در آن عضلات جونده فک، منقبض و ملتهب شده، و دهان به صورت کامل باز نمی‌شود. بر اساس منابع معتبر، منظور از باز کردن کامل دهان برای اکثر افراد، باز کردن آن بیش از عرض ۳۵ میلی‌متر (کمی بیشتر از عرض دو انگشت) است.

تریسموس، گاهی وقت‌ها با بیماری کزاز اشتباه گرفته می‌شود. کزاز، عفونت ناشی از باکتری کلستریدیوم تتانی است. از آنجا که برای کزاز واکسن وجود دارد، به عنوان یک عفونت نادر شناخته می‌شود. در صورت ابتلا به کزاز، فرد دچار خشک شدن و اسپاسم عضلانی می‌شود و این پدیده دردناک، ممکن است در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتد. اما تریسموس، بیشتر در ناحیه سر و گردن اتفاق می‌افتد و باعث قفل شدن فک می شود.

علت قفل شدن فک بعد از کشیدن دندان عقل
تریسموس می‌تواند در صورت آسیب یا صدمه به عضلات فک ایجاد شود. این آسیب‌دیدگی می‌تواند به دلیل موارد زیر اتفاق بیفتد:

ضربه
اگر فک بشکند و یا بعد از شکستگی، به مدت زیادی بی‌حرکت بماند، می‌تواند موجب تریسموس شود.
جراحی دهان
تریسموس می‌تواند پس از هرگونه عمل جراحی دهان، به خصوص پس از جراحی دندان عقل روی عصب ، به ویژه دندان عقل فک پایینی، ایجاد شود. (دندان عقل، آخرین دندان‌های آسیاب در دو طرف هر فک است). همچنین، قفل شدن فک می‌تواند به دلیل التهاب پس از جراحی، یا فشار آمدن بیش از حد به فک، در طول عمل اتفاق بیفتد. یکی دیگر از دلایل آن آسیب دیدن سهوی بافت‌های اطراف فک توسط آمپول بی‌حسی است. بنابراین، پس از کشیدن دندان عقل، درباره بهبودی خود بیشتر تحقیق کنید.

علائم تریسموس
باز نشدن کامل دهان که باعث سخت باز شدن دهان می‌شود یکی از علائم اصلی تریسموس است. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد در فک، حتی زمانی که حرکتی ندارد.
  • دشواری یا ناراحتی در انجام فعالیت‌هایی که شامل باز شدن دهان می‌شود (مواردی مانند مسواک زدن یا گاز زدن سیب).
  • ناتوانی در جویدن یا خوردن بعضی از غذاها
  • گرفتگی عضلات فک

دکتر میلاد افشار متخصص ایمپلنت و جراحی دندانبرنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =

دکمه بازگشت به بالا