AMD برند تجاری کراس‌فایر را کنار می‌گذارد

AMD به تازگی نسخه‌ی ۱۷.۹.۲ درایور رادئون را منتشر کرده است که استفاده از چینش چند کارت گرافیک سری وگا را برای کاربران ممکن می‌کند. اما نکته‌ی جالب در این به‌روزرسانی نرم‌افزاری، استفاده نشدن از نام تجاری کراس‌فایر (Crossfire) است که ای‌ام‌دی سال‌ها از آن برای اعلام قابلیت استفاده همزمان از چند کارت گرافیک استفاده می‌کرد. یکی از مسئولان ای‌ام‌دی در پاسخ به نشریه‌ی PCWord، در رابطه با عدم استفاده از این نام اعلام کرده است که در دوران فعلی پیچیده‌ی چینش‌های چندکارت گرافیک، نام تجاری کراس‌فایر گزینه‌ی مطلوبی نیست و AMD‌ در صدد کنار گذاشتن آن است. روابط عمومی ای‌ام‌دی اعلام کرده است:

نام کراس‌فایر به این دلیل استفاده نشده است که در حقیقت این برند به دایرکت‌ایکس ۱۱ اشاره می‌کند. اما در دایرکت‌ایکس ۱۲ ما از multi-GPU‌ به عنوان توانایی استفاده از چندکارت گرافیک استفاده کرده‌ایم. ما به آرامی در حال کنار گذاشتن برند کراس‌فایر برای چینش‌های چندکارت‌گرافیکه هستیم.

حرکت اخیر ای‌ام‌در حذف برند کراس‌فایر کمی دور از ذهن بود؛ زیرا این برند در چند سال اخیر به خوبی جای خود را میان کاربران باز کرده بود و حتی بسیاری چینش چند‌کارت‌گرافیک را با نام کراس‌فایر می‌شناختند. فناوری استفاده از چینش‌های چند کارت گرافیک در دایرکت‌ایکس ۱۱ و ۱۲ کاملا متفاوت است. توسعه‌دهندگان و بازی‌ساز‌ها نیز در این راستا باید قابلیت پشتیبانی از multi-GPU را به موتور‌های بازی‌سازی و عناوین خود اضافه کنند. این روند تفاوت زیادی با دایرکت‌ایکس ۱۱ دارد و در حالی که از توانایی‌های بیشتری بهره‌ می‌برد، روند دشوارتری را برای توسعه‌دهندگان به همراه دارد. ای‌ام‌دی نیز در همین راستا با استفاده نکردن از برند کراس‌فایر سعی در تفهیم این موضوع به توسعه‌دهندگان و کاربران دارد. 

کارت گرافیک وگا ای ام دی / amd vega

در حال حاضر تنها عناوین اندکی اعم از Ashes of the Singularity: Escalation، Hitman و Rise of the Tomb Raider از قابلیت چینش چندکارت‌گرافیکه دایرکت‌ایکس ۱۲ بهره می‌برند. 

منبع: زومیت