فناوری اطلاعات

جزئیات خروج چند روستا از مدار ارتباط آنتن‌دهی و اینترنتطی چند روز گذشته اعلام شد که در بعضی از مناطق روستایی شهرستان مرزی ساحلی دشتیاری از جمله مناطق مرزی سیستان و بلوچستان هیچ گونه ارتباط اینترنتی وجود ندارد و دلیل این موضوع بروز مشکل در خط انتقال اعلام و گفته شد این مشکل طی چند روز آینده برطرف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، طی چند رو گذشته خبری مبنی بر نبود ارتباطات اینترنتی در یکی از مناطق سیستان و بلوچستان منتشر شد، ماجرا از این قرار بود که سیستم‌های ارتباطی هفت روستای شهرستان مرزی ساحلی دشتیاری که از جمله مناطق مرزی سیستان و بلوچستان است و ۹۰ درصد جمعیت آن در روستاها زندگی می‌کنند و بعد از سرباز، دومین شهرستان روستایی در سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود، در بارندگی‌های اخیر، به کلی آسیب دیده و از مدار ارتباط آنتن‌دهی و اینترنت خارج شد.

طبق اعلام، روستاهای بل ریمدان، شیخان کرگ، جر، سندحمزه، سندمیرثوبان، سندشیران و روستای دور از جمله روستاهای بخش مرکزی دشتیاری هستند که بیش از ۱۴ روز هیچ گونه آنتن دهی نداشته و عملا از دسترس خارج شدند.

رئیس شورای اسلامی روستای سند حمزه در این زمینه گفته بود بعد از بارندگی‌های دو هفته اخیر در دشتیاری، متاسفانه آنتن در روستا قطع می‌شود، برای پیگیری موضوع ۲۰ کیلومتری طی می‌کنیم تا به اولین روستا برسیم و از آنجا با مسئولان ارتباط برقرار می‌کنیم و آن‌ها در جواب به ما قول بر طرف کردن مشکل را داده‌اند.

طبق گفته وی، چند روزی است که سپری شده ولی خبری از درست شدن آنتن و اینترنت نیست و مجدد برای پیگیری به شهر نگور مرکز شهرستان دشتیاری می‌رویم و در آنجا هم مجدد قول پیگیری و برطرف کردن موضوع را در سریع‌ترین زمان ممکن دادند اما با گذشت ۱۴ روز از خرابی دکل اپراتور، روستا هیچ گونه ارتباطی ندارند.

مصطفی کوهکن- معاون ارتباطات سیستان و بلوچستان- هم روز دوشنبه در یک گفت و گو دلیل مشکل رخ داده را این گونه توضیح داد: به محض گزارش قطع ارتباط در روستاهای مذکور و تذکر جدی به اپراتور خواسته شده در سریع ترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام شود، متاسفانه قطعه مورد نیاز دو دکل روستایی شیخان کرگ و سندحمزه در استان وجود ندارد و باید از تهران سفارش داد.

وی تأکید کرد تعلل برای تهیه قطعه باعث شده که زمان زیادی عدم ارتباط در روستاهای یاد شده داشته باشند و این قطعی‌ها به ندرت پیش می آید و تمام سعی و تلاششان بر این است که ارتباط پایدار بخصوص در روستاها داشته باشند و انتظار می‌رود در چند روز آینده قطعه تحویل اپراتور شود.

اما پیگیری‌های ایسنا از اپراتور اول تلفن همراه (همراه اول) درباره موضوع عدم آنتن دهی و قطع شدن ارتباطات در این منطقه، به این نتیجه رسید که این اپراتور اعلام کرد هیچ گونه مشکلی از سمت این اپراتور وجود ندارد و احتمالا مشکل به سایر اپراتورها مربوط می‌شود.

در همین رابطه پیگیری از اپراتور دوم تلفن همراه (ایرانسل) تا لحظه مخابره این خبر به نتیجه نرسید. همچنین  محمدرضا بیدخام- مدیر کل ارتباطات و اموربین الملل شرکت مخابرات ایران- هم در این زمینه اعلام به ایسنا اعلام کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده، در حوزه مخابرات هیچ مشکلی نداریم و احتمالا برخی از اپراتورها در آن منطقه مشکل دارند. به عبارتی چیزی که مدعی شده بود در زمینه مخابرات نیست و در زمینه یکی از اپراتورهای دیگر است.

اما پس از گذشت چند روز، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در جلسه هیأت دولت روز چهارشنبه  از حل مشکل اینترنتی چهار روستای سیستان و بلوچستان در روزهای آینده خبر داده است. او در این باره توضیح داد: در بین چند هزار روستای استان سیستان و بلوچستان فقط در ۱۴ روستا به‌دلیل بروز مشکل در خط انتقال، اشکالاتی ایجاد شد که تا روز سه شنبه مشکل ۱۰ روستا حل شد و در روزهای آینده مشکل ۴ روستای باقی‌مانده هم حل خواهد شد.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا