فناوری اطلاعات

ابداع گجت جدید برای کمک به بلع در بیماران سرطانیبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، شرکت «ترو انجل» با همکاری «موبایل تراپیست» این نوآوری را ابداع کرده اند که به بیماران دچار اشکال در جوید و بلع غذا کمک می کند.

جانا ریگر مدیر ارشد اجرایی ترو انجل هنگام کار به عنوان یک دانشمند بالینی برای کمک به بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن که دچار اختلال در غذا خوردن و بلع شده بودند، این ایده به ذهنش رسید.

دیوید جیمسون پس از ابتلا به سرطان سر و گردن در ۲ سال قبل با اختلال بلع روبرو شد زیرا پزشکان مجبور شدند در سمت چپ گوش تا گردن را در سمت چپ صورتش شکاف دهند تا یک تومور ۳ سانتی متری و سایر غدد لنفاوی را خارج کنند. در این عمل جراحی پایه زبان که پشت گلو قرار دارد و غذا را به سمت پایین هل می دهد، برداشته شد.

جیمسون گفت: «بلع واکنشی برای یک انسان بسیار پیچیده است. این چیزی نیست که فقط به گلو محدود شود، ماهیچه های گردن، عضلات شانه را درگیر می کند.»

او در ادامه افزود: اگر یک تکه غذا خیلی بزرگ باشد، خفه می شوم و این ترسناک است. دستگاه جدید در زیر چانه قرار می گیرد و با استفاده از حسگرهای کوچک برای نظارت بر فعالیت‌های ماهیچه‌ای گلو به بلع کمک می‌کند.

می توان دستگاه را روی هر ماهیچه ای در بدن قرار داد. گجت میزان انقباض، سختی و مدت زمان انقباض را حس می کند. دستگاه مجهز به یک اپلیکیشن است که تمرین های آموزشی بیمار را ردیابی می کند و آنها را به پزشکان اطلاع می دهد.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا