دانش و علم

تجاری سازی و تولید فناوری از نمونه زیستی ارزشمندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، اولین نشست هم اندیشی یاوران حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی با شعار «همه با هم از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور محافظت می نماییم» و با هدف شبکه سازی با واحدهای استانی جهاد دانشگاهی برای هم افزایی و بهره مندی از پتانسیل های بالقوه و بالفعل استان ها در زمینه ذخایر کشور در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با حضور نمایندگان استانی واحدها و برخط برگزار شد.

در این نشست دکتر جعفر رازقی ضمن تشریح اهداف و لزوم شبکه سازی در راستای حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی به عنوان سرمایه ملی کشور گفت: کشور ایران با توجه به اکوسیستم ها و شرایط اقلیمی مختلف، از ذخایر ژنتیکی و زیستی مختلف و در موارد زیادی منحصر بفرد برخوردار است و به جرات می توان گفت هیچ کشوری در دنیا این اقلیم و پراکنش را در زمینه ذخایر ژنتیکی و زیستی ندارد.

رازقی افزود: درکنار این تنوع ژنتیکی و زیستی، به دلایل متعددی از تغییرات اقلیمی گرفته تا دخالت انسان ها، این ذخایر ارزشمند در برخی زمینه ها منقرض شده و یا در معرض خطر انقراض قرار دارند. از طرفی این ذخایر بی پایان در کشورهای دنیا به عنوان منابعی برای توسعه پایدار محسوب می شوند.

سرپرست مرکزملی ذخایر ژنتیکی و زیستی بیان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران که در سال ۱۳۸۶با ابلاغ رهبر معظم انقلاب به جهاد دانشگاهی راه اندازی شده است؛ در طی ۱۵ سال از فعالیت خود توانسته است با توجه به ماموریت محوله ضمن راه اندازی بانک های زیستی در چهار حوزه گیاهی، سلول های انسانی و جانوری، میکروارگانیسم ها و DNA و داده های ژنومی ضمن جمع آوری، شناسایی، تولید و ذخیره سازی نمونه های زیستی در حوزه های ذکر شده علاوه بر حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور به دستاوردهای بسیار خوبی در کشور و در برخی موارد در منطقه دست یابد.

وی افزود: این مرکز در رویکردهای جدید برنامه های مختلفی در زمینه تجاری سازی و تولید فناوری از نمونه زیستی ارزشمند را در دستور کار خود دارد.

رازقی با بیان اینکه انجام ماموریت حفاظت از ذخایر و تولید ثروت از آنها تنها زمانی به نتیجه لازم می رسد که از ظرفیت های سراسر کشور در این امر استفاده شود؛ گفت: برای رسیدن به این هدف نیاز به ترویج اهمیت این سرمایه بی بدیل است و برای این منظور، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در گام اول شبکه سازی برای استفاده از پتانسیلهای استانی جهاد دانشگاهی را جهت شناسایی و حفاظت از این ذخایر، در برنامه قرار داده است و در این نشست تلاش می نماید که با همفکری اعضای شبکه به یک برنامه اجرایی و یک گفتمان جهت تحقق این هدف برسد.

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا