فناوری اطلاعات

توافق اتحادیه اروپا درباره قوانین سختگیرانه تر برای هوش مصنوعیبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا قرار است نخستین مجموعه مقررات کامل ناظر بر این فناوری باشد. قوانین جدید استفاده از فناوری شناسایی صورت، نظارت بیومتریک و دیگر موارد را شامل می شود.

پیش بینی می شود لایحه مذکور پس از ۲ سال مذاکره اکنون وارد مرحله بعدی فرایند شود که در آن قانونگذاران جزئیات دقیق را با نظارت کمیسیون اتحادیه اروپا و کشورهای عضو تایید می کنند.

دراگوس تودرواچه یکی از اعضای پارلمان اروپا که مسئولیت تهیه پیش نویس قوانین را دارد، در این باره می گوید: این یک قرارداد بسیار حساس است. اما ترکیب کامل آن احتمالا مزایایی برای تمام طرف های مذاکره دارد. جامعه از ما انتظار دارد تا اقدامی قطعی درباره هوش مصنوعی و تاثیرات آن بر زندگی انجام دهیم.

تحت قانون پیشنهادی ابزارهای هوش مصنوعی طبق میزان ریسک شان از اندک تا غیر قابل قبول دسته بندی می شوند. دولت ها و شرکت ها با توجه به سطح ریسک از این ابزارها برای انجام فعالیت های مختلف استفاده می کنند.

قبل از آنکه پارلمان اروپا در ماه ژوئن درباره این لایحه به طور عمومی رای گیری کند، شرایط نهایی در مذاکرات سه گانه با حضور نمایندگان پارلمان اروپا، شورای اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا مورد توافق قرار می گیرد.

پس از نهایی شدن شرایط و لایحه، بازه ای ۲ ساله در نظر گرفته می شود تا طرف های دیگر بتوانند از قوانین پیروی کنند.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا