خدمات میزبانی وب ایده پردازان نظری

مرکز آموزش

دیتاسنتر های پرقدرت واقع در آمریکا و کانادا سالهاست میزبان وب سایت های بیشمار عزیزان هم وطن می باشند ما سعی نموده ایم با ارایه گارانتی نظر اعتماد کاربران را جلب نماییم.

LiveZilla Live Help

اعضا > مرکز آموزش > جوملا > آموزش های جوملا فارسی 1.5 > کامپوننت


کامپوننت
کامپوننت

کامپوننت چیست؟

کامپوننت‌ها برنامه‌هایی هستند که در داخل مامبو/جوملا اجرا شده و خروجی آنها در قسمت اصلی صفحه به نمایش در می‌آید.

 

انواع کامپوننت

کامپوننت‌ها دو نوع هستند: کامپوننت‌های هسته و کامپوننت‌های افزودنی

کامپوننت‌های هسته وظایف اصلی خود مامبو/جوملا را اجرا می کنند. مانند کامپوننت محتوا com_content - کامپوننت لینکستان com_weblinks

کامپوننت‌های افزودنی برنامه‌هایی هستند که امکاناتی را به مامبو/جوملا اضافه می‌کنند. برای افزودن یک امکان مشخص به مامبو/جوملا می‌توان یک کامپوننت برای آن برنامه نویسی کرد. در برنامه نویسی این کامپوننت‌ها از توابع داخلی و از پیش آماده شده مامبو/جوملا استفاده می‌شود. بطور مثال کامپوننت‌های گالری، کامپوننت مدیریت فایل‌ها و دانلود، کامپوننت فروشگاه از کامپوننت‌های افزودنی هستند.

 

ویژگی‌های کامپوننت‌ها

کامپوننت‌ها معمولا از دو بخش کاربری و مدیریت تشکیل شده اند. برای نمایش کامپوننت در قسمت اصلی صفحه در بخش کاربری از بخش کاربری و برای اجرای کامپوننت در مرکز مدیریت ، از بخش مدیریت کامپوننت استفاده می‌شود. ممکن است برخی کامپوننت‌ها یکی از این دو بخش را نداشته باشند. مثلا کامپوننت JoomlaXplorer فقط در بخش مدیریت اجرا می‌شود و در بخش کاربری استفاده‌ای ندارد.

خروجی کامپوننت‌ها در قسمت اصلی صفحه (mainbody) نمایش داده می‌شود. در صورتی که نیاز باشد اطلاعاتی که پردازش آن توسط یک کامپوننت انجام می شود در قسمت‌های دیگر سایت (موقعیت ماژول‌ها) نمایش داده شود، از یک ماژول کمکی برای این کار استفاده می شود. مثلا کامپوننت مدیریت تبلیغات یک ماژول دارد که می‌تواند تبلیغی که برای آن تعیین می‌کنید را در بالای سایت نمایش بدهد.

همچنین برخی کامپوننت‌ها از مامبوت‌ها بهره می‌برند. مثلا کامپوننت یادداشت‌ها برای نمایش یادداشت‌ها زیر مطالب از یک مامبوت استفاده می‌کند.

کامپوننت‌ها در قالب یک بسته نصب ارائه می‌شوند که می‌توان به سادگی آن را از مرکز مدیریت روی سایت نصب نمود. این بسته‌ها شامل تمام فایل‌های لازم برای اجرای کامپوننت در بخش کاربری و مدیریت، و همچنین فایل xml حاوی اطلاعاتی در مورد چگونگی نصب کامپوننت هستند.


سعید ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۰۹، ساعت ۱۳:۴۶ (UTC)

منبع:
http://docs.joomlafarsi.com


آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها    پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه
پلاگین چیست؟ (مشاهدات: 3420)


Language:

تماس با ما

آدرس دفاتر تهران:

 دفتر شبکه و اتوماسیون اداری : خیابان کاشانی پلاک 27

دفتر  میزبانی وب : یادگار امام خیابان چراغی، پلاک 2 واحد 3