فناوری اطلاعات

حمایت صندوق از پروژه‌های تحقیقاتی معنادار می‌شود/افزایش اعتبارات در ۱۴۰۲رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از معنادار شدن حمایت‌های این صندوق از طرح‌ها خبر داد و گفت: در یک سال گذشته حمایت از محققان پسادکتری تا سقف ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه یک تعریف شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی سلطانی در نشست خبری امروز با بیان اینکه در دوره جدید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران مورد توجه ویژه‌ قرار گرفته است، گفت: قرار است این حمایت پررنگ‌تر شود؛ از این رو در حکم رییس‌جمهوری برای معاون علمی، موضوع علم، پژوهش و علوم پایه و علوم انسانی پررنگ شده است.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۲۰ سال از تأسیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با هدف پژوهش و تحقیقات می‌گذرد، ادامه داد: ۱۰ هزار طرح از طرق مختلف در ۲۰ سال گذشته مورد حمایت قرار گرفته‌اند که این طرح‌ها در بستر علمی، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و … شکل گرفته و باعث رسوب دانش در دانشگاه‌ها شده‌اند.

سلطانی تأکید کرد: بنیانگذاران صندوق از ابتدا بنا داشتند که عنوان این صندوق «بنیاد علم ایران» باشد و در دامنه اینترنتی آن نیز از این عنوان استفاده شده، ولی قرار است در آینده‌ای نزدیک، در شورای عالی انقلاب فرهنگی، نام صندوق به «بنیاد علم ایران» تغییر یابد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در تغییرات صندوق لحاظ شده، برنامه‌محور شدن صندوق و هدایت علمی و پژوهشی است.

وی تأکید کرد: در نگاه برنامه‌محوری، براساس نظرات کارشناسی تلاش می‌شود تا به جامعه علمی اعلام شود که در چه حوزه‌هایی پژوهش خواهند کرد تا حمایت صندوق شامل حال آنها شود.

سلطانی گفت: نوع دوم حمایت‌های برنامه‌محور براساس فناوری‌های نوظهور خواهد بود. نوع سوم مبتنی بر مسائل کشور به‌ویژه در حوزه‌های علوم انسانی خواهد بود که این مسایل را شناسایی می‌کنیم که بعضی از این مسائل ملی و بعضی استانی و بومی هستند.

وی ادامه داد: در این مدل ما اعلام می‌کنیم پژوهشگران در چه موضوعاتی طرح ارائه دهند. به عنوان مثال موضوع «کوانتوم» در دستور کار قرار گرفته است که طرح‌های جدی و پروپوزال‌ها در این زمینه اعلام می‌شود.

معنادار شدن حمایت‌ها

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: محور دوم فعالیت ما معنادار شدن حمایت‌های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور است. صندوق در این ۲۰ سال در کنار حمایت‌هایی که وجود داشته است، شاهد بودیم که تورم، هزینه‌های تحقیقاتی زیادی را به محققان تحمیل کرده است و انتظار این بود که منابع صندوق افزایش یابد. در فضای جدید تلاش می‌کنیم نوع حمایت‌های صندوق معنادار شده و سقف حمایت‌ها نیز افزایش یابد.

وی گفت: ما در کشور گروه پژوهشگران جوانی را داریم که فارغ‌التحصیلان دکتری و پسادکتری هستند. این پژوهشگران جوان از موتورهای جدی پژوهش در کشور به شمار می‌روند و در یک سال گذشته حمایت از محققان پسادکتری تا سقف ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه یک تعریف شده است.

بودجه صندوق

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به بودجه‌های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از رشد اعتبارات در سال ۱۴۰۲ خبر داد و یادآور شد: سازمان برنامه و بودجه و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بودجه مناسبی را برای صندوق اختصاص داده‌اند.

وی اضافه کرد:  بودجه صندوق در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۲ میلیارد تومان بوده است که در سال ۱۴۰۲ به ۲۰۲ میلیارد تومان رسیده است.

سلطانی همچنین گفت: به منظور شفاف‌سازی، سامانه‌ای در سال گذشته طراحی شده است که همه داده‌های طرح‌های پژوهشی در این سامانه آمده است.

همکاری مشترک

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: طرح‌های مشترک ما با کشورهای روسیه، چین، آلمان، ژاپن، برزیل و یک مؤسسه پژوهشی اتریشی است. روند پذیرش طرح‌های بین‌المللی به این صورت است که دو مجموعه ایرانی و خارجی بر روی یک طرح توافق خواهند کرد و این طرح با حمایت مرکز تبادلات بین‌المللی و صندوق پس از تأیید طرح اقدام به حمایت از طرح‌ها خواهند کرد.

وی اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم تعداد این طرح‌ها و مبالغ حمایت‌ها را افزایش دهیم. به طور کلی ۳۰ تا ۳۵ درصد طرح‌ها موفق به دریافت حمایت‌های این صندوق می‌شوند و نرخ پذیرش طرح‌های بین‌المللی ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

به گفته سلطانی از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۷۰ طرح بین‌المللی اجرا شده است.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا