Leka، رباتی هوشمند برای کمک به کودکان مبتلا به ناتوانی رشدی


در جریان نمایشگاه CES 2017 از ربات هوشمندی به نام Leka رونمایی شد که برای آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم طراحی و ساخته شده است.

اصولا پیشرفت در تکنولوژی یعنی رسیدن به سرعت بیشتر، افزایش عملکرد و همچنین کمتر کردن ضریب خطا. البته این موضوع تنها جنبه‌ای از مزیت‌های تکنولوژی مدرن است. به‌لطف توسعه هوش‌های مصنوعی و بهینه کردن صنعت رباتیک، بشر توانسته با مشکلاتش بهتر مواجه شود.

یکی از محصولات امیدوارکننده که در میان موجی از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های جدید در نمایشگاه CES 2017 رونمایی شد ربات هوشمندی به نام Leka است که توسط استارت‌آپ فرانسوی با همین نام توسعه داده شده است. این ربات که درواقع اسباب‌بازی هوشمند است برای کمک به کودکانی ساخته شده که با بیماری اوتیسم و دیگر مشکلات ناتوانی رشدی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

ربات هوشمند Leka به این کودکان در آموزش و ارتباط بهتر با دیگران کمک خواهد کرد. انتظار می‌رود که این اسباب‌بازی در مدارس و موسسات درمانی استفاده شود. Leka دارای دو حالت است. در حالت اول، ربات توسط مراقب کنترل می‌شود و حالت خودکار نیز وجود دارد تا Leka به‌لطف هوش مصنوعی با کودک ارتباط برقرار کند.

یکی از مزیت‌های ربات Leka کمک به کودک برای برقراری ارتباط با دیگران و همچنین یادگرفتن هنجارها و ناهنجارهای اجتماعی است. این ربات هوشمند دارای هوش مصنوعی پیشرفته‌ای است که می‌تواند به کودکانی که اوتیسم دارند کمک فراوانی کند.

روی این ربات، چراغ‌های ال‌ای‌دی قرار گرفته و می‌تواند موسیقی پخش کند. یک نمایشگر که در آن چهره انیمیشنی نمایش داده می‌شود نیز طراحی شده تا کودک بتواند بهتر با ربات ارتباط برقرار کند. از نمایشگر برای نمایش تصویر و پخش فایل‌های ویدیویی هم می‌توان استفاده کرد. البته هدف اصلی نمایشگر، اجرای بازی‌های آموزشی است. Leka می‌تواند با توجه به نیازهای کودک، خود را تطبیق داده و آموزش‌های مورد نیاز را در اختیار وی قرار دهد.

بعضی از بازی‌ها در حد شناخت اشیا و رنگ‌ها هستند. در حالی که هدف اصلی، آموزش مسائل اجتماعی به کودک و یاد دادن برقراری ارتباط با بزرگ‌سالان است. قیمت این ربات قرار است بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار باشد. البته اگر بخواهید این محصول را پیش‌خرید کنید تنها نیاز به پرداخت ۴۹۰ دلار خواهید داشت. انتظار می‌رود که این ربات در فوریه سال ۲۰۱۸ روانه بازار شود.منبع :زومیت