اخبار سایتبازارفناوری اطلاعات
موضوعات داغ

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در مسابقات کمی کار 2021 آلمان  سوم شدند!

مسابقات کمی کار چیست؟

مسابقات کمی کار از جمله مسابقات جهانی میباشد که هر ساله توسط کشورهای مختلفی اجرا میشود. در این مسابقات تیم های شرکت کننده موظفند خودرویی طراحی کنند که بتواند با یکی از فرایند های شیمیایی مثل تیتراسیون، الکتروشیمی و یا واکنش های راکتوری برق تولید کرده و ماشین را با درصدی از وزن خودش تا یک مسافت مشخص شده ببرند.

این مسابقه در کشور های مختلفی برگزار میشود و معتبر ترین سازمان  برگزار کننده آن سازمان مهندسی شیمی امریکا هست. امسال 2021  سازمان VDI کشور آلمان به عنوان یکی از معتبر ترین ها در حوزه برگزاری این این مسابقه، مسئولیت برگزاری مسابقات را عهده دار بوده است. از ایران تیم کمیکار دانشگاه صنعتی امیرکبیر در  این مسابقات شرکت کرده و با کمک و اسپانسری شرکت کیمیا تهران اسید موفق شدند رتبه سوم را از آن خود کنند.

رتبه سوم مسابقات جهانی کمی کار 2021 آلمان را به تیم کیمیا کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر  تبریک میگوییم.

از زبان پدرام یوسفی و حسام ابراهیمی از اعضای اصلی این تیم شرایط این مسابقه را جویا شدیم.

تیم شرکت کننده در مسابقات کمی کار آلمان متشکل از دانشجویان کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر تهران میباشد. پدارم یوسفی، حسام ابراهیمی ، فاطمه خوئی، امیررضا شفیعی ها، مائده ملکی نژاد به سرپرستی خشایار صالحی در این مسابقه شرکت کرده اند.

هر تیمی که امکانات بیشتری داشته باشد و از مواد و ابزار بهتری استفاده کند مسلما در این مسابقه نتیجه بهتری میگیرد. در  روز مسابقه کنگره شرایط مسابقه را  مشخص میکند که امسال مسافت 11.5 متر اعلام شد و وزنی که باید هر ماشین علاوه بر خودش حمل کند معادل 10 درصد وزن خودش انتخاب شد.

خودروی تیم دانشگاه امیرکبیر 2 کیلوگرم وزن داشت و برای 200 گرم اضافه تری که باید ماشین حمل میکرد از آب استفاده کردند و با توجه به نوع اسمبل شدن باتری باید باتری را شارژ میکردند تا به نتیجه مطلوب برسند.

از زبان پدرام یوسفی ادامه این گزارش را در رابطه با نحوه کار خودرو پیش میرویم: سیستم پیشران ماشین ما در مسابقات VDI ، سیستم باتری قابل شارژ مجدد نقره و روی هستش که باتوجه به سیستم سنتز کردن این مواد ZnOH  و MgOH با پودر گرافیت و یک سری  مواد دیگر مخلوط میشوند و در دستگاه التراسونیک دیسپرس میشوند و در نهایت باتوجه به مفهوم انتقال جرم و به کمک یک باز قوی مثل NaOH ،  این ماده را سنتز میکنیم . یعنی یک محلول متشکل از نقره یا روی به همراه NaOH و آب مقطر تولید میشود که پس از تولید این محلول و کامل شدن سنتز به کمک دستگاه وکیوم یا بوخنر آب را از قسمت پودری این  محلول جدا کرده و به کمک آون پودر را خشک میکنیم و این پودر بیس اولیه باتری ما  را تشکیل میدهد، چه برای روی و چه برای  نقره.

بعد از اینکه پودر آماده شد به کمک یک ترکیبی از باز های قوی مثل KOH,NaOH و LiOH ، یک محلول بازی میسازیم و آن پودر ها را  به کمک این محلول بازی به شکل یک خمیر میسازیم. یکی از این خمیر ها کاتد باتری و دیگری آند باتری است. این کاتد و آند روی کالکتور های استنلس استیل و مس، قرار میگیرد و به کمک یک غشای میان تراوا این دو کالکتور از هم جدا میشوند، که به هریک از این دو تا کالکتور ها یک سل میگوییمم.

وقتی یک تعداد سل با توجه به حجم و ابعاد ماشین در مسابقه کنار هم دیگر قرار میگیرند و با سیم کشی ها به هم وصل میشوند یک باتری ساخته میشود که این باتری چندین بار قابلیت شارژ دارد و میتواند نیروی پیشران ماشین ما را تامین کند. با توجه به امکانات و زمانی که در اختیار داشتیم خداروشکر توانستیم رتبه سوم  مسابقه و اورال پنجم جهانی را کسب کنیم.

شرکت کیمیا تهران اسید حامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

در این میان از مدیران محترم شرکت کیمیا تهران اسید و کمک های بی دریغ ایشان تشکر میکنیم که اگر نبودند به دست آوردن این مقام برای ما بسیار سخت بود چرا که پیدا کردن مواد شیمیایی در ایران به خصوص مواد بر پایه نقره کار سختی است و بعضا قیمت بسیار بالایی هم دارند. با کمک های بی نظیر شرکت کیمیا تهران اسید، مواد (چه مواد ساده و چه مواد پیچیده ) در سریعترین زمان ممکن به دست ما میرسید و هر لحظه که احتیاج داشتیم با شرکت تماس میگرفتیم و همان روز برای ما ارسال میکردند. حتی موادی مثل AgOHکه دانشگاه امیرکبیر هم نداشت و پیدا کردن آن در تهران که پایتخت ایران هست هم سخت است توسط این شرکت در کوتاه ترین زمان ممکن به دست ما رسید.  علاوه بر کمکی که شرکت کیمیا تهران اسید در تهیه مواد به ما کمک کردند توانایی مالی ما را برای طراحی هرچه کامل تر پر افتخار تر این ماشین بالا بردند جوری که به عنوان یک تیم ایرانی قدرتمند در مسابقات حضور پیدا کردیم.

کیمیا تهران اسید مرکز  تخصصی خرید  و فروش مواد شیمیایی مانند دیسکلر ، اسید سولفوریک و اسید سیتریک در ایران میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا