فناوری اطلاعات

ارائه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برقبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حامد دهقانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح« تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از مدیریت مصرف و تولید» گفت: روند رو به رشد تقاضای انرژی الکتریکی و افزایش گازهای گلخانه ای از یکسو و کاهش میزان سوخت های فسیلی از سوی دیگر سبب نفوذ بیشتر منابع تولیدپراکنده در شبکه های توزیع شده است. حضور این منابع در شبکه سبب تامین محلی بارها شده و از این طریق در بهبود قابلیت اطمینان، پروفیل ولتاژ، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش هزینه و جلوگیری از احداث نیروگاه های جدید مقیاس بزرگ و دیگر مزایای فنی و اقتصادی شبکه تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته وی، در فضای تجدید ساختار یافته و رقابتی برق، مالکان به فکر افزایش سود، بهره وری و عمر تجهیزات شبکه در عین در نظرگیری رفاه مشترکان هستند و ترانسفورماتورها و کابل ها گران-ترین المان های شبکه توزیع بوده و بهبود عمر آن ها در افزایش بهره وری و قابلیت اطمینان شبکه موثرند. بنابراین، بررسی عمر تجهیزات در حضور منابع تولید پراکنده یکی از چالش های تصمیم-گیرندگان شبکه توزیع محسوب می شود.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با پیشرفت های بوجود آمده در تکنولوژی های اندازه-گیری و ارتباطات، شبکه های توزیع به سمت هوشمند شدن گرایش پیدا کرده اند. بنابراین در این تحقیق به تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از استراتژی تلفیقی مدیریت سمت مصرف و تولید پرداختیم.

وی با بیان اینکه از این طرح می توان در تمامی سطوح شبکه بویژه در شبکه های توزیع استفاده کرد، گفت: با استفاده از طرح پیشنهادی می توان بدون احداث نیروگاه های جدید ضمن تامین برق پایدار و صرفه جویی در هزینه های احداث، استرس روی تجهیزات را کاهش و عمر آن ها را به میزان چشمگیری افزایش داد. این افزایش عمر و به تاخیر انداختن جایگزینی تجهیزات به نوبه خود سود اقتصادی قابل ملاحظه دیگری را به ارمغان خواهد آورد.

دهقانی ادامه داد: ادامه این کار را می توان با کمک گرفتن از شرکت های توزیع و وارد کردن برخی محدودیت های عملی در مساله نظیر هارمونیک های ایجاد شده ناشی از کلیدزنی و یا محدودیت در انجام مانورهای شبکه مطالعه و پیاده سازی کرد.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: استفاده از ابزارهای موجود در شبکه به جای ایجاد ابزار جدید، سود دهی بالا، ایجاد رضایت برای بهره برداران و مشترکین، افزایش عمر تجهیزات و متعاقبا پایداری و قابلیت اطمینان شبکه از ویژگی های این طرح محسوب می شوند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: نحوه اجرای آسان، استفاده از ابزار موجود در شبکه، در نظرگیری رضایت تولیدکنندگان انرژی و مشترکین، افزایش عمر و بهره وری تجهیزات، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، تمایل مشترکین به مشارکت در طرح های تشویقی، تمایل بهره برداران به مشارکت به علت: کاهش استرس تجهیزات، تلفات شبکه، هزینه احداث نیروگاه ها و میزان انرژی تولیدی، از مزیت های رقابتی طرح به شمار می روند.

دهقانی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از نتایج این طرح می توان در سطوح مختلف ولتاژی شبکه برق کشور و نیز در صنایعی که از ترانسفورماتورها و کابل های با بارگذاری بالا استفاده می کنند، بهره برد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 10 =

دکمه بازگشت به بالا