بدون دسته بندی

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟


هر یک شما ممکن است دیدگاه متفاوتی راجع به شکرک زدن عسل داشته باشید. احتمال دارد که فکر کنید عسلی که شکرک می زند، تقلبی است یا ممکن است عقیده داشته باشید که شکرک زدن عسل، نشانه طبیعی بودن آن است.
در این مقاله متوجه می‌شوید که آیا می‌توان از روی شکرک زدن عسل به طبیعی، تغذیه‌ای و یا تقلبی بودن عسل پی برد یا خیر و هم‌چنین با عوامل تاثیرگذار بر زودتر رس بستن عسل، آشنا می‌شوید تا بتوانید با نگهداری عسل در شرایط مناسب، شکرک زدن آن را عقب بیندازید.

چرا عسل شکرک میزند؟
برای آشنایی با علت شکرک زدن عسل، ابتدا باید مواد و ساختار تشکیل دهنده عسل را بشناسید.
بیش‌تر ترکیب عسل را آب و قند تشکیل می‌دهد. در حدود ۱۵ درصد عسل آب و نزدیک به ۸۰ درصد عسل قند است. ساکاروز، فروکتوز و گلوکز نام علمی قندهایی هستند که در عسل وجود دارند. از میان این قندها فروکتوز و گلوکز در حدود ۷۵ درصد عسل را تشکیل می‌دهند و ساکاروز عسل به صورت معمول کمتر از ۵ درصد عسل را تشکیل می‌دهد. گلوکز تمایل زیادی به کریستاله شدن و یا رس بستن و خارج شدن از حالت محلول دارد. پس اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد، شروع به تشکیل کریستال می‌دهد که در بیان عامیانه به همان شکرک معروف است.
بنابراین شکرک زدن عسل، به علت وجود گلوکز در آن است. از آنجایی که تمامی عسل‌ها چه طبیعی باشند، چه تغذیه‌ای و چه تقلبی، این قند را در خود دارند پس احتمال رس بستن یا شکرک زدن برای هر کدام از این عسل‌ها، وجود دارد.
آیا شکرک زدن عسل می‌تواند نشانه خوبی باشد؟
با توجه به مطالب گفته شده، به صورت خلاصه می‌توان گفت که شکرک زدن عسل نمی‌تواند نشانه طبیعی و یا تقلبی بودن عسل باشد ولی گاهی می‌تواند نشانه خوبی باشد؛ در صورتی که بدانیم یک عسل طبیعی است، رس بستن عسل می‌تواند نشان دهد که آن عسل خام و حرارت ندیده است.
گاهی برخی از تولیدکنندگان عسل، برای جلوگیری از شکرک زدن عسل به آن حرارت می‌دهند ولی این کار سبب از دست رفتن تمام یا بخشی از خواص عسل می‌شود. بنابراین درصورتی که عسل طبیعی شکرک بزند، می‌تواند نشان دهنده این باشد که خام است و خواص خود را حفظ کرده است.
آیا از روی شکل شکرک می‌توان به طبیعی یا تغذیه‌ای بودن عسل پی برد؟
برخی معتقدند که شکرک عسل طبیعی نرم و شکرک عسل تغذیه‌ای زبر است ولی این عقیده درست نیست. شکل شکرک یا کریستال‌های عسل ارتباطی با طبیعی و تغذیه‌ای بودن عسل ندارد و به عوامل دیگری مثل گلی که زنبور برای درست کردن عسل از آن تغذیه کرده، دمایی که عسل در آن شکرک زده و عوامل محیطی دیگر ارتباط دارد.
عوامل موثر بر زودتر شکرک زدن عسل
این عوامل شامل میزان گلوکز موجود در عسل، میزان رطوبت عسل، دمای محیط و ناخالصی‌های موجود در عسل می‌باشد. می‌توان با ایجاد شرایط مناسب، کاری کرد که عسل دیرتر شکرک بزند.
شما می‌توانید برای آشنایی بیش‌تر با این عوامل روی " آیا عسل طبیعی شکرک می زند" کلیک کنید تا به منبع این مقاله هدایت شوید و از آنجا راجع به این موضوع بیش‌تر مطالعه نمایید.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا