۷ مرداد: زادروز و سالگرد ولادیمیر کازمیچ زورکین یکی از پیشگامان صنعت تلویزیون

۱۲۹ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۹ جولای ۱۸۸۸ ولادیمیر کازمیچ زورکین در شهر موروم در خاک امپراتوری روسیه چشم به جهان گشود. شهرت این مخترع بزرگ به خاطر بکارگیری لامپ پرتو کاتدی برای ساخت سامانه‌ای جهت انتقال و دریافت تلویزیونی است. وی یکی از پیشگامان صنعت تلویزیون به شمار می‌رود و در زادروز خود در سن ۹۴ سالگی چشم از جهان فروبست.

او در دانشگاه فنی سن پترزبورگ زیر نظر بوریس روسینگ مخترع و دانشمند روس به تحصیل پرداخت و در آزمایش‌های وی در آزمایشگاه دانشگاه به وی کمک کرد. در آن زمان بوریس روسینگ بر روی تکنولوژی لامپ پرتوی کاتدی (CRT) که توسط دانشمند آلمانی در سال ۱۸۹۷ اختراع شده بود کار می‌کرد تا بتواند از طریق آن تصاویر را نمایش دهد موضوعی که ولادیمیر جوان هیچ شناختی از آن نداشت و برای اولین بار بود که با مفهوم آن آشنا می‌شد. در آن زمان واژه تلویزیون وجود نداشت و آن‌را “تلسکوپی الکتریکی” می‌نامیدند که بعدها این فناوری به تلویزیون تغییر نام پیدا کرد. در سال ۱۹۰۷ بوریس روسینگ اولین پتنت دریافت کننده لامپ پرتوی کاتدی و دستگاه مکانیکی به عنوان فرستنده را ثبت کرد. در سال ۱۹۱۱ در یک نمایشگاه، وی این اختراع خود که درواقع اولین نمایش تلویزیون در تاریخ بشر محسوب می‌شود را ارائه کرد ولی حتی این اختراع فاصله زیادی با آنچه که بتوان تلویزیون نامید داشد.

در سال ۱۹۱۲ ولادیمیر جوان از دانشگاه سن پترزبورگ فارغ التحصیل شد. سپس به تحقیق در خصوص اشعه ایکس زیر نظر پروفسور پل لنگوین در پاریس پرداخت. در خلال جنگ جهانی اول ولادیمیر در ارتش روسیه و در رسته مخابرات خدمت کرد و در آنجا وظیفه تست وسایل رادیوی ساخته شده را به عهده داشت. بعد از جنگ ولادیمیر زورکین تصمیم گرفت تا روسیه را ترک و به آمریکا مهاجرت کند. در کشور آمریکا ولادیمیر به عنوان مهندس در شرکت وستینگهاوس شروع به کار کرد و درکنار کار خود به تحقیق در مورد آنچه در کنار بوریس روسینگ آموخته بود، ادامه داد و سرانجام موفق شد تا تلویزیون سیاه و سفید را در سال ۱۹۲۳ به نام خود ثبت کند و در ادامه تحقیقات و اختراعات خود تنها دو سال بعد نیز توانست تلویزیون رنگی را اختراع کند.

ولادیمیر کازمیچ زورکین شاید به تنهایی تمام فناوری تلویزیون را اختراع نکرده باشد ولی بموجب اختراع لامپ تصویر پدر تلویزیون شناخته می‌شود. ولی با این وجود وی یکی از مخالفان سر سخت گسترش استفاده تلویزیون در میان کودکان بود و اعتقاد داشت که تلویزیون بر روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد؛ زمانی که از وی پرسیده شد که به کدام بخش تلویزیون علاقه دارید وی جواب داد “دکمه خاموش کردن” و همیشه عنوان می‌کرد من از این که کودکان من بجای مطالعه، ورزش و بازی با هم سن‌های خود وقتشان را با این وسیله می‌گذرانند متنفرم. این مخترع و دانشمند بزرگ در زادروز خود یعنی ۲۹ جولای ۱۹۸۲ در حالی که باید تولد ۹۴ سالگی خود را جشن می‌گرفت، در شهر پرینستون ایالت نیوجرسی آمریکا چشم از جهان فرو بست.

منبع: زومیت