فناوری اطلاعات

ثبت تصاویر پانوراما از مریخ توسط مدارگرد چینی


چین امروز اولین تصاویر پانورامای جهانی از مریخ را که توسط مدارگرد این کشور به نام «تیان ون ۱» گرفته شده را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، این تصاویر رنگی شامل تصویرسازی رابینسون، تصویرسازی مرکاتور، تصویرسازی آزیموت و تصویر اُرتوگرافیک نیمکره شرقی و غربی سیاره سرخ با وضوح فضایی ۷۶ متر است.

این تصاویر به طور مشترک توسط اداره ملی فضایی چین و آکادمی علوم چین در مراسمی در هیفی، مرکز استان آنهویی، به مناسبت روز فضایی چین منتشر شدند. روز فضا در ۲۴ آوریل هر سال به افتخار اولین ماهواره چینی که در تاریخ ۱۹۷۰ به فضا پرتاب شد، برگزار می‌شود.

تصاویر پانوراما از طریق پردازش ۱۴۷۵۷ تصویر گرفته شده توسط دوربین با کیفیت متوسط نصب شده بر روی مدارگرد مریخی «تیان ون ۱» در طی ۲۸۴ مانور سنجش از دور آن از نوامبر ۲۰۲۱ تا ژوئیه ۲۰۲۲ ایجاد شده است.

دولت چین گفت که انتظار می‌رود آنها نقشه‌های بهتری را در اختیار دانشمندان و مهندسان در سراسر جهان قرار دهند تا تحقیقات و برنامه‌ریزی آن‌ها برای سفرهای آتی به مریخ را تسهیل کنند.

«تیان ون ۱» که برگرفته از یک شعر باستانی چینی نامگذاری شده است، در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ پرتاب شد و اولین تلاش مستقل اکتشاف بین سیاره‌ای این کشور شد.

ثبت تصاویر پانوراما از مریخ توسط مدارگرد چینی

این فضاپیما حدود ۴۷۵ میلیون کیلومتر را طی کرد و چندین مانور مسیری پیش از ورود به مدار مریخ در فوریه ۲۰۲۱ انجام داد.

مریخ نورد ژورونگ که نام آن از افسانه‌های چینی باستانی و نام خدای آتش نامگذاری شده است، در ماه مه ۲۰۲۱ روی این سیاره فرود آمد و سپس برای انجام کارهای علمی شروع به سفر در سطح مریخ کرد.

مریخ نورد ژورونگ و مدارگرد تیان ون۱ به دور مریخ می‌چرخد تا سیگنال‌هایی را برای مریخ نورد ارسال کند و همچنین در حال انجام عملیات علمی هستند.

ثبت تصاویر پانوراما از مریخ توسط مدارگرد چینی

ژورونگ مسافتی حدود ۱۹۲۱ متر روی سیاره سرخ حرکت کرده و اکنون در خواب است. دانشمندان چینی با مطالعه تصاویر و داده‌های تیان ون۱ بسیاری از اجسام زمین‌شناسی را در اطراف محل فرود تیان ون۱ بررسی و شناسایی کرده‌اند و ۲۲ مورد از آنها را به نام روستاهای چینی با میراث تاریخی و فرهنگی مشهور نام‌گذاری کرده‌اند.

گرچه مریخ‌نورد «ژورونگ» در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی شد و اکنون دلیلی وجود دارد که باور کنیم از خواب بیدار نشده است اما باز هم محققان چینی به فعال شدن مجدد این مریخ‌نورد امیدوار هستند.

در ۱۰ فوریه، ماموریت تیان‌ون ۱ چین – اولین ماموریت بین سیاره‌ای این کشور – دومین سالگرد خود را در مدار مریخ جشن گرفت. اما به نظر می‌رسد یکی از بخش‌های اصلی این ماموریت یعنی مریخ‌نورد ژورونگ، متوقف شده است و عکسی نیز از وضعیت ساکن آن وجود دارد.

ژورونگ در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی برنامه‌ریزی‌شده شد تا از زمستان تاریک و سرد مریخ خارج شود، زیرا این مریخ‌نورد برای تامین انرژی و گرما به انرژی خورشیدی متکی است. کنترل‌کننده‌های آن در اداره ملی فضایی چین(CNSA) پیش‌بینی می‌کردند که در ماه دسامبر با بازگشت نور در بهار مریخ بیدار شود، اما آژانس هنوز هیچ به‌روزرسانی درباره ژورونگ ارائه نکرده است.

ژورونگ، که بخشی از ماموریت مریخی تیان‌ون ۱ چین است، در مه ‌۲۰۲۱ در «یوتوپیا پلانیتیا»(Utopia Planitia) فرود آمد. این مریخ نورد در ماه مه ۲۰۲۲ وارد حالت خاموش شد. قرار بود در دسامبر سال گذشته، در زمان اعتدال بهاری شمالی مریخ، زمانی که دما و شرایط روشنایی برای این وسیله نقلیه خورشیدی مساعدتر بود، به طور مستقل فعالیت خود را از سر بگیرد اما این اتفاق نیفتاده است.

چین درباره وضعیت ژورونگ اظهار نظری نکرده است، اما تصاویر اخیر مدارگرد شناسایی مریخ ناسا(MRO) ثابت می‌کند که مریخ نورد برای مدتی ثابت مانده است.

ژورونگ ابزارهای فعالی برای تمیز کردن آرایه‌های خورشیدی خود دارد، اما دوره‌ عدم فعالیت آن در منطقه‌ای که مستعد طوفان‌های گرد و غبار است ظاهراً بر توانایی آن در تولید برق و حفظ گرما تأثیر گذاشته است. ژورونگ مانند سایر مریخ نوردها از جمله کاوشگر ماه یوتو چین، واحد گرمکن رادیوایزوتوپی ندارد، اما در عوض دارای یک جفت «پنجره» است که به ماده شیمیایی به نام n-undecane اجازه می‌دهد انرژی گرمایی را ذخیره کند.

خواه ژورونگ دوباره بر می‌خیزد یا نه، این ماموریت از عمر برنامه‌ریزی شده خود یعنی سه ماه زمینی فراتر رفته است. این مریخ‌نورد نیز مانند مدارگرد همراه خود تیان ون۱، اهداف علمی اولیه خود را تکمیل کرده است.

تیان ون-۱ اولین ماموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح‌نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح‌نشین حامل مریخ‌نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام یوتوپیا پلانیتیا(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ‌نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ‌نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیش از زمان مدنظر محققان در مریخ کاوش کند که این موضوع محققان را شگفت‌زده کرد.

تیان ون-۱ هفت محموله علمی با خود دارد که شامل دوربین‌هایی با وضوح متوسط و بالا برای نقشه‌برداری از مناطق بزرگ مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می‌پردازند. اهدافی که مورد کاوش قرار می‌گیرند شامل دهانه‌های برخوردی، آتشفشان‌ها و دره‌ها است. تیان ون-۱ با خود یک طیف‌سنج کانی‌شناسی نیز دارد که با آن ترکیبات سطح سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می‌دهد. داده‌های به دست آمده از تیان‌ون-۱ برای برنامه‌ریزی ماموریت‌های آینده به مریخ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به ماموریت بازگرداندن نمونه از مریخ در سال ۲۰۲۸ اشاره کرد.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا