بدون دسته بندی

ثبت شرکت های غیر تجاری


همانطور که از نام شرکت های غیر تجاری پیداست، مجموعه ها و یا موسساتی هستند که طبق ماده 584 قانون تجارت، برای مقاصد غیر تجاری تاسیس می شوند و از تاریخ ثبت شخصیت حقوقی پیدا می کنند. مانند موسسات حسابداری و حسابرسی و خدمات مالی و موسسه های حقوقی و مشاوره ای و موسسات خیریه و موسسه آموزشی و…

البته موسسات و شرکت های غیر تجاری نیز دارای دو دسته بندی مجزا می باشند که عبارتند از:
– شرکت های تجاری انتفاعی
– شرکت های تجاری غیر انتفاعی

موسسات و شرکت های تجاری انتفاعی با اهدافی مانند دستیابی به انتفاع مالی به ثبت می رسد و فعالیت می نماید، اما در شرکت ها و یا موسسات غیر انتفاعی هدف از تاسیس این مجموعه ها دستیابی به سود و انتفاع مالی نمی باشد، مجموعه هایی مانند خیریه ها، انجمن های علمی و یا ادبی و… که البته ثبت اینگونه موسسات نیازمند اخذ مجوز از نیروی انتظامی می باشد.
توجه داشته باشید که موسسات یا شرکت های تجاری می توانند از عنوانی مانند انجمن، کانون یا بنگاه و امثال آن استفاده نمایند و البته استفاده از عنوانی دولتی و کشوری ممنوع می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت موسسه غیر تجاری عبارتند از :
1- ارائه دو نسخه تقاضانامه ثبت موسسه که به صورت چاپی است.
2-تنظیم و ارائه اساسنامه حداقل در 2 نسخه
3-تنظیم و ارائه صورتجلسه مجمع موسسین حداقل در 2 نسخه
4-فتوکپی شناسنامه کلیه شرکاء
5-اخذ مجوز در خصوص موضوع موسسه در صورت نیاز

در رابطه با سرمایه اولیه در ثبت شرکت های غیر تجاری میزان خاصی در نظر گرفته نشده است و موسسین می توانند هر میزان سرمایه ای را برای مجموعه خود تعیین نمایند برای تاسیس شرکت های غیر تجاری حضور حداقل دو نفر الزامی می باشد.
چنانچه اشاره گردید شرکت های غیر تجاری انتفاعی در صورت نیاز می بایست مجوزهای لازم را به مراجع ذی صلاح ارائه نمایند و شرکت های یا موسسات غیر انتفاعی نیز لازم است از نیروی انتظامی مجوز فعالیت دریافت نمایند، توجه داشته باشید که طبق ماده 586 قانون تجارت شرکت ها یا موسساتی که فعالیت آنها مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع تشخیص داده شود نمی توانند به ثبت برسند و فعالیت آنها غیر قانونی است.

در رابطه با مراحل ثبت شرکت های غیر تجاری نیز لازم است اشاره نماییم که امکان ثبت این موسسات یا شرکت ها نیز بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق مراجعه به سامانه معرفی شده از سوی اداره ثبت شرکت ها به آدرس www.sherkat.ssa.ir فراهم شده است و متقضیان ثبت شرکت های غیر تجاری می توانند با مراجعه به این سامانه و پیگیری مراحل ثبت درخواست خود را جهت بررسی کارشناسان مربوطه به ثبت برسانند.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا