AMD دو پردازنده جدید با گرافیک مجتمع معرفی کرد

در سال گذشته شاهد معرفی اولین پردازنده سری رایزن از سوی AMD بودیم. اولین عضو این خانواده تنها یک پردازنده بود و اگر کاربر به پردازش گرافیکی نیز نیاز داشت، باید از یک کارت گرافیک مجزا بهره می‌برد. اما پس از مدتی این شرکت تصمیم گرفت تا محصولات خود را به همراه پردازنده‌های گرافیکی مجتمع عرضه کند و چیپ‌های گرافیکی رادئون وگا را در کنار سری رایزن، ابتدا برای محصولات مخصوص لپتاپ و سپس دسکتاپ عرضه کرد.

مقاله‌های مرتبط:

در حال حاضر AMD هم‌چنان طیف محصولات خانواده رایزن را گسترش می‌دهد. تازه‌ترین محصولات این شرکت، پردازنده‌های کم مصرف دسکتاپ هستند که با نام‌های Rayzen 3 2200GE و Ryzen 5 2400GE معرفی شدند. اطلاعات مربوط به دو پردازنده گفته شده حدود دو ماه پیش افشا شد و در واقع نسخه‌های کم‌مصرف چیپ‌های Ryzen 5 2400G و Ryzen 3 2200G محسوب می‌شوند که در ابتدای سال جاری میلادی عرضه شدند. هر دو سری مذکور دارای معماری مشابه برای پردازنده و پردازشگر گرافیکی هستند و تعداد هسته‌های آن‌ها نیز برابر است. اما چیپ‌های جدید از فرکانس کاری پایین‌تری بهره می‌برند و در نتیجه توان طراحی حرارتی آن‌ها کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل برای کسانی که حاضرند اندکی توان پردازشی را با ذخیره انرژی مبادله کنند، گزینه مناسبی به شمار می‌روند. هم‌چنین برای استفاده در رایانه‌های بدون فن نیز گزینه‌ای مناسب خواهند بود.

چیپ هسته‌ها/Threads فرکانس پایه و بوست پردازشگر گرافیکی سرعت GPU توان طراحی حرارتی
رایزن ۵ ۲۴۰۰GE ۴ و ۸ ۳.۲ گیگاهرتز و ۳.۶ گیگاهرتز وگا ۱۱ ۱۲۵۰ مگاهرتز ۳۵ وات
رایزن ۵ ۲۴۰۰G ۴ و ۸ ۳.۶ گیگاهرتز و ۳.۹ گیگاهرتز وگا ۱۱ ۱۲۵۰ مگاهرتز ۶۵ وات
رایزن ۵ ۲۲۰۰GE ۴ و ۴ ۳.۲ گیگاهرتز و ۳.۶ گیگاهرتز وگا ۸ ۱۱۰۰ مگاهرتز ۳۵ وات
رایزن ۵ ۲۲۰۰G ۴ و ۴ ۳.۵ گیگارهرتز و ۳.۷ گیگاهرتز وگا ۸ ۱۱۰۰ مگاهرتز ۶۵ وات

هر دو چیپ جدید از معماری ساخت ۱۴ نانومتری بهره می‌برند و به همراه ۳۸۴ کیلوبایت حافظه کش نوع L1، دو مگابایت نوع L2 و چهار مگابایت نوع L3 عرضه خواهند شد. امکان استفاده از آن‌ها در کنار حافظه‌های رم DDR4 تا فرکانس ۲۹۳۳ مگاهرتز نیز وجود خواهد داشت. پشتیبانی از پلتفرم Socket AM4 مخصوص AMD نیز در این محصولات وجود دارد. پردازنده‌های جدید به صورت آنلاک عرضه می‌شوند و کاربران می‌توانند فرکانس کاری آن‌ها را تغییر دهند، البته به بهای مصرف انرژی بیشتر. قیمت اعضای جدید خانواده رایزن اعلام نشده است اما مدل‌های ۶۵ واتی ۲۲۰۰G و ۲۴۰۰G به ترتیب برچسب قیمت ۱۰۰ دلاری و ۱۶۳ دلاری در بازار دارند.

منبع: زومیت