فناوری های نوین

ایجاد «مرکز آفرینش ملی حوزه ارتباطات و اتصال‌پذیری» برنامه هفتمبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه سه جانبه توسعه زیست بوم نوآوری و بومی‌سازی زیرساخت‌های راهبردی و گلوگاهی حوزه ارتباطات و هوشمندسازی صنایع با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیرعامل یکی از اپراتورهای همراه امضا شد.

روح الله دهقانی در آئین امضای این تفاهم‌نامه با بیان اینکه امروز، پس از دو دهه تلاش در حوزه جنبش نرم‌افزاری، یک خیزش فناورانه و نوآورانه، ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفت فناورانه کشور است، ادامه داد: جهت‌گیری دقیق و حمایت‌های همه‌جانبه رهبر معظم انقلاب اسلامی طی دو دهه اخیر منجر به تعریف، جوانه زدن و رشد نهال فناوری و نوآوری شد که امروز ماحصل آن را در جایگاه علمی کشور، رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان شد؛ به طوری که امروز به یک جرم قابل اعتنا از این شرکت‌ها رسیده‌ایم. امروز اما حمایت‌های هل‌دهنده از جنس سرمایه‌گذاری‌های دو دهه قبل در زیرساخت و تخصیص بودجه مستقیم، امکان پذیر نیست و باید شرکت‌های بزرگ به میدان بیایند و زمینه‌ساز یک خیزش فناورانه و نوآورانه در کشور شوند.

وی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بر ضرورت شکل‌گیری خیزش علمی و فناوری در کشور تاکید دارند که لازمه آن ارتقای برنامه‌های راهبردی، شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌های متمرکز و جدی و استفاده از زیرساخت‌ها در جهت زایش شرکت‌های جدید است. کشورهای اطراف اهمیت اقتدار آفرین علم و فناوری را درک کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های سنگینی روی این حوزه به ویژه جذب نیروی انسانی متخصص انجام می‌دهند، اما باید بپذیریم که این سرمایه‌گذاری کلان، با نقش آفرینی شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاری بازیگران اصلی حوزه‌های مختلف روی شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد اتصال بین حلقه‌های بالادستی با حلقه‌های میانی و پایین‌دستی هر حوزه فناوری و صنعت، ممکن می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری عنوان کرد: شرکت‌هایی که این اهمیت را درک کرده‌اند پای کار بیایند و ارتباط بین شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های بزرگ شکل بگیرد از این مرحله عبور خواهیم کرد و به سرمنزل مقصود، به معنای تولید سهم توجه محصولات و خدمات دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی، صادرات و افزایش سهم این حوزه از GDP خواهیم رسید. توفیق در این مرحله تاریخی و سرنوشت ساز، نیازمند نقش آفرینی شرکت‌های بزرگ است تا درخت دانش‌بنیانی به ثمر بنشیند.

دهقانی، راه گذار از این مرحله، رسیدن به نتیجه و حاصلخیزی زیست‌بوم دانش‌بنیان، توجه به سرمایه‌گذاری روی نوآوری و موضوع کاشتن برای آینده، توسعه سرمایه گذاری روی حلقه‌های پایین‌دستی زنجیره ارزش و اتصال صنعت به فناوری دانست و افزود: تجربه‌های موفق جهانی اثبات کرده است که صنعت به واسطه اتصال به فناوری‌های روزآمد و پیشرفته‌ای همچون هوش مصنوعی همان طور که در دنیا اتفاق افتاده، حتی از نهادهای علمی و فناور همچون دانشگاه نیز پیش افتاده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به ایجاد مراکز آفرینش فناوری با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش در حوزه‌های گوناگون فناوری و اتصال حلقه‌های بزرگ صنعت به بخش‌های نوآور و پایین دستی کشور گفت: در طی برنامه هفتم توسعه، ایجاد ۶ نشنال لب یا مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه‌های بزرگ و پیشران فناوری‌های پیشرفته، از جمله ارتباطات و اتصال پذیری پیش‌بینی شده که اپراتورهای بزرگ می‌توانند در شکل‌گیری این نشنال‌لب‌ها نقش مهم و کلیدی ایفا کنند. این یک ضرورت برای صنایع بزرگ است چراکه مسیر آینده علم و فناوری کشور در این حوزه‌های فناوری وگام های پیشران به مدد این مراکز ملی آفرینش فناوری رقم‌خواهد خورد

محمد صادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت نقش‌آفرینی شرکت‌های بزرگ در سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی حوزه‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: رویکردهای حمایتی در همه کشورها هدفی جز ترغیب و تشویق سرمایه گذاران و شرکت‌های بزرگ به سرمایه گذاری در این حوزه ندارد و قانون جهش تولید دانش بنیان به خوبی توانسته زمینه را برای حضور و ترغیب سرمایه گذاران و شرکت‌ها به سرمایه گذاری در این حوزه فراهم کند.

وی افزود: رویکرد کنونی معاونت علمی، حضور شرکت‌های بزرگ در زیست بوم است و از جذب توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه نوآوری و فناوری حمایت می‌شود.

خیاطیان با اشاره به اهمیت تکامل زنجیره‌های ارزش صنعت ارتباطات و مخابرات عنوان کرد: این حوزه بسیار اشتغال آفرین و از حیث اشتغال برای دانش آموختگان و نخبگان ما بسیار حائز اهمیت است. این حوزه از حیث تاب‌آوری نیز مهم است و حتی اگر تحریم هم نبودیم، باز هم بسیاری از کشورها دستاوردهای فناورانه‌شان را به ما انتقال نمی‌دادند و باید در زمینه توسعه فناوری‌های این حوزه با جدیت گام برداریم. همچنین تکمیل زنجیره ارزش این حوزه از حیث امنیت و حریم شخصی و ملی نیز اهمیت بالایی دارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: این صنعت از جنبه بهره وری هم قابل اعتنا است و موضوعاتی همچون صنعت چهار، هوش مصنوعی و سایر حوزه‌هایی که بهره‌وری را هدف قرار می‌دهند و این روزها نقش پررنگی در جامعه ایفا می‌کنند، باید با جدیت بیش‌تری مورد توجه بازیگران و سرمایه‌گذاران اصلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار بگیرد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا