فناوری های نوین

انعقاد ۵ قرارداد تولید بار اول دانش بنیان با حجم ۱۱میلیون یوروبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، علی اکبر پرج مدیر دبیرخانه تولید بار اول معاونت علمی با اشاره به حضور شرکت‌های دانش بنیان در بیست و هفتمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، گفت: در این نمایشگاه ۵ قرار داد تولید بار اول منعقد خواهد شد که از این تعداد، دو قرار داد مربوط به شرکت ملی حفاری ایران و ۳ قرار داد مربوط به شرکت ملی نفت خیر جنوب می‌شود.

وی با بیان اینکه این دو شرکت کارفرما، ذیل شرکت ملی نفت قرار دارند، اظهار کرد: ارزش این ۵ قرار داد ۱۱ میلیون یورو است و بعد از انعقاد این قراردادها دو شرکت کارفرما و طرف‌های دانش بنیان فرصت خواهند داشت تا اجرا این قراردادها را پیگیری کنند.

پرج خاطر نشان کرد: در حال حاضر قرار است این ۵ قرار داد امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی به امضا برسد ولی ممکن است قراردادهای دیگری مطرح شود ولی در حال حاضر این ۵ قرار داد در این نمایشگاه رونمایی خواهد شد.

وی تولید بار اول را طرح‌ها و پروژه‌هایی دانست که تاکنون به دلیل نبود فناوری آنها در داخل کشور، شرکت‌های متقاضی در قالب مناقصه، از طریق شرکت‌های بارزگانی و واسط، از طریق واردات تامین می‌کنند.

مدیر دبیرخانه تولید بار اول معاونت علمی اضافه کرد: در ماده ۱۰ قانون جهش تولید دانش بنیان، تاکید شده است، که اگر شرکت متقاضی یک فناور، تشخیص دهد که یک فناوری برای اولین بار در کشور تولید می‌شود و مشابه آن قبلا در کشور نبوده است، با تایید کارگروه تولید بار اول که ذیل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شورای راهبردی فناوری کشور قرار دارد، مجوز ترک تشریفات مناقصه صادر و شرکت متقاضی با شرکت‌های دانش بنیان وارد قرار داد می‌شوند.

وی یاداور شد: بر این اساس کارگروه تولید بار اول، توانمندی شرکت‌های دانش بنیان را برای اجرای پروژه‌ای برای بار اول، تایید و همچنین این کارگروه بر اجرای طرح برای بار اول در کشور صحه گذاری می‌کند.

مدیر دبیرخانه تولید بار اول معاونت علمی با بیان اینکه در هر کدام از این قراردادها، یک کارفرما حضور دارد، افزود: به ازای هر کدام از این طرح‌ها نیز یک شرکت دانش بنیان قرار دارد که مجری پروژه محسوب می‌شوند.

به گفته وی عناوین قراردادهایی که امروز ۳۰ اردیبهشت ماه منعقد می‌شود به این شرح است:

طراحی و ساخت ابزار حافظه‌دار اندازه‌گیری دما و فشار درون چاه
طراحی و ساخت دستگاه کنترل و تحلیل بستن اتصالات لوله‌های جداری چاه
ساخت و ارائه خدمات دستگاه اندازه گیری جریان چند فازی سیار
طراحی و ساخت و خدمات رفع باگ شبیه ساز جریان چند فازی
طراحی، نصب و راه اندازی پمپ چند فازی

به گفته وی این قرار دادها فردا با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاون علمی و جواد اوجی وزیر نفت با حضور شرکت های کارفرما و دانش بنیان به امضا می‌رسد.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا