فناوری اطلاعات

استفاده بیش از ۵۵درصد وب‌سایت‌های ایرانی از CDN و DNS ابری


به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، تحقیقات بازار ابر آروان نشان می‌دهد از یک میلیون دامنه‌ی برتر رتبه‌بندی شده از سوی وب‌سایت Tranco، چهار هزار و هشتصد و دو دامنه، ایرانی هستند. ۵۶ درصد از این دامنه‌ها از CDN و DNS ابری و حدود ۴۴ درصدشان از خدمات غیر ابری بهره می‌برند. به‌علاوه، با وزن‌دهی به این دامنه‌ها براساس رتبه‌ی Tranco، حدود ۵۹ درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از سرویس‌های ابری بهره می‌برند.

این پژوهش نشان می‌دهد بازیگران اصلی حوزه‌ی ارایه‌ی CDN و DNS ابری ایران، کلادفلر و ابر آروان به‌عنوان سرویس‌دهنده‌ی خارجی و داخلی خدمات ابری (Public Cloud) هستند.

نزدیک به ۵۶ درصد وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ی جهانی زیر یک میلیون از CDN و DNS ابری و حدود ۴۴ درصد این وب‌سایت‌ها از خدمات غیر ابری استفاده می‌کنند. به‌این واسطه نزدیک به ۵۹ درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از CDN و DNS ابری و حدود ۴۱ درصد از خدمات غیر ابری بهره می‌برند.

استفاده بیش از ۵۵درصد وب‌سایت‌های ایرانی از CDN و DNS ابری

۳۱.۳۰ درصد از وب‌سایت‌های ایرانی که رتبه‌ی جهانی زیر یک میلیون دارند از خدمات کلادفلر و ۲۲.۳۰ درصد از این وب‌سایت‌ها از خدمات ابر آروان استفاده می‌کنند. به دنبال استفاده‌ی این سایت ها از CDN و DNS کلادفلر و ابر آروان، ۲۳.۲۱ درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از سرویس‌های کلادفلر و ۲۰.۷۲ درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از CDN و DNS ابر آروان بهره می‌برند.

این پژوهش نشان می‌دهد چیزی بیش از نیمی از وب‌سایت‌های ایرانی استفاده کننده از خدمات ابری که به واسطه‌ی ترافیک و بازدید بالای‌شان در رتبه‌بندی جهانی زیر یک میلیون قرار می‌گیرند از CDN و DNS ابری کلادفلر استفاده می‌کنند. هم‌چنین سهم کلادفلر به عنوان سرویس‌دهنده‌ی خارجی خدمات ابری در ایران حدود ۱.۵ برابر سهم ابر آروان است.

استفاده بیش از ۵۵درصد وب‌سایت‌های ایرانی از CDN و DNS ابری

باوجود سهم بیش‌تر کلادفلر نسبت به ابر آروان از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ی جهانی زیر یک میلیون، میزان تاثیر ابر آروان روی کاربران نهایی خدمات آنلاین فاصله‌ی چندانی با تاثیر کلادفلر روی کاربران نهایی خدمات آنلاین ندارد. حتی در برخی محدوده‌ها تاثیر ابر آروان روی کاربران نهایی خدمات آنلاین بیش‌تر از کلادفلر است. برای نمونه ابر آروان هم دارای سهم بیش‌تری از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ی جهانی یک تا پنج هزار است، هم تاثیر بیش‌تری روی کاربران نهایی خدمات وب‌سایت‌های این محدوده دارد.

اگر ابر آروان و کلادفلر را در نظر نگیریم، تنها ۲.۰۲ درصد وب‌سایت‌های ایرانی که به واسطه‌ی بازدید بسیار زیاد و ترافیک بالا رتبه‌ی جهانی زیر یک میلیون دارند از خدمات سایر سرویس‌دهندگان داخلی و خارجی CDN و DNS ابر عمومی (Public Cloud) استفاده می‌کنند.

در مجموع سهم ابر آروان و کلادفلر از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ی جهانی زیر یک میلیون با فاصله، بیش‌تر از کل سرویس‌دهندگان خدمات غیر ابری و ۲۷ برابر سایر سرویس‌دهندگان داخلی و خارجی CDN و DNS ابری است.

اگر مایلید بیشتر بدانید ادامه را در این لینک بخوانید.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا