بدون دسته بندی

انواع مشکلات رایج دندانروشی که دندان‌های شما در یک راستا قرار می‌گیرند و به هم می‌رسند را اکلوژن می‌گویند. به طور معمول، زمانی که فک شما بسته است و سطوح بالایی دندان های آسیاب در یک ردیف قرار می گیرند، دندان های بالایی، بالای دندان های پایین قرار می گیرند. با این حال، دندان ها همیشه با هم مطابقت ندارند. ناهنجاری دندان ها یک مشکل ناهماهنگی است که می تواند منجر به عوارض جدی برای سلامت دهان شود.
مشکلات یا مال اکولوژن دندان ها در دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

1. آندربایت
آندربایت که از نظر بالینی پروگناتیسم نامیده می شود، مال اکلوژن یا بایت بد است. "بایت بد" زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های بالایی قرار بگیرند. شدت می تواند از خفیف، (جایی که دو ردیف دندان تقریباً به هم می رسند) تا شدید (وضعیتی که در آن دندان ها به دلیل فاصله زیاد اصلا به هم نمی رسند) متفاوت باشد. این مشکل می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس افراد در خانواده و جامعه شود. بنابراین درمان این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. علت اصلی آندربایت، ناهماهنگی فک پایین است که معمولاً در بدو تولد وجود دارد. مشکلات مربوط به آندربایت به میزان شدت آن بستگی دارد. اگر فاصله خیلی زیاد باشد، می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

  • غذا خوردن بسیار سخت خواهد شد
  • صحبت کردن با چالش همراه خواهد بود
  • باعث درد مزمن فک یا مفصل گیجگاهی (TMJ) می شود
  • باعث سردرد و گوش درد خواهد شد
  • باعث پوسیدگی دندان در اثر سایش بیش از حد مینای دندان می شود
  • باعث تنفس مزمن دهان می شود
  • باعث بوی بد دهان می شود
  • عفونت های باکتریایی به وجود می آید
  • باعث آپنه خواب می شود
  • خروپف و دیگر مشکلات تنفسی شبانه را تشدید می کند

2. کراس بایت
یکی دیگر از مشکلات فک و دندان، کراس بایت است. کراس بایت زمانی اتفاق می افتد که برخی از دندان های فک بالا در هنگام بسته شدن دهان به پشت دندان های فک پایین می روند. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. اگر چه کراس بایت می تواند ژنتیکی باشد، دلایلی مانند استفاده طولانی مدت از انک یا مکیدن انگشت شست، از دست دادن دیرهنگام دندان های شیری و بزرگی لوزه ها یا آدنوئیدها می تواند عوامل اصلی مشکل کراس بایت باشد. اغلب اوقات، افرادی که کراس بایت دارند، داخل دهان خود را گاز می گیرند. با استفاده از بریس ها، این مشکل اغلب برطرف می شود.

3. اوربایت

یکی از ناهنجاری های فک و دندان اوربایت است که به آن «دیپ بایت» نیز می‌گویند. در حالت اوربایت دندان‌های فک بالایی جلوتر از دندان‌های فک پایین قرار دارند و ممکن است کاملاً آنها را بپوشانند. اگرچه این مشکل می تواند ارثی باشد، اما اوربایت می تواند به دلیل بدشکل بودن فک ایجاد شود. اوربایت با رشد ناکافی فک پایین یا رشد بیش از حد فک بالایی ناشی از فشار عاداتی که کودکان دارند ایجاد می شود. مانند مکیدن انگشت شست و تغذیه طولانی مدت با بطری یا فشار دادن زبان. جویدن اجسام خارجی نیز می تواند باعث ایجاد اوربایت شود. ارتودنسی کودکان می تواند انواع مشکلات و ناهنجاری های دندانی را حل کند.

4. اورجت
اورجت اگرچه با اوربایت اشتباه گرفته می شود، اما به یک مسئله افقی اشاره دارد در حالی که اوربایت به مسئله عمودی اشاره دارد. اورجت می تواند ژنتیکی باشد، اما در بسیاری از موارد به دلیل عادت های دوران کودکی است. این عادات شامل مکیدن انگشت شست، فشار دادن زبان یا استفاده طولانی مدت از بطری یا پستانک است و می توانند به مرور زمان باعث ایجاد اورجت شود.

5. اپن بایت
اپن بایت زمانی اتفاق می افتد که دندان های بالا و پایین در هنگام بسته شدن دهان به هم نمی رسند. هنگامی که فردی فک خود را می بندد، دندان ها با فاصله از هم قرار می گیرند. اپن بایت می تواند توسط ژنتیک به فرد منتقل شود. این مشکل معمولاً در حدود چهار سالگی اصلاح می شود و تا بزرگسالی ادامه نمی‌یابد، با این حال، زمانی که کودک ترکیبی از دندان‌های شیری و دائمی و همچنین رشد بیش از حد استخوان دارد، ممکن است منفذی در بایت خود ایجاد کند. اپن بایت می تواند باعث ایجاد لب زدن یا سایر اختلالات گفتاری شود. مشکلات مفصل گیجگاهی فکی نیز ممکن است عامل اپن بایت باشد. مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) لولایی است که اجازه می دهد دهان شما باز شود. علل دیگر اپن بایت، پستانک طولانی مدت یا مکیدن شست و فشار دادن دندان ها با زبان است. فشار دادن زبان زمانی اتفاق می‌افتد که زبان را در هنگام بلع یا در حین صحبت کردن به دندان‌ها فشار دهید.

درمان اپن بایت در اوایل کودکی شانس رفع اپن بایت را بدون جراحی افزایش می دهد. از ارتودنتیست خود در مورد گزینه های موجود برای رفع اپن بایت سوال کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه توصیه می کنیم که درمان خود را به بهترین متخصص ارتودنسی بسپارید. تجربه، مهارت و ه های کاری ارتودنیست اهمیت زیادی در انتخاب یک ارتودنتیست خوب دارد. بریس‌های اپن بایت دندان‌ها را از بیرون زدگی به جلو عقب می‌کشند و می‌توانند آن‌ها را در تراز مناسب قرار می دهند. دوره درمان می تواند از شش ماه تا دو سال طول بکشد و باید مدتی همچنان از نگهدارنده ها استفاده شود. وظیفه نگهدارنده ها این است که اطمینان حاصل کنند که دندان ها به حالت قبلی خود بر نمی گردند.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا