فناوری اطلاعات

ثبت عکس دقیق از قسمت تاریک قطب جنوب ماه


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، ناسا تصویری با جزئیات دقیق از قطب جنوب ماه ثبت کرده است. این درحالی است که محققان سعی دارند قبل از ارسال فضانوردان به ماه در ماموریت آرتمیس۳ به دانش بیشتری درباره این منطقه دورافتاده دست یابند.

این تصاویر به وسیله یک دوربین نوری بسیار حساس ثبت شده که «شدوکم»( ShadowCam) نام دارد و ناسا آن را کنترل می کند. این ابزار همراه مدارگرد ماه «پس فایندر»(Pathfinder)کره به فضا انتقال یافته و توسط انستیتو تحقیقات هوافضای کره (KARI) ساخته شده است. این فضاپیما که حامل ۵ ابزار علمی کره ای است در آگوست ۲۰۲۲ میلادی همراه یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا ارسال شد و در دسامبر همان سال وارد مدار ماه شد. از آن زمان تاکنون ابزار «شادوکم» تصویربرداری از ماه را آغاز کرده است.

ثبت عکس دقیق از قسمت تاریک قطب جنوب ماه

دوربین مذکور برای ثبت عکس هایی با کیفیت بالا از مناطقی از ماه مناسب است که نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کنند، زیرا نسبت به دیگر دوربین های ماه نسبت به نور حساسیت بیشتری دارد. «شدو کم» با ثبت عکس از مناطقی از قطب جنوب ماه که در سایه قرار دارند زیربنایی برای ماموریت آرتمیس ۳ و ماموریت های رباتیک آینده فراهم می کند.

ثبت عکس دقیق از قسمت تاریک قطب جنوب ماه

این دوربین توانسته عکس دقیق تری از «دهانه شکلتون»(Shackelton Crater) ثبت کند که نزدیک قطب جنوب ماه قرار دارد و دیوارها و کف آن همیشه در سایه است.

ثبت عکس دقیق از قسمت تاریک قطب جنوب ماه

شدو کم روی این دهانه با عرض ۲۱ و عمق ۴.۲ کیلومتر تمرکز کرد. چنین مشاهداتی می‌تواند به توصیف سنگ‌های منطقه و شکل‌ها و سرعت سنگ‌هایی که مسیرها را ایجاد می‌کنند، کمک کند.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا