دلار همچنان در مدارگرانی / نبض استانبول نوسان دارد


به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین ، قیمت دلار در بازار آزاد که روز گذشته به ۳ هزار و ۸۱۵ تومان رسیده بود، امروز نیز با ادامه روند افزایشی ۳ هزار و ۸۷۴ تومان عرضه شد ، این درحالیست که بر اساس اعلام بانک مرکزی ارزش رسمی ۱۲ ارز از جمله دلار آمریکا و پوند انگلیس نسبت به یکشنبه این هفته کاهش و قیمت ۲۱ ارز دیگر افزایش یافت.

امروز هر دلار آمریکا بر اساس اعلام بانک مرکزی ۳۲,۰۹۱ ریال و پوند انگلیس۳۹,۷۸۲ریال قیمت خورد که به ترتیب یک ریال و ۲۴۷ ریال افت ارزش داشتند؛ یورو نیز با رشد ۱۱ ریالی ۳۴,۰۰۳ ریال تعیین قیمت شد.

اما در بازار آزاد ، قیمت دلار در حالی که این هفته نیمه تعطیل است با رکوردهای جدید مواجه شد بطوریکه قیمت دلار ظرف یک هفته از دو کانال قیمتی عبور کرد و قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران از ۳ هزار و ۶۸۳ تومان به ۳ هزار و ۸۱۸ تومان در روز یکشنبه رسید. وقیمت دلار امروزدر بازارآزاد در پیش از ظهر دربالاترین قیمت به ۳ هزار و ۸۷۴ تومان رسید که رکورد جدیدی برای این ارز طی چهار سال گذشته به حساب می‌آید.

همچنین در بازار آزاد ارز ، امروز قیمت یورو به ۴ هزار و ۱۸۳ تومان ،پوند به ۴ هزار و ۸۳۰ تومان ، درهم امارات به هزارو ۱۰۳تومان و لیر ترکیه به هزار و ۱۷۰ تومان رسید.

بسیاری از تحلیلگران بازار عوامل مختلفی را برای این افزایش عنوان می کنند که می توان به نزدیک شدن سال جدید میلادی و تسویه حسابهای پایان سال از سوی موسسات و شرکت ها و افزایش مسافرت ها و تقاضای ارز به عنوان یکی از عوامل یاد کرد . همچنین روی کار آمدن ترامپ و احتمال افزایش نرخ بهره در این کشور و افزایش ارزش دلار ، افزایش قیمت درهم و کاهش ارزهای ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی نیزاز دیگر عواملی است که از سوی تحلیلگران به عنوان دلایل این افزایش یاد می شود .

اما درباره اینکه در حال حاضر وضعیت عرضه و تقاضای دلار در بازار چگونه است و فعالیت سفته بازان تا چه در این امر تاثیر داشته است و این وضعیت تا چه زمان تداوم خواهد داشت با رییس شورای کانون صرافان تماس گرفته شد اما وی پاسخ به این سوالات را به زمان دیگری موکول کرد .

سیما رادمنش – جام جم آنلاینمنبع: مجله کلیک جام جم آنلاین