فناوری اطلاعات

باتری زیستی از باکتری با شارژ سه هفته‌ای تولید شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، تنوع بخشیدن به منابع بخش مهمی از روند کاهش اتکا به سوخت‌های ی است و یکی از جایگزین‌های قابل استفاده، ‌های کننده است. مسان دانشگاه بینگهمتون آمریکا برای نخستین بار یک باتری زیستی ساخته‌اند که شامل سه لایه از گونه‌های مختلف باکتری است که به کمک هم نور را جذب کرده و الکتریسیته تولید می‌کنند.

گروه سازنده محفظه‌های حاوی باکتری‌های متمایز را در سه لایه روی هم قرار دادند. لایه بالایی، باکتری‌های ی را در خود جای داده که انرژی مورد نیاز را از نور خورشید به دست آورده و مولکول‌های آلی تولید می‌کردند که باکتری‌های لایه‌های زیرین را تغذیه می‌کنند. باکتری موجود در لایه زیرین باکتری است که از طریق خوردن مواد مغذی و به کمک برخی از تولید شده توسط باکتری‌های لایه میانی، الکتریسیته تولید می‌کند.

گروه یادشده مدل‌هایی از این باتری‌های زیستی را با اندازه ۳ سانتی‌متر مربع آزمایش کرده و دریافتند که می‌توانند از این طریق برای هفته‌ها به شکل متناوب برق تولید کنند. از این باتری‌ها می‌توان برای تولید های کوچک یا وسایل الکترونیکی در مناطق دورافتاده، بدون نظارت انسان استفاده کرد. نسخه فعلی این باتری زیستی مقدار زیادی برق تولید نمی‌کند، اما می‌توان با افزودن واحدهای بیشتر، خروجی آن را افزایش داد.

مدل‌های آتی این باتری‌ها حتی در صورت شناور شدن بر روی آب کار کرده و در صورت آسیب‌دیدگی نیز ترمیم خواهند شد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا