فناوری اطلاعات

برچسب اصالت کالا به همراه روش‌های خرید و استعلام


در این مطلب، می‌خواهیم شما را با برچسب اصالت کالا آشنا کنیم. از مزیت‌های استفاده آن گفته و همچنین بگوییم که چرا باید آن را روی محصولات داخلی و یا حتی محصولات خارجی داشته باشید. بهتر است با مزایای استفاده از این برچسب‌ها شروع کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از سلامت دارو، برچسب اصالت کالا یا همان لیبل اصالت، نوعی برچسب ویژه است که سلامت و کیفیت کالا را نشان می‌دهد. شاید در نگاه اول تصور کنید که این برچسب به نحوی مربوط به برندینگ کالا باشد اما باید بدانید که اصلا اینطور نیست. برچسب اصالت کالا به برندینگ و مارک محصول ربطی ندارد؛ اما یک تضمین برای کیفیت و اصالت کالا به حساب می‌آید.

برچسب اصالت کالا، قوانین خاص خودش را دارد؛ مثلاً، شما نمی‌توانید آن را از بازار تهیه کنید؛ چون فروش آن جرم محسوب می‌شود. البته باید بدانید که درج این برچسب روی کالاها نیز اختیاری نبوده و تابع یک سری قواعد خاص می‌باشد.

شما می‌توانید با استعلام کدی که روی برچسب اصالت کالا درج شده است؛ به اطلاعات آن محصول دسترسی پیدا کنید؛ بنابراین با داشتن این برچسب، خیال مشتری از بابت اصل بودن محصول راحت شده و ساده‌تر درباره خرید آن تصمیم‌گیری می‌کند.

در این نوشته، می‌خواهیم شما را با برچسب اصالت کالا آشنا کنیم. از مزیت‌های استفاده آن گفته و همچنین بگوییم که چرا باید آن را روی محصولات داخلی و یا حتی محصولات خارجی داشته باشید. بهتر است با مزایای استفاده از این برچسب‌ها شروع کنیم.

برچسب اصالت کالا چه مزیتی دارد؟

با توجه به بحث اهمیت و ضرورت داشتن برچسب اصالت کالا، مهم است که درباره مزیت‌های استفاده از آن بیشتر بدانید. نخستین مزیت آن، این است که هر محصول دارای این برچسب، به نحوی با قاچاق کالا مبارزه کرده و می‌کند.

اجباری شدن درج لیبل اصالت کالا روی محصولات مختلف، باعث می‌شود تا جلوی قاچاق کالا گرفته شده و همچنین محصول اصل از تقلبی شناخته شود. باید بدانید که تنها محصولاتی می‌توانند این برچسب را داشته باشند که توسط گمرک رسمی کشور ثبت شده باشند؛ بنابراین اگر محصولی این برچسب را داشته باشد؛ باید خیالتان از بابت اصل بودن آن آسوده باشد.

از فواید دیگر داشتن این برچسب، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که برای یک محصول مرتبط با موضوع سلامت، داشتن برچسب اصالت کالا، خود نمادی از سالم و قابل اطمینان بودن محصول است. مشتری می‌تواند به آسانی کد روی برچسب را جستجو کرده و بنابراین با خیالی راحت، محصول مورد نظر را خریداری کند.

چگونه می‌توان برچسب اصالت کالا دریافت کرد؟

اگر شما به عنوان یک بازرگان معتبر و یا در کسوت یک تولیدکننده معتبر داخلی بخواهید برچسب اصالت کالا را تهیه کنید؛ باید با روند دریافت آن آشنا باشید. برای دریافت این نوع برچسب خاص، یک سری روند اداری وجود دارد. این مراحل، مراحل ثبت‌نام خاصی است که شامل تهیه یک فایل اکسل حاوی اطلاعات دقیق کالا می‌باشد. تهیه این فایل، نیازمند داشتن یک سری اطلاعات و دانسته‌های خاص است که بهتر است آن را از یک شرکت چاپ برچسب اصالت کالا بخواهید.

این شرکت‌ها، با داشتن مجوزهای رسمی، می‌توانند خدمات تولید و چاپ برچسب اصالت کالا را انجام دهند. این شرکت‌ها از نرم‌افزار رسمی تولید برچسب اصالت کالا استفاده می‌کنند که یک نرم‌افزار ویژه این کار است. این نرم‌افزار و یا نرم‌افزارهای مشابه آن، به نحوی طراحی و ساخته شده‌اند که فرآیند تولید کد اصالت را برای محصولات مختلف انجام دهند.

اما آیا هر برچسب اصالت کالایی مورد اطمینان و اعتماد است؟

چگونه برچسب را استعلام کنیم؟

این استعلام به روش‌های مختلفی قابل انجام است. یکی از ساده‌ترین این راه‌ها، استفاده از اپلیکیشن‌های رسمی استعلام برچسب اصالت کالا می‌باشد. شما می‌توانید به آسانی این اپلیکیشن‌ها را روی انواع گوشی‌های همراه و یا تبلت‌ها نصب و اجرا کنید. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، شما می‌توانید در عرض چند دقیقه، اصالت کالای مورد نظرتان را استعلام کرده و آنی جواب بگیرید.

راه دیگر استعلام این برچسب‌ها، استفاده از سامانه‌های پیامکی است که به صورت رسمی معرفی شده‌اند. همچنین می‌توانید از تلفن‌های گویایی که برای این منظور ایجاد شده‌اند نیز استفاده کنید. هر برچسب اصالت کالا دارای یک بخش اسکرچ شده است. در این بخش، یک کد خاص قرار داده شده که تحت عنوان شناسه یکتای محصول شناخته می‌شود. یکتا بودن این کد به معنی این است که برای هر کالایی منحصر به فرد و ویژه همان کالا است.

با ارسال این کد به سامانه پیامکی و یا وارد کردن آن در تماس با سامانه تلفن گویا، می‌توانید اطلاعات لازم را در مورد محصول‌تان به دست آورید. همچنین شما می‌توانید از سایت رسمی سازمان غذا و دارو نیز استفاده کنید. به طور کلی، راه‌های مختلفی برای بررسی و اطمینان‌سنجی از برچسب اصالت کالا وجود دارد. با استفاده از این برچسب هم می‌توانیم جلوی قاچاق کالا را بگیریم و هم خیال خودمان را از بابت اصالت و کیفیت کالا راحت کنیم.

شما می‌توانید در صورتی که نتیجه استعلام‌تان با نتیجه دریافتی از سامانه مطابقت نداشت؛ مراتب را به نهادهای مربوطه اطلاع‌رسانی کرده و آن را پیگیری کنید.

استعلام لیبل اصالت

انتهای رپرتاژ آگهی

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا