بدون دسته بندی

تاثیر قطار گردشگری بر صنعت توریسم


بلیط قطار به عنوان یکی از محبوب ترین بلیط های وسایل نقلیه به شمار می رود. با روی کار آمدن قطارهای گردشگری به محبوبیت قطار روز به روز افزوده شده است. ما دراین مطلب به نسل جدید قطارهای گردشگری و نحوه رونق آن به این صنعت را مورد بررسی قرار داده ایم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

عصر جدید قطارهای ایران
در عصر حاضر حمل و نقل ریلی نقش موثری در انتقال مسافران و حمل بار دارد. به طوری که در بسیاری از کشورها تلاش می کنند تا قطارهای پیشرفته و بی نقص تولید کنند و مسافران بیشتری را جا به جا نمایند. یکی از کاربردهای قطار علاوه بر حمل مسافران، توسعه صنعت گردشگری کشور است. امروزه در کشورهای پیشرفته از مسیر عبور قطارها نیز برای رونق بخش گردشگری استفاده کرده و قطار های گردشگری را راه اندازی کرده اند. مسافران می توانند با خرید بلیط قطار از مسیر ریلی جذاب و زیبا سفری به یاد ماندنی را آغاز کنند.

تاریخچه ریلی ایران
تاریخچه اولین بهره برداری از راه آهن ایران به سال ۱۸۴۸ میلادی بر می گردد. اولین مسیر ریلی از رشت به بندر انزلی بود که بعدها دیگر استفاده نشد اما در ذهن اکثر مردم اولین مسیر ریلی کشور را مسیر تهران به شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری نقش بسته است. این مسیر ریلی با موفقیت سالها مورد استفاده عموم قرار گرفت و پایتخت را به شاه عبد العظیم متصل کرد. این مسیر ریلی اولین خط ریلی گردشگری ایران محسوب می شود.

فناوری جدید در سیستم ریلی
با موفقیت این پروژه و استقبال مردم از آن راه آهن تلاش کرد تا با استفاده از فناوری های جدید و برنامه ریزی منسجم سیستم حمل و نقل ریلی کشور را گسترش دهد. از آن سال ها تا کنون قطارهای زیادی به ناوگان حمل ونقل ریلی اضافه شده است و انواع بلیط قطار با قیمت های مناسب و اقتصادی در اختیار مسافران قرار داده شده است. با به روز رسانی و افزایش خط ریلی کشور و دسترسی آسان مردم به بلیط قطار، زمینه برای سفرهای ریلی افزایش پیدا کرده است. اما پتانسیل سیستم حمل و نقل ریلی کشور بسیار بیشتر از این بوده و جا دارد تا با تکنولوژی جدید و ترغیب مسافران از این ظرفیت به طور صددرصدی استفاده کرد.

صنعت گردشگری ریلی
با کمی کنکاش در صنعت گردشگری ریلی کشورهای اروپایی و پیشرفته در می یابیم که استفاده از راه آهن و قطار در این کشورها بسیار رایج بوده و مسافران قطار نه صرفا برای جابه جایی بلکه برای جذابیت های گردشگری و لذت بردن از مسیر ، اقدام به رزرو بلیط قطار می نمایند. اگر در اینترنت مسیرهای ریلی جذاب دنیا را جستجو کنیم، نکته های جالبی خواهیم یافت که در عادت های رفتاری مسافران ایرانی چندان مرسوم نیست. مردم کشور ما قطار را صرفا وسیله ای برای رسیدن به مقصد می دانند در حالی که می توان از ظرفیت جاذبه های طبیعی کشور و مسیر ریلی آن ، به منظور رونق بیشتر گردشگری ریلی استفاده کرد. در همین خصوص شرکت حمل و نقل ریلی ایران تلاش کرده است تا با افزایش مسیرهای ریلی مانند تهران _ قزوین _ رشت، تهران – همدان و تهران _ کرمانشاه مردم را به سفر با قطار بالاخص سفرهای گردشگری تشویق کند.

فرصت های پیش رو در صنعت گردشگری ریلی
در فرهنگ کشور ما یکی از فرصت هایی که مردم برای سفر استفاده می کنند، روزهای تعطیل به خصوص تعطیلات طولانی مانند ایام نوروز می باشد. در تعطیلات سفرها رونق می گیرد و مسافران بیشتری متقاضی خرید بلیط قطار می باشند. در این مواقع می توان از فرصت پیش رو به شکل بهینه به منظور رونق گردشگری استفاده کرد. این موضوع می تواند در راستای تبلیغات و اطلاع رسانی به مردم صورت پذیرد تا از مسیرهای جذاب ریلی مطلع شوند و برای رزرو بلیط قطار را برای مسیرهای زیبای ریلی اقدام کنند. علاوه بر تبلیغات و شناساندن قطارهای گردشگری به عموم مسافران، می توان به ارائه طرح هایی پرداخت که در آن سفرهای یک روزه با قطار گردشگری بتواند مسافرانی را که وقت و هزینه چندانی برای سفر ندارند، به خرید بلیط قطار و لذت بردن از سفر با قطار ترغیب کند.

با انجام راهکارهای مناسب می توان فرهنگ سفر با قطار را به سمت قطارهای گردشگری که موجب لذت بردن از مسیر سفر و تجربیات جدید می شود را تغییر داد و ذائقه مسافران را در خصوص سیستم حمل و نقل ریلی عوض کرد. “بسیاری از راه‌آهن‌های بزرگ جهان، هدف از راه‌اندازی قطارهای توریستی را تنها کسب درآمد و مسایل اقتصادی نمی‌دانند. بلکه، بسیاری از اینگونه قطارها با هدف شناساندن راه‌آهن کشور به مردم راه‌اندازی شده‌اند. در انگلستان یک قطار گردشگری وجود دارد که بازدید کنندگان را در گشت‌هایی به مقصد موزه راه‌آهن، با تاریخ راه‌آهن این کشور آشنا می‌کند.” (منبع)

خرید بلیط قطار تیک بان
امروزه مسافران به راحتی می توانند با چند کلیک ساده بلیط قطار خود را از سامانه های آنلاین فروش بلیط خریداری کنند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شرکت راه آهن و یا دفاتر فروش بلیط قطار ندارند. با متصل شدن به اینترنت و روش خرید آنلاین به سادگی و فوری امکان خرید بلیط قطار وجود دارد. تیک بان یکی از سایت های فروش بلیط قطار می تواند بلیط قطار ارزان را در اختیار کاربران قرار دهد. تیک بان، علی بابا، قاصدک و مستر بلیط جز معتبرترین سایت های ارائه کننده بلیط قطار به شمار می روند. برای خرید بلیط قطار از طریق سایت تیک بان، کلمه تیک بان یا عبارت را جستجو نمایید و بعد از گذراندن چند مرحله ساده بلیط مورد نظر را رزرو کنید. با تیک بان خرید بلیط قطار خود را به آسانی تیک بزنید.
منبع : اکو شفقنابرنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =

دکمه بازگشت به بالا