بدون دسته بندی

تحت چه شرایطی باید از بلوک سیمانی استفاده کنیم


جز کسانی که به دنبال انتخاب مصالح مناسب، جهت ساخت ساختمان یا پروژه ی خود هستند، نباشید، اما حتما کسانی را دیده اید که هنگام خرید مصالح ساختمانی از میان دسته های موجود در بازار، اقدام به خرید مصالحی می کنند که با اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنند سازگار باشد. بزرگترین چالشی که هر پروژه در طول بهره برداری اش با آن مواجه هست، ایستادگی در برابر بحران های اقلیمی میباشد.

در لیست مواد بنایی، مصالح بسیار متنوعی، با ویژگی و قیمت های متنوع موجود می باشد که یکی از انواع آنها که امروزه در بین بسیاری از پیمانکاران و کارفرمایان، طرفدار بسیاری پیدا کرده است، بلوک سبک میباشد. بلوک سبک انواع مختلفی دارد که از رایج ترین آنها میتوان به بلوک سیمانی اشاره کرد.
در این مقاله حول مواد و مصالح بنایی که برای مناطق گرم و خشک مناسب هستند، صحبت شده و میزان تاب آوری آنها در برابر چالش های اقلیمی مورد بررسی قرار می گیرد. به احتمال زیاد بلوک سبک در دل سازه را، در مناطق مختلف آب و هوایی نظیر مناطق مرطوب، سردسیری، گرم و خشک و مناطق شرجی، به وفور مشاهده کرده اید. باید این مطلب را نیز بدانید که بلوک ی به دلیل اینکه از بتن تشکیل شده است، قابلیت سازگاری با هر آب و هوایی را دارا میباشد.

یکی از بهترین مواد شناخته شده در امور ساختمانی و پروژه های عمرانی بتن و سیمان است که با پیشرفت علم به گونه های مختلف، سبک، سنگین و پیش ساخته یا اجرا در محل، استفاده می شود.

شرایط خاص اقلیم های گرم و خشک در امر ساختمان سازی

شرایط خاص ساختمان سازی در اقلیم گرم و خشک

یکی از اقلیم های خاص، که متناسب با شرایط خودش، نیاز به مصالح مناسب برای ساختمان سازی دارد، منطقه گرم و خشک می باشد. خشکی این منطقه به خاطر تابش شدید نور خورشید و نبود هیچ گونه رطوبت در هوای آن میباشد. وزش بادهای متمادی خشک از دیگر ویژگی های این منطقه می باشد.
در مناطق گرم و خشک و کویری، اختلاف دمای تابستان و زمستان، همچنین تغییرات دمایی شب و روز بسیار شدید بوده و بر خلاف تابستان و روزهای گرم، شاهد زمستان های سخت و شب های سرد نیز هستیم. انتخاب مصالح مناسب برای جدا کردن فضای داخل منزل، از جو بیرون از جمله کارهای مهم در امر ساختمان سازی میباشد.

مورد دیگر که در حین پیشبرد پروژه های عمرانی باید به آن دقت کرد، نبود آب کافی در منطقه گرم و خشک می باشد. انتخاب مصالحی که برای عمل آوری و نگهداری، نیاز به آب بسیار دارند، در طراحی نقشه های معماری، کاری بسیار غلط میباشد و بهتر است از مصالح پیش ساخته نظیر بلوک سبک، برای ساخت و چیدمان دیوارهای آن استفاده گردد.
بلوک سبک جز مصالح مقرون به صرفه دسته بندی می شود که در ضخامت های مختلف در بازار موجود بوده و در ساخت دیوارهای پیرامونی و داخلی ساختمان به کار می رود.
همانطور که سازه را باید در برابر رطوبت زیاد منطقه، با انتخاب مصالح مقاوم ، محافظت نمود، در گرمای زیاد مناطق گرم و خشک نیز، باید تدابیر لازم را اندیشید، و از مصالحی با ظرفیت حرارتی بالا استفاده نمود تا بتواند آسایش ساکنان آنرا در طول شبانه روز و فصول مختلف ، در برابر تغییرات دمایی، تحت تاثیر قرار ندهد.

در کشور ایران که یک کشور نیمه خشک است، استانهایی نظیر و یزد ، جز مناطق بیابانی و مناطقی نظیر تهران، اصفهان، و مشهد جز مناطق نیمه خشک دسته بندی می شوند. به صورت رایج، برای ساخت و ساز در این مناطق باید از مصالحی استفاده شود، که بتوانند در طول زمان، این شرایط اقلیمی خاص را تاب آورده و مهم تر از همه، از تبادل هوای داخل و خارج، همچنین از اتلاف انرژی سرمایی و گرمایی محیط جلوگیری نمایند.

مصالح رایج ساختمانی قدیمی و جدید در مناطق گرم و خشک

سبک معماری قدیم و جدید

برای اینکه ساختمان و مصالح بتوانند در اقلیم گرم و خشک، در برابر تابش مستقیم آفتاب، حرارت بالای هوا، بادهای شدید خشک و منطقه مقاومت و کارایی لازم را داشته باشند، لازم است از مصالح بومی یا سازگار با طبیعت منطقه، در انتخاب مصالح استفاده شود. در قدیم بهترین ماده ای که برای ساخت سازه و حفظ دمای محیط داخل منزل، در ساخت دیوارهای پیرامونی استفاده میشد، خشت و گل بود که بازمانده عمارتهای بزرگ در این سرزمین، گواه این الگوی ساخت و ساز در زمانهای قدیم می باشد.

اما امروزه ساخت پایه های قطور با این مصالح، همچنین ساخت طبقات متعدد و برج سازی در متراژهای وسیع ، با ملات گل، مقدور نیست و برای تحمل وزن سنگین سازه، در عین حال سبک شدن ساختمان در طبقات، باید از مصالحی استفاده کرد که علاوه بر مقاومت بالا، از وزن بسیار پایینی برخوردار باشند.
جایگزین مناسب مصالح قدیمی نظیر خشت و آجر، بلوک سبک و انواع بلوک بتنی ، سفالی و AAC میباشد، که بسته به میزان بودجه ای که کارفرما برای ساخت پروژه در نظر دارد، در مناطق مختلف متناسب با شرایط اقلیمی منطقه استفاده می شود.

لازم به ذکر است، مصالح مذکور، به دلیل مقاومت و کارپذیری بالا، به رایج ترین مصالح برای ساخت و ساز، همچنین عمران و آبادانی شهرها تبدیل شده اند.
به طور معمول المان های موجود در سازه که نیاز به مواد مناسب برای ساخت نیاز دارند، موارد زیر میباشد که در پارت بعدی مورد بررسی قرار گرفته است.

درصد استفاده از مصالح ساختمانی سبک در المانهای مختلف سازه

بلوک دیواری و سقفی

المانهای سقفی: سقف های مناسب در اقلیم گرم و خشک، به دسته های قوسی، چوبی، شیبدار و تیرچه بلوک تقسیم میشود. با قیمت بالای مصالح در بازار و محدودیت میزان در دسترس بودن آنها ، رایج ترین نوع سقفی که امروزه در ساخت سازه مورد انتخاب واقع میشود، تیرچه بلوک میباشد. بلوک سبک سقفی، از جمله مناسب ترین مصالحی است که به دلیل داشتن بعد و سوراخ هایی که درون خود دارد، به عنوان عایق حرارتی و صوتی برای سازه های امروزی مورد استفاده واقع میشود و علاوه بر آن در پایین آوردن وزن سقف و سازه تاثیر به سزایی دارد. یکی از شرکت های با سابقه که به صادر کردن بلوک های عایق به مناطق اقلیمی مختلف مشغول میباشد، شرکت تک سامان است که از سال ۱۳۹۵ به تامین بلوک عایق حرارتی تک سامان و بلوک عایق صوتی تک سامان مشغول می باشد.
در میان ساخت و سازهای امروزی، ۴۰ درصد از سازه ها دارای سقف تیرچه با بلوک سبک هستند و سقفهای قوسی، شیبدار و چوبی مجموعا سهم شصت درصدی باقیمانده را به خود اختصاص می د. به دلیل گسترش ساختمان سازی مدرن، سقف های تیرچه با بلوک سبک، که از جمله مصالح در دسترس و ارزان هست، سهم بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد.

المان های دیوارسازی : از جمله مصالحی که در ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر استفاده میشود میتوان به گل، سنگ، آجر، بلوک و چوب اشاره کرد. در ایران بیشترین ماده ای که در ساخت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، آجر میباشد. که امروزه جای خود را به بلوک سبک از نوع سیمانی یا سفالی یا انواع آن داده است.
به طور کلی ۵۸ درصد سهم بازار در ساخت دیوارهای پیرامونی یا حائل، آجر و بلوک سیمانی میباشد که مابقی را مصالح ذکر شده در مناطق اقلیمی مختلف کشور تشکیل میدهند.

المان های مناسب بازشوها : بسته به نوع معماری، آب و هوای منطقه، و ابعاد و قطر بازشوها، مصالح مختلفی در ساخت بازشوهای منزل مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه شهرداری و واحد های شهرسازی ، دخالت بیشتری در انتخاب و استفاده از انواع بازشو با تایید یا عدم تایید نقشه اجرایی ساختمان ها دارند. زیرا مبحث گرم شدن زمین و یا اتلاف انرژی و جلوگیری از هدر رفت منابع طبیعی و نابودی محیط زیست، بیش از پیش در دستور کار عوامل اجرایی و نظام مهندسی کشور قرار گرفته است.

بازشوهای چوبی، آهنی، آلومینیومی و پنجره های دوجداره از جمله مصالح مورد استفاده در سازه ها میباشند. که پنجره دوجداره در کنار بلوک سبک دو جداره یا چند جداره، که در ساخت دیوارهای پیرامونی یا دیوارهای حائل به کار می روند نقش بسزایی در عایق کاری ایفا میکند. به دلیل گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی عایق سازی محیط داخل منزل در برابر حرارت و صوت بیش از پیش اهمیت یافته است.

مزیت های بلوک سبک نسبت به سایر مصالح ساختمانی

مزیت های بلوک سبک سیمانی
از مهم ترین مزیت بلوک نسبت به سایر مصالح ساختمانی، میتوان به قیمت مناسب و هزینه ی پایین اجرای آن اشاره کرد. شاید مصالح سنتی نظیر آجر از لحاظ قیمت از بلوک سبک یا بلوک سیمانی ارزان تر باشد، اما استفاده از این مصالح ساختمانی وزن سازه را به طرز فجیعی افزایش می دهد و برای هر اقلیم مناسب نمی باشد. حال که استاندارد و قابلیت و طول عمر بلوک سبک سیمانی در اقلیم های مختلف آب و هوایی به اثبات رسیده است، خرید بلوک سبک نسبت به سایر مصالح ساختمانی در دراز مدت و در طول بهره برداری از سازه مقرون به صرفه تر میباشد.

و از آنجایی که کشور ایران جز مناطق خیز و گرمسیری میباشد، استفاده از بلوک سبک، علاوه بر کاهش تلفات ناشی از لرزه های احتمالی این سرزمین، موجب کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی در فصول مختلف سال و تغییرات آب و هوایی در طی شبانه روز در مناطق بیابانی و گرم و خشک میگردد.

همانطور که میدانید بلوک های سبک دارای حجم بالا و سوراخ هایی در دل خود هستند که همین هوایی که در سوراخ ها محبوس میشود، موجب عایق شدن بلوک و دیوار در برابر صورت و حرارت گردد.

در تابستان، در اقلیم گرم و خشک، باید از برون رفت هوا به بیرون از خانه جلوگیری کرد، یکی از راه حل های مناسب به جای خرید و کارگذاری لایه های عایق که هزینه ساخت و ساز را بالا میبرد، انتخاب بلوک سبک به عنوان مصالح مناسب دیوار چینی میباشد.
در زمستان نیز اقلیم های گرم و خشک دارای شب های سرد میباشند، که برای جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل منزل، استفاده از پنجره های دوجداره به همراه بلوک های چند جداره برای دیوارهای پیرامونی از جمله راه حل های راهگشا، برای کاهش هزینه های مصرف و جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه منابع سرمایشی و گرمایشی در طول بهره برداری از سازه میباشد.

ویژگی های بلوک سبک و کاربرد آن در دل سازه
ویژگی بلوک سیمانی تک سامان

۱- از مزیت های بلوک سبک نسبت به سایر مصالح ساختمانی، طول عمر و مقاومت فشاری بالای این محصول است که در صورتی که از مراکز معتبر تهیه شود، بسیاری از هزینه های ناشی از پرتی کار را کاهش می دهد. همچنین به دلیل ضریب جمع شدگی بالای بلوک سبک سیمانی در طی عمل آوری، مقاومت سازه در برابر ترک های ناشی از جمع شدگی بلوک، در اقلیم گرم و خشک، که هیچ گونه رطوبتی در هوا ندارد ، افزایش می یابد.

۲- استاندارد و مقاومت حرارتی بالای بلوک سیمانی در برابر آتش سوزی به اثبات رسیده است. همچنین موریانه در مناطق گرم، و قارچ و کپک در مناطق شمالی و مرطوب نیز به بلوک سیمانی آسیبی نمیرساند. و اکثر ساکنان شمال ، یا مناطق جنوبی ایران، برای ساخت بخش های زیرین منزل خود که در مجاورت با خاک مرطوب قرار دارد، از بلوک سبک سیمانی استفاده می کنند.

۳- استفاده از بلوک سبک در ساخت منازل مناطق گرم و خشک، هزینه تحمیلی، برای نماکاری پروژه را نیز از لیست مخارج حذف می کند و چیدمان بلوک ها، ظاهری زیبا و شکیل به منزل میبخشد. حداقل دیوارهای پیرامونی محیط بیرونی خانه نیازی به هیچ گونه نازک کاری نخواهد داشت.

۴- از آنجایی که ماده تشکیل دهنده بلوک های سبک سیمانی، بتن سبک با سنگدانه های سبک میباشد، سازگاری فوق العاده ای با محیط زیست داشته و مواد شیمیایی، بر خلاف آجر، در تخریب یا ه پوسته شدن مصالح سیمانی تاثیری ندارند. همچنین مصرف چوب، برای سبک سازی ساختمان در مناطق ساحلی، به عنوان مصالح بومی منطقه را، به مراتب کاهش میدهد. و به دلیل در دسترس بودن و فراوانی مواد تشکیل دهنده بلوک نظیر، ماسه، سیمان و آب که در ایران به وفور یافت می شود، هزینه حمل و نقل مصالح کاهش یافته و هر کس بسته به شرایط خاص منطقه سکونت خود، میتواند به بلوک سبک با فرمول اختلاط بتن مناسب شرایط اقلیمی منطقه خود، دست یابد.

۵- علاوه بر آن به دلیل بزرگ بودن ابعاد آن در متر مربع چیدمان دیوار، میزان کمتری از مصالح برای چیدمان دیواره ها مورد نیاز است که میتوانید، آنرا به صورت ی از بزرگترین مراکز تولیدی این محصول با گزارش شرایط اقلیمی محل سکونت تان ، سفارش داده و آنرا در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.

۶- سرعت پیشرفت پروژه با بلوک های سبک سیمانی بسیار بالا رفته و این امر هزینه دستمزد کارگر را کاهش داده و مزیتی است نسبت به چیدمان آجر یا چوب. برای در هم تنیدگی آجر نیاز به چیدمان خاصی میباشد که، ممکن است نیاز به پرداخت دستمزد بالاتری به کارگران، به وجود بیاید. در عوض برای محکم تر کردن بلوک، میتوان به راحتی به صورت مسلح، اقدام به چیدمان آن نمود و از داخل سوراخ های بلوک، از میلگرد یا قاب های آهنی استفاده کرد، که باعث ایمن تر شدن هر چه بیشتر و یکپارچه عمل کردن کل دیوار با هم میشود.

۷- مزیت مهمتر دیگر که اکثر کارفرمایان و پیمانکاران به این خاطر، از بلوک در ساخت سازه خود استفاده می کنند، عایق صوتی بودن بلوک است. و به دلیل گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی، نیاز افراد به داشتن فضایی آکوستیک در داخل منزل شان بیش از پیش احساس می شود.

خرید بلوک سبک استاندارد از مراکز معتبر

خرید بلوک سبک

هنگام خرید بلوک سبک از هر مرکزی باید به یکسری اصول توجه کنید، تا بتوانید به بهترین مصالح ساختمانی دست یابید. اصلی ترین گام برای داشتن مصالح مرغوب، که از ویژگی های فنی برخوردار باشد، انتخاب و شناخت مراکز مهندسی است، که بلوک را بر طبق آیین نامه های استاندارد ملی کشور و مباحث مقررات نظام مهندسی تولید می کنند. در کنار آن، از لحاظ ظاهری، با بررسی برخی مسائل می توان به بلوک استاندارد و سالم دست یافت.

۱- مهمترین مسئله که در انتخاب و خرید بلوک سبک به آن دقت میشود، وزن هر عدد بلوک و مقاومت فشاری آن طبق آیین نامه می باشد. بلوکی سبک نامیده می شود و برای سبک سازی برج ها و پروژه های عمرانی مورد سفارش قرار میگیرد که دارای چگالی کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. و در عین حال بتواند مقاومت فشاری بالای ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع داشته باشد.

۲- مورد دیگر ضریب جمع شدگی خطی کمتر از شصت و پنج صدم درصد میباشد. استفاده از بلوک سبک با این ویژگی در مناطق گرم و خشک که تبخیر رطوبت در آن به مقدار زیاد است، امر بسیار مهمی است که در هنگام خرید باید به آن دقت شود. در صورتی که بلوک دارای ضریبی بالاتر از این استاندارد باشد، با بخار شدن رطوبت بلوک، ترک هایی در دل آن ایجاد می شود که باعث کاهش مقاومت بلوک به مرور زمان و شسته شدن مصالح می شود.
۳- بلوک سبک اگر به درستی عمل بیاید، دارای ظاهر و رنگی یکدست میباشد. اگر به درستی از بتن یا سیمان نگهداری نشود ، این مسئله خود را به صورت رنگ های تیره و روشن در بلوک نشان می دهد که نشانگر این موضوع است که، کل بلوک در زمان عمل آوری به درستی آب پاشی نشده است.
۴- موضوع دیگر دانه بندی صحیح و اصولی بلوک استاندارد هنگام اختلاط بتن است. بلوکی دارای مقاومت فشاری لازم میباشد که دارای دانه بندی د و ظاهری زبر باشد. در صورتی که از سیمان بیشتر برای سبک سازی آن استفاده شود، بلوک در برابر رطوبت مقاومت لازم را نداشته و به راحتی لبه های آن خرد و شکسته می شود. برای درک میزان سختی بلوک، میتوان آنرا از فاصله ۱.۵ متری رها کرد، اگر بلوک از مقاومت لازم برخوردار باشد، شکسته نشده و حتی ترک بر نمیدارد.
۵- بلوک استاندارد دارای مقاومت حرارتی بالا در برابر آتش سوزی میباشد و به مدت ۴ ساعت فرجه برای خاموش کردن آتش ایجاد می کند.
۶- عایق صوتی و حرارتی بوده و میتواند به تنهایی امواج صوتی به اندازه ۴۶ تا ۴۸ دسی بل را از محل زندگی حذف کند.
۷- بلوک های سیمانی در سایز های مختلف تولید می شود که میتوان آنها را به راحتی بسته به محلی که قرار است در آن استفاده شود، خریداری نمود.

در میان انواع بلوک کدام برای اقلیم خشک مناسب تر است؟

خرید انواع بلوک مناسب برای ساختمان

در بازار مصالح ساختمانی انواع بلوک سبک وجود دارد که دارای قیمت های مختلف می باشد. از جمله مصالحی که در هنگام انتخاب با آن مواجه هستید، آجر، بلوک سفالی، بلوک گازی یا هبلکس و بلوک سیمانی میباشد.

بلوک سفالی و بلوک سیمانی نسبت به آجر و بلوک های هبلکس یا aac رایج تر شده اند و علت آن قیمت مناسب آنها برای ساخت پروژه های عظیم میباشد. بلوک هبلکس اگر چه مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد و برای مناطق گرم و خشک مناسب است، اما به دلیل هزینه ی بالایی که دارد، پیمانکاران و کارفرمایان، بلوک سبک سیمانی را به انواع دیگر ترجیح داده و از بلوک بتنی برای کاهش هزینه های پروژه استفاده می کنند.

در بندهای فوق در مورد آجر نیز بحث هایی صورت گرفت که ، به دلیل جلوگیری از افزایش وزن بار مرده سازه کمتر مورد استفاده واقع شده و همگان ترجیح می دهند، از مصالح سبک در ساخت سازه خود استفاده کنند.

در مورد بلوک سفالی نیز لازم به ذکر است، از لحاظ سبکی و قیمت شاید در حد بلوک سبک سیمانی ظاهر شود، اما در زمینه مقاومت فشاری در مقایسه با بلوک سیمانی حرفی برای گفتن نداشته و پرت و دور ریز آن نسبت به این نوع بلوک بسیار بالا میباشد و با کوترین ضربه ای شکسته و کارایی خود را از دست می دهد و به اصطلاح کارپذیری بالایی ندارد.

مورد دیگر که استفاده از آن در ساختمان سازی کمتر از قبل شده و باعث شده نوع سیمانی این بلوک خریداری شود، ماده ی اولیه ساخت آن است.
بلوک سفالی از خاک رس درست می شود که به دلیل وجود آهک در خاک رس، استفاده از بلوک سفالی، در دیوارچینی باعث ترک خوردن گچ و نازک کاری روی آن شده و در طول زمان باعث ایجاد ظاهری نازیبا میشود و علاوه بر آن، برای هموار کردن سطح دیوار، با بلوک سفالی، نیاز بیشتری به گچ و خاک وجود دارد که هزینه مرحله نازک کاری را بالاتر می برد. بلوک های سفالی نسبت به بلوک سبک سیمانی اگرچه وزن سازه را بالا میبرد اما مقاومت فشاری در حد بلوک سیمانی را ندارد.

یکی از شرکت های معتبر در جهت ساخت بلوک سبک سیمانی، شرکت تک سامان است، که از سراسر کشور می توانید برای خرید بلوک سبک تک سامان از طریق سایت این شرکت اقدام کنید.

چرا در مناطقی که رطوبت هوا در آنها زیاد است نمی توان از محصولات AAC استفاده کرد؟

امروزه برای ساخت سازه بیشتر کارفرمایان و پیمانکاران ، مصالح سبک و پیش ساخته را به مصالح سنگین و قدیمی ترجیح می دهند. علت این امر مزایای این مصالح و طریقه ی ساخت آنهاست که در دراز مدت توقعات سازنده را مبنی بر ماندگاری، طول عمر بالا و صرفه ی اقتصادی بلند مدت و کوتاه مدت تامین می کند. یکی از بخش های گسترده ی سازه که انتخاب مصالح مناسب برای آن در هزینه ی ساختمان و پیشبرد پروژه تاثیر به سزایی میگذارد، بخش دیوارهای داخلی و خارجی سازه میباشد. امروزه بهترین و محبوب ترین مصالح برای ساخت دیوارهای غیر باربر، انواع بلوک سبک میباشد. یکی از بلوک های دسته سبک، بلوک AAC است. این بلوک سبک با نام های دیگری نظیر بلوک اتوکلاو شده، بلوک گازی یا گازی نیز شناخته میشود.

اگر از طرفداران خرید بلوک AAC برای چیدمان تیغه های ساختمان خود هستید، بهتر است با این بلوک آشنا شده و ویژگی های آن را بشناسید.

بلوک اتوکلاو شده همان بلوک سبک متخلخل است که تحت فشار و پخت مواد اولیه حاصل میشود. مقاومت این بلوک بالا بوده و در برابر حرارت و صوت به عنوان عایق، بسیار درست عمل می کند. البته که مزیت های یک بلوک سبک برای انتخاب آن در دل سازه به تنهایی کافی نیست و باید مواد و مصالح، در محیطی که پروژه ساخته میشود سازگاری داشته باشند.

– بلوک گازی چه ویژگی هایی دارد؟

بلوک گازی

بلوک سبک AAC نوعی بلوک بتنی است که نقش مهمی را در سبک سازی ساختمان های امروزی ایفا میکند. در برابر سرما و تبادل حرارت بین بیرون و درون فضا عایق حرارتی بسیار قوی است. مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی داشته و به دلایلی که ذکر شد از این بلوک در ساخت دیوارهای پیرامونی ساختمان یا دیوارهای حائل بین واحدهای آپارتمانی نیز استفاده میشود.

مواد تشکیل دهنده ی بلوک استاندارد از نوع گازی، ماسه سیلیسی، آهک، پودر آلومینیوم، سیمان و آب میباشد. برای عمل آوری و ساخت این بلوک نیاز است که مواد در حرارتی به اندازه ی ۲۰۰ درجه ی سانتی گراد و تحت فشار به اندازه ی ۱۲ اتمسفر قرار گرفته و پخته شوند. در نهایت وقتی که از کوره خارج میشوند، در طولهای مختلف برش داده میشوند.

لازم به ذکر است، ترکیب مواد این بلوک، به گونه ای انتخاب شده است که وقتی با هم ترکیب میشوند، پف کرده و شبیه کیک اسفنجی میشوند. این امر موجب سبکی و تخلخل بلوک میشود. مواد را در قالب مخصوص ریخته و تحت حرارت و فشار قرار می دهند تا به وزن و تخلخل کافی برسد.

بلوک سبکبلوک سبک گازی نسبت به آجر و بلوک سیمانی وزن بسیار کمتری دارد ولی قیمت آن نسبت به سایر بلوک بالاتر است. استفاده از این نوع بلوک در مناطق گرم و مرطوب توصیه نمیشود که علت این امر ضریب جمع شدگی بالای آن و عدم مقاومت آن در برابر رطوبت و آب میباشد.

در صورتی که سازنده یا پیمانکار بخواهد از بلوک بتنی اتوکلاو شده در ساخت ساختمان استفاده کند، باید هزینه ی مضاعفی برای تهیه پوشش خارجی مناسب برای این بلوک صرف نماید. زیرا در صورتی که سطح آن در معرض مواد مختلف مانند آب یا خاک و رطوبت قرار گیرد، تجزیه شده و پوک میگردد. به مرور زمان مقاومت و کیفیت خود را از دست داده و ضروری است با اندود گچ یا پلیمر یا پوشش های ضد آب پوشانده شود.

در بخش های بعدی به صورت مفصل تر موارد مصرف و کاربرد بلوک سبک گازی را مورد بررسی قرار میدهیم.

انتخاب بلوک AAC برای مناطق گرم و مرطوب کار درستی است؟

بلوک گازی در شمال

همانطور که میدانید برای ساخت پروژه های کوچک و بزرگ در مناطق مختلف جغرافیایی با اقلیم های متفاوت باید از مصالح مناسب و مقاوم در آن شرایط آب و هوایی استفاده شود. اقلیم گرم و مرطوب دارای شرایطی است که برای ساخت ساختمان در این مناطق باید تمهیدات لازم را در نظر گرفت. رطوبت همیشگی این جغرافیا باعث تحلیل و خوردگی مصالح در طول زمان میشود که برای جلوگیری از این امر باید از پوشش های مناسب برای مصالح استفاده نمود.

در صورتی که مواد و مصالح به کار رفته در دل سازه اندود نشوند، با نفوذ آب و رطوبت و باران به عمق آنها، پوسیدگی، کپک، زنگ خوردگی و ضعیف شدن سازه اتفاق می افتد. از آنجایی که انواع بلوک سبک برای تیغه چینی در بازار مصالح ساختمانی تولید می شود، انتخاب بلوک سبک، متناسب و مقاوم در برابر رطوبت موجود در اقلیم مذکور، گام اساسی در ساخت بدنه ای محکم در برابر شرایط اقلیمی این محیط میباشد.

در یک کلام باید گفت بلوک AAC برای مناطق گرم و مرطوب مناسب نیست و برای مناسب سازی آن برای این مناطق، چه در شمال کشور و چه در جنوب کشور باید، هزینه ی بیشتر و اساسی، برای اندود و عایق کردن سطح بیرونی دیوار در برابر رطوبت نمود.

بلوک استاندارد AAC ، به دلیل سبکی زیادی که دارد، دارای تخلخل بالایی است که این امر سبب جذب آب و رطوبت به درون بلوک میشود. زمانی که بلوک آب زیادی را در خود جای دهد، شرایط را برای رشد کپک ، قارچ و باکتری در دل خود ایجاد می کند که این امر سبب بروز مشکلات بهداشتی ثانویه در محیط میشود.

از آنجایی که این شرایط آب و هوایی در فصول مختلف پایدار و همیشگی است، این رطوبت دیواره، برای شرایط حرارتی درون منزل نیز مشکلاتی را ایجاد می نماید. بیماریهای رماتیسم، آلودگی های تنفسی و نمور بودن فضای اتاق از دیگر معضلات استفاده بلوک AAC در مناطق گرم و مرطوب میباشد.

برای از بین بردن این شرایط، نیاز به درجه حرارت بالاست، تا بتواند رطوبت داخل محیط را خشک کند که این موضوع افزایش هزینه¬ی انرژی و هدر رفت آن را نتیجه میدهد.

بلوک سیمانیضریب جمع شدگی بلوک اتوکلاو شده، بیست صدم درصد است که نسبت به بلوک سیمانی، که دارای ضریب جمع شدگی شصت و پنج صدم درصد است، رقمی بسیار ناچیز است و به کسانی که به فکر خرید بلوک برای تیغه چینی ساختمان شان در مناطق گرم و مرطوب هستند، توصیه میشود، از بلوک سیمانی استفاده کنند.

انبساط و انقباض در اثر تبخیر آب جذب شده در بلوک و ترک خوردن و شکست دیوار از دیگر معایب بلوک AAC است که به دلیل تخلخل بالای آن و ضریب جمع شدگی پایین آن ایجاد میشود.

بلوک مناسب برای مناطق گرم و مرطوب باید چه ویژگی داشته باشد؟

ویژگی های بلوک گازی

بلوک مناسب برای مناطق مرطوب و شرجی باید سازگار با محیط بوده و از مقاومت بالا برخوردار باشد. به نظر شما آیا تا به حال ماده ای کشف شده است بتواند در تمامی نقاط و شرایط آب و هوایی مختلف پاسخگوی ساخت و ساز ایمن و مقاوم جوی باشد؟

بله بتن این ماده ی شگفت انگیز است که توانسته در این زمینه قوی عمل کند. سالهاست که توانسته انتظار مهندسان برای ساخت سازه ای ایمن و مقاوم در صنعت ساختمان سازی را برآورده کرده و روز به روز با به کارگیری فرمول های مختلف، مصالحی ایمن و مقرون به صرفه را وارد بازار مصالح ساختمانی نماید.

با بتن، انواع بلوک سیمانی ساخته شده است که به دو گونه ی سبک و سنگین در ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر مورد استفاده قرار میگیرند. بلوک سبک در ساخت تیغه های ساختمانی در شرایط اقلیمی متفاوت، سرد و خشک، گرم و مرطوب و یخبندان مورد استفاده قرار میگیرد و علت این امر استفاده از افزودنی های مختلف در طرح اختلاط بتن است که به آن توان تاب آوری شرایط سخت اقلیمی را میدهد.

بر خلاف بلوک AAC که بلوکی شکننده و متخلخل است، بلوک سیمانی توانسته در کنار وزن کم، به مقاومت فشاری بالایی دست یافته و در عین متخلخل بودن، غیر قابل نفوذ باشد. رطوبت در بلوک سیمانی، حتی بدون اندود مناسب هم، نفوذ نکرده و جز چند سانت جداره ها، عمق بلوک را خیس نخواهد کرد.

بلوک های سیمانی، عایق حرارتی بالایی دارند که بسته به تعداد جداره های که از آنها خریداری می کنید، می توانید ظرفیت حرارتی بالا، کم و متوسط را از آنها انتظار داشته باشد که علاوه بر عایق حرارتی، عایق صوتی نیز می باشد.

در مناطق گرم و مرطوب به این دلیل که همیشه هوا شرجی است و ذرات رطوبت به دلیل نزدیکی به دریا در هوا وجود دارد، تغییرات آب و هوایی در طول شبانه روز پایین بوده و وزش باد هم زیاد میباشد.

در مناطق شمالی ایران، هوا معتدل تر و دارای وزش باد های متمادی در طول روز میباشد که برای ساخت دیواره های پیرامونی سازه بهتر است از بلوک سبک با ظرفیت حرارتی کم استفاده شود. زیرا در این منطقه ویلا هایی که ساخته میشود، اکثرا باز بوده و دارای بازشوهای بزرگ هستند تا ساختمان باد را در خود محبوس نکرده و بتواند فضای اتاق را با جریان هوا تعدیل نماید.

اما در مناطق جنوبی ایران، تابش خورشید مستقیم میباشد که موجب گرم شدن بیشتر فضای داخل اتاق می شود. اگر ساکنین این مناطق از وسایل سرمایشی در اتاق استفاده کنند و دیواره های فضا عایق حرارتی نباشند، ممکن است سرمایش در تابستان و گرمایش در زمستان به درستی صورت نگرفته و گرم و سرد کردن فضا نیاز به انرژی زیادی داشته باشد.

در میان انواع بلوک، بلوک سیمانی، ابعاد مختلف و مدل های متنوعی دارد که هر کس بسته به شرایطی که نیاز دارد میتواند از آن خریداری کرده و با قیمت مناسب تر نسبت به سایر بلوک ها از آن استفاده کند.

مزایا و معایب استفاده از بلوک سبک AAC برای ساخت و ساز

مزایا و معایب بلوک aac

بلوک گازی به دلیل فرمول ساخت و ساختار ویژه¬ای که دارد، مزیت ها و نقاط قوتی دارد که استفاده از آن در موارد مختلف بسیار به صرفه میباشد. از جمله مزیت های بلوک سبک AAC میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- این بلوک نسبت به مصالح قدیمی نظیر آجر، حتی بلوک های سفالی سبک، وزن بسیار کمتری دارد. وزن هر متر مکعب دیواری که با بلوک گازی ساخته میشود، حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم در متر مکعب است.

۲- هر چه وزن مرده سازه کاهش یابد، طراحی نمره مصالح فولادی و بتنی آن کاهش می یابد.

۳- کار پذیری بلوک AAC بسیار بالاست. قابلیت سوراخ شدن و رد شدن لوله تاسیسات برق و غیره در آن بالاست.

۴- خرده های بلوک گازی را میتوان برای کف سازی یا سبک سازی سقف استفاده کرد و دور ریز کار پایین می آید.

۵- از مزیت های بلوک بتنی گازی می توان به عایق بودن آن اشاره کرد. این بلوک عایق صوتی و حرارتی است که برای ساخت آپارتمان های امروزی بسیار مناسب میباشد.

۶- هزینه های ثانویه مصرف انرژی در منازل را کاهش میدهد و میتوان در فصول سرد و گرم سال، از مقدار انرژی کمتری استفاده کرد.

۷- به دلیل بزرگ بودن قطعات این نوع بلوک، میزان بلوک سبک کمتری در پروژه استفاده میشود که در هزینه سفارش بلوک تاثیر به سزایی دارد.

۸- هزینه دستمزد کارگران پایین آمده و به سرعت چیده میشود.

۹- به دلیل صاف بودن سطح این بلوک، میزان گچ مصرفی برای پوشش سطح داخلی منازل کاهش یافته و میتوان به راحتی از بلوک سبک بدون استفاده از اندود استفاده نمود. البته که مصرف بلوک سبک AAC برای مناطق مرطوب بدون اندود مناسب نمیباشد.

۱۰- این بلوک در برابر حریق بسیار مقاوم است و تاب آوری بالایی دارد. استفاده از آن برای ساختمان¬های با درجه اهمیت بالا، مانند ادارات، بانک ها ، بیمارستان ها و غیره بسیار مناسب میباشد.

۱۱- به دلیل تخلخل بالایی که این بلوک دارد، عایق حرارتی و صوتی خوبی است و استفاده از آن برای سالن های آمفی تئاتر و سینما ها بسیار کارگشاست.

۱۲- اگر از بلوک گازی در مناطق نرمال و خشک استفاده شود، محیط سازه را در طول سالیان، بسیار تمیز و بهداشتی نگه میدارد، زیرا تبدیل به لانه ی حشرات موذی نمیشود و نمی توانند آن را بجوند و در آن جای بگیرند.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 12 =

دکمه بازگشت به بالا