افزایش ذخایر معدنی با اکتشافات جدید ایمیدرو


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان افزود: معادن کوچک و متوسط ایران از نوسانات جهانی قیمت مواد معدنی متاثر شدند، لذا نیاز به حمایت دولت برای بهره‌مندی از تسهیلات برای یک دوره دارند.
وی به تلاش‌های ایمیدرو طی دو سال گذشته در مورد اکتشافات معدنی اشاره کرد و گفت: با فعالیت های اکتشافی در سطح ۲۵۰ هزار کیلومترمربع از مساحت کشور که از سال ۹۳ آغاز شده ، تاکنون ۴۵۰ میلیون تن ذخایر زغال سنگ، ۵۵۰ میلیون تن سنگ آهن، ۱۵۰ هزار تن آنتیموان و ۴۰ تن ذخایر طلا کشف شده است. کرباسیان تصریح کرد: طی سه سال گذشته تلاش شد تا تمام طرح های متوقف و نیمه تمام ایمیدرو را فعال کند که از جمله آنها ۷ طرح فولاد استانی است که اخیرا یکی از آنها راه اندازی شد و بقیه تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز که در این برنامه حضور داشت، گفت: در کشور سوئد مالکیت بسیاری از بخش های اقتصادی از آن دولت است اما مدیریت آنها توسط بخش خصوصی صورت می گیرد و دولت هیچ دخالتی در مدیریت آن ندارد.

وی افزود: ایران نیز می تواند همان مدل کشور سوئد را برای اداره بخش های اقتصادی بکار بگیرد، که اکنون نیز که مالکیت بعضی از معادن بزرگ را که مالکیت دولتی دارد اما بهره برداری از معدن و کارخانه های آن را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

وی افزود: بخش سازمان ها که نوعا دولتی هستند اما افکار بخش خصوصی دارند، مانند ایمیدرو که اگر دولت همین مدل را هم انجام دهد و حمایت کند، شاهد رشد و توسعه بخش معدن خواهیم بود. ضرورت ایجاد کنسرسیوم برای معادن کوچک و متوسط، برقراری توازن در زنجیره صنعت فولاد، نیاز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن در برنامه ششم، لزوم حمایت از بخش خصوصی واقعی و افزایش حضور خارجی ها بعد از برجام برای سرمایه گذاری در بخش معدن ایران از مواردی بود که در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر بیان شد.

انتهای پیام/بمنبع: فارس http://webmagonline.ir/