Radeon RX Vega معرفی شد

بالاخره انتظارها به پایان رسید. AMD با معرفی Radeon RX Vega آماده‌ی رقابت با رقیب دیرینه یعنی انویدیا است. RX Vega 64 با قیمت ۴۹۹ دلار و RX Vega 56 با قیمت ۳۹۹ دلار به فروش خواهد رسید. در این مرحله، بازاریابی و فروش محصولات جدید، برای ای‌ام‌دی از اهمیت بسزائی برخوردار است. این شرکت مدت‌هاست روی محصولات جدید خود مانور می‌دهد و این امر باعث علاقه‌ی کاربران و مصرف‌کنندگان به معماری کارت‌های RX Vega شده است. این محصولات از سال ۲۰۱۶ نام‌گذاری شده بودند و در طول زمان، پیش‌نمایش‌هایی از معماری محصول، تیزرهای محصول و ورژن Frontier برای جذب مصرف‌کنندگان ارائه شد. ای‌ام‌دی از مدت‌ها پیش سر و صدای زیادی به پا کرده است و امیدوار است تا با محصولات جدید بتواند بازار رقابت را گرم کند.

Radeon RX Vega\

امروز یک خبر خوب و یک خبر بد برایتان داریم. خبر بد این است که امروز Radeon RX Vega عرضه نخواهد شد. در واقع تاریخ دقیق عرضه‌ی این محصولات، ۱۴ آگوست اعلام شده است. بنابراین بررسی کننده‌ها و خریداران باید اندکی بیشتر منتظر بمانند.

خبر خوب این است که ای‌ام‌دی بالاخره اطلاعات کاملی از محصولات جدید خود را به همراه برچسب قیمتی آن‌ها ارایه کرده است. اگرچه بازی‌باز‌ها فعلا قادر به خرید این کارت‌های گرافیکی نیستند؛ ولی با توجه به اعلام تاریخ عرضه، می‌توانند برنامه‌ریزی‌های لازم را برای خرید این کارت‌ها انجام دهند. به طور کلی این وضعیت مشابه معرفی Radeon R9 290 است که در آن برهه ای‌ام‌دی قبل از عرضه‌ی محصولات، نمایشی از مشخصات و قیمت محصولات را ارائه کرده بود.

پس بدون هیچ‌گونه فوت وقتی، سراغ مشخصات و قیمت‌های خانواده Radeon RX Vega ای‌ام‌دی می‌رویم:

AMD Radeon RX Series Specification Comparison
  AMD Radeon RX Vega 64 Liquid AMD Radeon RX Vega 64 AMD Radeon RX Vega 56 AMD Radeon R9 Fury X
Stream Processors ۴۰۹۶
(۶۴ CUs)
۴۰۹۶
(۶۴ CUs)
۳۵۸۵
(۵۶ CUs)
۴۰۹۶
(۶۴ CUs)
Texture Units ۲۵۶ ۲۵۶ ۲۲۴ ۲۵۶
ROPs ۶۴ ۶۴ ۶۴? ۶۴
Base Clock ۱۴۰۶MHz ۱۲۴۷MHz ۱۱۵۶MHz N/A
Boost Clock ۱۶۷۷MHz ۱۵۴۶MHz ۱۴۷۱MHz ۱۰۵۰MHz
Memory Clock ۱٫۸۹Gbps HBM2 ۱٫۸۹Gbps HBM2 ۱٫۶Gbps HBM2 ۱Gbps HBM
Memory Bus Width ۲۰۴۸-bit ۲۰۴۸-bit ۲۰۴۸-bit ۴۰۹۶-bit
VRAM ۸GB ۸GB ۸GB ۴GB
Transistor Count ۱۲٫۵B ۱۲٫۵B ۱۲٫۵B ۸٫۹B
Board Power ۳۴۵W ۲۹۵W ۲۱۰W ۲۷۵W
(Typical)
Manufacturing Process GloFo 14nm GloFo 14nm GloFo 14nm TSMC 28nm
Architecture GCN 5 GCN 5 GCN 5 GCN 3
GPU Vega 10 Vega 10 Vega 10 Fiji
Launch Date ۰۸/۱۴/۲۰۱۷ ۰۸/۱۴/۲۰۱۷ ۰۸/۱۴/۲۰۱۷ ۰۶/۲۴/۲۰۱۵
Launch Price $۶۹۹* $۴۹۹/۵۹۹* $۳۹۹/۴۹۹* $۶۴۹

ای‌ام‌دی ۳ کارت‌گرافیک معرفی کرده است که هر ۳ مورد از پردازنده‌ی گرافیکی وگا ۱۰ استفاده می‌کنند. این چیپ در کارت‌گرافیکی Radeon Vega Frontier Edition که چندی پیش عرضه شد، نیز استفاده شده است.

Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition

قوی‌ترین کارت‌گرافیکی معرفی شده، Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition نام دارد. کارت‌گرافیکی Vega 64 از چیپ کامل وگا بهره می‌برد و بیشترین فرکانس و توان مصرفی را به نام خود کرده است. این محصول دارای ۶۴CU، ۶۴ROP با فرکانس بوست ۱۶۷۷ مگاهرتز است. همچنین از ۸ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 با فرکانس ۱.۸۹ گیگابیت بر ثانیه استفاده می‌کند. توان مصرفی برد مرجع ۳۴۵ وات است. برای خنک کردن چنین کارتی، نیازمند یک خنک‌کننده‌ی مایع هستید و همانطور که از نام این محصول بر می‌آید، این کارت‌گرافیکی همراه یک خنک‌کننده‌ی مایع با رادیاتور ۱۲۰ میلی‌متری عرضه خواهد شد.

مقاله‌های مرتبط:

دومین محصول معرفی شده، Radeon RX Vega 64 نام دارد و برخلاف برادر بزرگ‌تر خود از خنک‌کننده‌ی بادی استفاده می‌کند. مشخصات این کارت با کارت قبلی یکسان است و تنها در فرکانس کاری با هم متفاوتند. در واقع کارت Radeon RX Vega 64، محصول اصلی ای‌ام‌دی و مدل قبلی ورژن اورکلاک‌ شده‌ی این محصول در کنار خنک‌کننده‌ی مایع است.

همانطور که گفته شد، کارت‌گرافیکی Radeon RX Vega 64 همانند برادر بزرگ‌تر خود دارای ۶۴CU، ۶۴ROP در کنار ۸ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 با فرکانس ۱.۸۹ گیگابیت بر ثانیه است. ولی برخلاف مدل قبلی این محصول در فرکانس پایه‌ی ۱۲۴۷ مگاهرتز و فرکانس بوست ۱۵۴۷ مگاهرتز کار می‌کند. این کاهش فرکانس و عدم استفاده از خنک‌کننده‌ی مایع، توان مصرفی Radeon RX Vega 64 را به ۲۹۵ وات کاهش می‌دهد.

برخلاف سایر کارت‌های معرفی شده، Radeon RX Vega 64 رفرنس، با دو طراحی مختلف عرضه خواهد شد. اولین طراحی مشابه کارت‌گرافیکی RX 480 (از جنس پلاستیک) خواهد بود. ولی طراحی دوم که با نام «limited edition» عرضه می‌شود، به جای سطح پلاستیکی، از آلومینیوم برس خورده استفاده خواهد کرد که بسیار مشابه محصول عرضه شده‌ی Vega Frontier Edition است. توجه داشته باشید که تفاوت دو طراحی، تنها در جنس سطوح پوشاننده بوده و از نظر طراحی مدارات، PCB و کارایی هیچ تفاوتی با هم ندارند.

اطلاعات زیادی از طراحی خنک‌کننده‌ی Vega 64 در دسترس نیست. فقط می‌دانیم اندازه‌ی فن آن بزرگتر شده و به ۳۰ میلی‌متر رسیده است (قطر ۶۰ میلی‌متر). فن به نوبه خود مسئول خنک‌سازی هیتسینک است. این هیتسینک روی پردازنده‌ی گرافیکی و ماژول‌های حافظه قرار دارد که یک طراحی رایج برای کارت‌های گرافیکی قدرتمند با توان مصرفی بالا است.

Radeon RX Vega 64

سومین و آخرین عضو معرفی شده Radeon RX Vega 56 نام دارد. برخی از مدارات در این کارت‌گرافیکی غیر فعال شده‌اند، به طوری که تنها ۵۶ واحد از ۶۴ واحد CU فعال است. فرکانس کاری این محصول نسبت به محصولات قبلی کاهش یافته است، به طوری که فرکانس پایه ۱۱۵۶ مگاهرتر و فرکانس بوست ۱۴۷۱ مگاهرتز است. حافظه‌ی HBM2 نیز با کلاک ۱.۶ گیگابیت برثانیه (پهنای باند ۴۱۰ گیگابایت بر ثانیه) فعالیت می‌کند. این کارت نسبت به محصولات دیگر قدرت و توان مصرفی کمتری دارد. توان مصرفی این کارت ۲۱۰ وات و ۸۵ وات کمتر از Radeon RX Vega 64 است.  برخلاف سایر مشخصات، حجم حافظه‌‌ی HBM2 دست نخورده باقی مانده است.

احتمالا بسیاری از خوانندگان این سوال را بپرسند که با توجه به در دست داشتن مشخصات کارت‌های جدید ای‌ام‌دی چه انتظاراتی درباره‌ی عملکرد این محصولات باید داشته باشیم. عکس زیر کارت‌گرافیکی Radeon RX Vega 64 را با GTX 1080 در حداقل فریم‌‌ریت ۶ عنوان بازی مقایسه کرده است.

Radeon RX Vega 64 benchmark

Radeon RX Vega 64 benchmark

البته اسلایدها و عکس‌های منتشر شده، اطلاعات چندانی راجع به قدرت محصولات جدید ای‌ام‌دی به ما نمی‌دهد. حتی اطلاعاتی از کارایی Vega 64 Liquid و Vega 56 در دسترس نیست و برای کسب اطلاعات بیشتر باید منتظر بنچمارک‌های کامل‌تری باشیم.

منبع: زومیت