Bluetooth 5 با سرعت چهار برابر می آید

به گزارش جام جم کلیک ، علی‌رغم اینکه بلوتوث تقریباً در تمام گوشی‌های هوشمند و اکثر گجت‌هایی که قادر به برقراری ارتباط نزدیک هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این حال طی چند سال اخیر ارتقا چشمگیری در این فناوری صورت نگرفته است؛ با این حال به نظر می‌رسد نسل بعدی آن یعنی Bluetooth 5 به زودی از راه خواهد رسید.

بلوتوث یک رشتـه خصوصیت بی‌سیم است که ارتباطات کوتاه برد بین وسایل مجهز به تراشه‌های کوچک و اختصاصی بلوتوث را تعریف می‌کند. بلوتوث فقط کابل‌ها را حذف نمی‌کند، بلکه یک روش بی‌سیم برای وصل کردن کامپیوترها با همه وسایل همراه الکترونیکی فراهم می‌سازد و شبکه‌های کامپیوتری کوچک و خصوصی مشهور به PAN (Personal Area Network) یا شبکه شخصی را به وجود می‌آورد.

بر اساس گفته‌های Mark Powell، مدیر اجرایی SIG، بلوتوث ۵ نسبت به نسل قبلی این فناوری تا دو برابر شعاع بیشتری را پوشش می‌دهد، این در حالی است که سرعت آن نیز تا حدود ۴ برابر افزایش یافته است. همچنین این فناوری کارایی بیشتری را در سیستم‌های مسیریابی و خدمات مربوطه خواهد داشت که به گفته Powell انتظار می‌رود باعث عمومیت یافتن بیش از پیش این خدمات در بخش‌های مختلف جهان شود.

در سوی دیگر به نظر می‌رسد بلوتوث ۵ در آینده به رقیبی جدی برای پلتفرم اینترنت اشیا تبدیل شود، به طوری که برای گجت‌های هوشمند داخل منزل نیز بتوان از آن استفاده کرد. در هر حال انتظار می‌رود از این فناوری به طور رسمی در تاریخ ۲۷ خردادماه در مراسمی در لندن با حضور نمایندگانی از غول‌های فناوری همچون اپل و مایکروسافت رونمایی شود.

منبع: موبنا

منبع: مجله کلیک روزنامه جام جم

لینک منبع