خدمات میزبانی وب ایده پردازان نظری

مرکز آموزش

دیتاسنتر های پرقدرت واقع در آمریکا و کانادا سالهاست میزبان وب سایت های بیشمار عزیزان هم وطن می باشند ما سعی نموده ایم با ارایه گارانتی نظر اعتماد کاربران را جلب نماییم.

LiveZilla Live Help

اعضا > مرکز آموزش > شبکه > انتخاب شبکه بي‌سيم يا با سيم؟


انتخاب شبکه بي‌سيم يا با سيم؟
راهنماي جامع انتخاب شبکه
بي‌سيم يا با سيم؟
alt
شبکه‌هاي کامپيوتري در مقياس خانگي و يا مشاغل کوچک را مي‌توان به‌کمک فناوري بي‌سيم و يا به‌صورت کابلي ايجاد کرد. شبکه‌هاي کابلي Ethernet راه سنتي و مطمئن شبکه کردن در خانه و شرکت‌هاي کوچک است. اما فناوري واي‌فاي، هر چند که اطمينان کمتري به آن مي‌رود، اما به‌سرعت جاي خودش را باز مي‌کند. هم شبکه‌هاي کابلي و هم شبکه‌هاي بي‌سيم، از يک سري مزيت‌ها و معايب برخوردارند که انتخاب را مشکل مي‌کند. از اين‌رو اگر قصد داريد شبکه‌اي راه‌اندازي کنيد،‌اين راهنما را بخوانيد تا تصميم راحت‌تري بگيريد.

اساسا شبکه‌ها بايد پنج ويژگي اصلي داشته‌باشند و در اين پنج ناحيه مورد بررسي قرار خواهند گرفت: سادگي نصب، هزينه تمام شده، قابليت اطمينان، بازدهي، امنيت.

درباره شبکه‌هاي کابلي

شبکه‌هاي کابلي مبتني بر کابل‌هاي Ethernet از کارت شبکه استفاده مي‌کنند. دو کامپيوتر در اين شبکه ها مي‌توانند مستقيما از طريق کابل Crossover که به آن کابل کراس هم گفته مي‌شود، به‌يکديگر وصل شوند. اما اگر تعداد کامپيوترها بيشتر باشد، معمولا به يک دستگاه واسط به‌نام هاب، سوئيچ و يا روتر نياز است تا همه کامپيوترها به آن دستگاه وصل شوند و اتصال از طريق اين دستگاه انجام شود.

براي اشتراک اينترنت در اين شبکه‌ها، کامپيوتري که ميزبان مودم است، بايستي Internet Connection Sharing يا نرم‌افزار مشابه را اجرا کند تا اتصال اينترنت را ميان تمام کامپيوترهاي موجود در شبکه محلي (LAN) به اشتراک بگذارد. البته روترهاي پرسرعت (که نوع پيشرفته‌تري از مودم‌هاي ADSL و انواع آنها هستند) مي‌توانند اتصال اينترنت را به‌روش ساده‌تري به‌اشتراک بگذارند، ضمن آنکه نرم‌افزار محافظ FireWall را در خود دارند.

نصب

کابل‌هاي اترنت يا بايد از يک سيستم به همه سيستم‌ها برود، يا اين‌که از طريق دستگاه مرکزي (سوئيچ/هاب) به‌همديگر متصل شوند. اين کار زمان‌بر است، ضمن آنکه نصب و عبور کابل‌ها از زيرزمين يا کنار ديوارها، خصوصا اگر کامپيوترها در اتاق‌هاي مختلفي باشد به امر مشکلي بدل مي‌شود. برخي از خانه‌هاي نوساز که با فناوري‌اطلاعات مجهزشده‌اند، کابل‌هاي CAT5 را همانند سيم تلفن در پريزهاي خاصي قرار داده‌اند.

شيوه هم‌بندي (توپولوژي) شبکه محلي بستگي به اين دارد که اتصالات اينترنت چندتا باشند، مودم‌ اينترنال استفاده شده است يا اکسترنال و مسايلي از اين دست. هر چند که سيم‌کشي شبکه محلي، به‌اندازه وصل کردن سيم‌هاي يک سينماي خانگي سردرگم‌کننده نيست.

بعد از نصب سخت‌افزاري، نوبت به پيکربندي مي‌رسد. پيکربندي نرم‌افزاري شبکه‌هاي با سيم و بي‌سيم خيلي فرق نمي‌کند، چون هر دو از پروتکل اينترنت (IP) استفاده مي‌کنند. لپ‌تاپ‌ها و ديگر ابزارهاي قابل حمل از جمله تلفن‌هاي همراه، همواره با شبکه‌هاي بي‌سيم احساس بهتري دارند، چرا که قابليت حمل خود را به‌رخ مي‌کشند.

هزينه

کابل‌هاي اترنت، هاب و سوئيچ واقعا ارزان هستند، مي‌شود يک شبکه 8 سيستمه مقيم در يک اتاق را با قيمتي کمتر از 40 هزار تومان سرپا کرد. براي اتصال اينترنت ديال‌آپ و اشتراک آن، خود ويندوز راهکار مناسبي دارد و هزينه‌اي لازم نيست، اگر اينترنت پرسرعت ADSL هم داشته باشند، به سختي به 80 هزار تومان مي‌رسد و اشتراک اينترنت آن هم ساده است. بنابراين ارزاني در شبکه‌هاي با سيم به‌شدت با شبکه‌هاي بي‌سيم متفاوت است.

قابليت اتکا

اين کابل‌ها، هاب‌ها و سوئيچ‌ها کاملا قابل اتکا هستند و چندين دهه است که فناوري اترنت و دستگاه‌هاي مرتبط به آن در حال پيشرفت و گسترش است و معمولا تنها عاملي که باعث مي‌شود يک گره از شبکه خارج شود و قابليت اتکاي آن را پايين بياورد، قطعي کابل است. تنها راه‌حل آن هم اين است که بعد از ايجاد هر اتصال و همچنين جابه‌جايي يک گره در شبکه، حتما اتصالات مجددا بررسي شوند.

مسيرياب‌هاي (روتر) اينترنت هم نسبت به قبل پيشرفت بسياري کرده‌اند و در چند سال اخير به تکامل رسيده‌اند و هم از نظر امنيتي و هم از نظر سادگي امکانات مناسبي را در اختيار مي‌گذارند.

بازدهي

شبکه‌هاي سيمي بازدهي بي‌نظيري دارند. اتصالات قديم شبکه‌ها نهايت به 10 مگابيت بر ثانيه مي‌رسيد، اما امروزه شبکه‌هاي 100 مگابيت و 1 گيگابيت به‌سادگي قابل تهيه هستند و تفاوت قيمت چندان زيادي با همديگر نمي‌کنند.

شبکه‌هاي 100 مگابيتي براي استفاده‌هاي خانگي در اشتراک فايل، بازي و دسترسي اينترنت پرسرعت کاملا قابل اتکا هستند و تا دست کم پنج سال آينده تضمين شده هستند.

هاب‌ها البته اندکي از دور خارج شده‌اند چرا که اين دستگاه‌ها وقتي با بار شديد کاري روبه‌رو مي‌شوند، بازدهي خود را از دست مي‌دهند. امروزه سوئيچ‌ها بهترين نقطه مرکزي براي شبکه‌ها هستند، هر چند اندکي گرانترند.

امنيت

شبکه‌هاي باسيمي که به اينترنت وصل نيستند، امنيت تضميني دارند. چرا که براي نفوذ به آن بايد حتما مستقيما يک کابل از سوئيچ به کامپيوتر مهاجم متصل کرد. اما شبکه‌هايي که از مسيرياب‌هاي اينترنت به اينترنت متصل‌اند و همچنين ميان خود نيز شبکه‌اند، بايد حتما به فايروال مجهز باشند. سوئيچ‌ها فايروال ندارند و اندکي از روترها داراي فايروال نرم‌افزاري‌‌اند، هر چند بهترين راه‌حل، استفاده از يک فايروال نرم‌افزاري روي هر سيستم است.آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها    پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه
کلیات امنیت شبکه (مشاهدات: 3100)
آموزش پاسکال (مشاهدات: 3285)
Honeypot 2 (مشاهدات: 3122)


Language:

تماس با ما

آدرس دفاتر تهران:

 دفتر شبکه و اتوماسیون اداری : خیابان کاشانی پلاک 27

دفتر  میزبانی وب : یادگار امام خیابان چراغی، پلاک 2 واحد 3