فناوری اطلاعات

انویدیا ابر رایانه مخصوص هوش مصنوعی مولد می سازدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، جن سونگ هوانگ، مدیر ارشد اجرایی انویدیا طی رویداد «کامپوتکس» محصولات مختلفی را معرفی و جزئیاتی درباره ابر رایانه DGX شرکت اعلام کرد. با توجه به مسیر این صنعت، جای تعجبی ندارد DGX GH۲۰۰ به طور کلی برای کمک به توسعه مدل های هوش مصنوعی مولد توسط شرکت ها ساخته می شود.

ابر رایانه مذکور یک سیستم سوییچ NVLink است که ابرتراشه های ۲۵۶ GH۲۰۰ Grace Hopper را وادار می کند مانند یک GPU واحد عمل کنند. به گفته انویدیا چنین مشخصاتی سبب می شود رایانه DGX GH۲۰۰ بتواند عملکردی یک اگزا فلاپی ارائه کند و ۱۳۳ ترابایت حافظه اشتراکی داشته باشد. این شرکت مدعی است حافظه ابر رایانه مذکور ۵۰۰ بار بیشتر از حافظه ای است که در یک سیستم DGX A۱۰۰وجود دارد.

برای مقایسه می توان به این نکته اشاره کرد که در صدر فهرست ۵۰۰ ابررایانه برتر، ابزار «فرانتیر» در آزمایشگاه ملی اوک ریج در ایالت تنسی آمریکا قرار دارد که مشهور است در مقیاس اگزا فعالیت می کند و عملکرد آن به ۱.۲ اگزافلاپ رسیده است.

در حقیقت انویدیا ادعا می کند مشغول توسعه ابر رایانه ای است که می تواند در کنار قدرتمندترین سیستم های روی زمین قرار گیرد. این شرکت مدعی است ساختار DGX GH۲۰۰ می تواند نسبت به نسل قبلی ابررایانه ها ۱۰ بار پهنای باند وسیع تری ارائه کند.

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا