فناوری اطلاعات

تولید قفس پرورش ماهی با قدرت دوام در طول موج‌ بالارامتین نوروزی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هدف ما در این شرکت، بومی سازی قفس پرورش ماهی در دریا بوده است، گفت: با آغاز روند مطالعات و بازدیدهای مزارع موجود و تحلیل کارایی اجزا قفس به این نتیجه رسیدیم که نیاز امروز صنعت آبزی‌پروری علاوه بر ساخت قفس، تجهیزات عملیاتی موردنیاز در مزارع پرورش ماهی است.

وی با بیان اینکه در همین راستا قفس‌های شناور و مغروق پرورش ماهی همچون براکت سه کاناله تزریقی را طراحی کردیم، افزود: برای ساخت این قفس ها آزمایشات مختلفی همچون «تست تحت شرایط باد و موج توأمان»، «تست در آزمایشگاه ملی دریایی ایران»، «تست در شرایط معادل جریان یک متر بر ثانیه و موج با ارتفاع ۳.۵ متر توأمان» را انجام دادیم که خوشبختانه با موفقیت انجام شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تاکید کرد: پرورش ماهی در قفس یکی از روش‌های متراکم پرورش ماهی است که علاوه بر امکان تراکم بسیار بالا، هزینه سرمایه گذاری پایین‌تری در مقایسه با سایر روش‌های متراکم را دارد که با مصرف بسیار پایین آب شیرین (نزدیک به صفر) و امکان استفاده از محیط طبیعی دریا برای رشد و نمو بهینه ماهیان را فراهم می‌آورد.

به گفته وی با استفاده از این قفس ها، خدمات تصفیه آب، اکسیژن رسانی، کنترل کیفیت و کنترل دما رایگان انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به محیط مناسب پرورش، رشد ماهیان بیشتر می شود و کیفیت محصولات تولیدی در مقایسه با سایر روش‌های مشابه پرورش، بهتر خواهد بود، ادامه داد: کشور ایران با دارا بودن خطوط ساحلی طولانی در شمال و جنوب، امکان تولید سالیانه قریب به یک میلیون تن ماهی از طریق پرورش در قفس‌های دریایی را دارد که این موضوع می‌تواند به تأمین امنیت غذایی، توسعه مناطق ساحلی و مرزی، توسعه اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی کشور کمک کند.

نوروزی با بیان اینکه قفس های ساخته شده در این شرکت تاکنون در بوشهر و هرمزگان مورد استفاده قرار گرفته و اکنون در قشم و بندرعباس دو پروژه در حال اجراست، گفت: ماهی «صبیتی» و «سی باس» از جمله ماهی های جنوبی و قزل آلا ماهی در شمال ایران با این قفس پرورش داده شده اند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه هر قفس ظرفیت پرورش ۱۲۵ تن ماهی را دارد و تا طول و ارتفاع موج ۶ متر دوام می آورد، افزود: بنا داریم پروژه را گسترش دهیم به طوریکه این قفس ها تا طول و ارتفاع موج ۱۰-۱۲ متر دوام بیاورند که این موضوع نیازمند حمایت های دولتی است.

وی با بیان اینکه ۸۰-۸۵ درصد متریال استفاده شده در این قفس ایرانی بوده و نسبت به نمونه های خارجی از قیمت پائینی برخوردار است، عنوان کرد: ما می توانیم این محصول را به کشورهای حاشیه خلیج فارس، لبنان و سوریه صادر کنیم.

وی اضافه کرد: در این شرکت روند مطالعات در زمینه تور شور آغاز شده و در مرحله ساخت نمونه‌های اولیه برای تست آزمایشگاهی قرار دارد.

نوروزی افزود: علاوه بر محصولاتی که در این شرکت در راستای پرورش ماهی در قفس به تولید رساندیم، می توانیم به اجزا مورد نیاز برای عملیاتی شدن مزارع پرورش ماهی در قفس، شناورهای عملیاتی و بارج‌های نظارتی اشاره کنیم که مطالعه، طراحی و ساخت این محصولات در برنامه پیشرو شرکت قرار دارد.

وی افزود: با توجه به وجود ظرفیت‌های بسیار خوب برای ساخت شناور در کشور، امید است در آینده نزدیک شاهد تولید این محصولات با طراحی تخصصی برای خدمت‌رسانی در صنعت پرورش ماهی در قفس و با قیمت مناسب باشیم.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − دو =

دکمه بازگشت به بالا