فناوری اطلاعات

تولید بیولوژیک منسوجات نبافته با فناوری نانودکتر زهرا صبح سوز مدیر عامل بخش تحقیق و توسعه یک شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات اسپاند باند و صنایع تکمیلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پارچه اسپان باند پارچه‌ای بی‌بافت و از جنس پلی‌پروپیلن است که به نام‌های پارچه یک‌بار مصرف، بی بافت، نبافته، لایه‌ی سوزنی، نبافته سوزنی و نبافته‌ اسپان نیز شناخته می‌شود.

وی با بیان اینکه روزانه ۱۰ تن از این اسپان باند را تولید می‌کنیم، افزود: این اسپان باندها در صنایع مختلفی کاربرد دارد و در رنگ‌های مختلفی به تولید می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: تولید پد، پوشش پوشک، پدهای جاذب رطوبت، لوازم یکبار مصرف، البسه استریل، گان جراحی، ملحفه یکبار مصرف و مسافرتی و… از کاربردهای این اسپان باندها به شمار می‌رود.

به گفته وی ۴ سالی می‌شود که این محصول را با فناوری نانو تولید کردیم زیرا تولید اسپان باند با این فناوری جز اقلام وارداتی محسوب می‌شد. اکنون این محصول را به روش سبز و بیو سنتز تولید کردیم زیرا محصولات این شرکت سلامت محور است.

وی تاکید کرد: اکنون به سمتی پیش می‌رویم که تولید محصولات به سمت فناوری و امن باشد از این رو از فناوری نانو بهره بردیم.

صبح سوز ادامه داد: نانوذرات به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند ولی زمانیکه چنین محصولاتی در بخش سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد باید سمیت، حساسیت و تحریک زایی آنها به سمت صفر میل کند.

وی ادامه داد: ما توانستیم با استفاده از پوست مرکبات این نانوذرات را تولید کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عمر خاصیت نانو روی این محصولات کم است یا خیر، عنوان کرد: سازمان غذا و دارو با بررسی تحقیقات این شرکت به نتیجه رسید که خاصیت انتی باکتریال این محصولات بعد از یک سال هم ماندگار است.

وی افزود: البته که یک سال خوشبینانه ترین حالت است و این خاصیت نانو می‌تواند بیشتر از یک سال روی محصول باقی بماند؛ حتی بعد از ۳ بار شستشو خواص آنتی باکتریالی این محصول از بین نمی‌رود.

وی ادامه داد: آینده نانو با بیولوژیک همراه است اهتمام داریم این محصول را با بهره گیری از علم بیولوژیک به تولید برسانیم و در راستای اخذ مجوزها هستیم.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا