فناوری اطلاعات

ابداع روشی جدید برای درمان سریع زخم های حاد با کمک محقق ایرانی


به گزارش خبرنگار مهر، در سراسر جهان میلیون ها نفر دچار زخم های حاد و مزمن می شوند که بار مالی زیادی برای بیمارستان ها و بیماران همره دارد.

با وجود استفاده از استراتژی های فعلی مدیریت زخم، فرایند فیزیولوژیکی درمان در بسیاری موارد مختل می شود و در نتیجه این امر درمان زخم لطمه می خورد.

بنابراین به روش‌های درمانی کارآمدتر و آسان‌تری نیاز است. درهمین راستا گروهی از محققان دانشکده پزشکی هاروارد و دانشکده مهندسی مکانیک و مواد دانشگاه نبراسکا با همکاری محمد مهدی سمندری از دانشگاه فارمینگتون در آمریکا، مزایای داربست‌های چسبنده با فاکتور رشد را برای درمان زخم‌های تمام ضخامت در مدل خوک را بررسی کردند.

محققان از یک پرینتر دستی برای چاپ دقیق ریز هیدروژل ژلاتین متاکریلویل (GelMA) روی زخم استفاده کردند. این ریزهیدروژل حاوی فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) است.

 ابداع روشی جدید برای درمان سریع زخم های حاد با کمک محقق ایرانی

نتایج آزمایشگاهی نشان داد اتصال عرضی GelMA در محل، نوعی چسبندگی داربست قوی ایجاد می‌کند و چاپ روی سطوح منحنی بافت های خیس بدون نیاز به بخیه را ممکن می‌کند.

همچنین تحقیق نشان داد این داربست به طور مداوم فاکتور رشد اندوتلیال عروقی را آزاد می کند و در نتیجه انتقال یا مهاجرت سلول های اندوتلیال را در شرایط آزمایشگاهی افزایش می دهد.

تحلیل‌های بافت‌شناسی حاکی از آن است که استفاده از داربست‌های GelMA که به بستر زخم چسبیده‌اند به طور قابل‌توجهی کیفیت درمان زخم‌های بافت خوک را بهبود می‌بخشد.

استراتژی چاپ مذکور را می توان به راحتی و در هر مکانی مانند اتاق عمل برای درمان زخم به کار برد. این روش نیازی به چاپگرهای زیستی یا روش های تصویربرداری گرانقیمت ندارد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 7 =

دکمه بازگشت به بالا