۵ مورد جالب درباره کد QR

سالها پیش زمانی که کدهای QR عرضه شدند، بسیاری انتظار داشتند که این کدها نه تنها به جایگزین اجتناب‌ناپذیر بارکد تبدیل شوند، بلکه به آینده تبادل اطلاعات تبدیل شوند. انتظار می‌رفت که تنها با اسکن یک کد بتوان به یک وبسایت رفت، از یک فروشگاه مجازی خرید کرد، اسرار بازی‌های کامپیوتری را افشا کرد و … .

مقاله‌ی مرتبط:

اما با گذشت سال‌ها افراد هنوز به طور گسترده از این کدها استفاده نمی‌کنند. کدهای QR بر خلاف ارزش بالایشان هیچ‌گاه فراگیر نشدند.

شاید این روند در آینده تغییر کند. در زیر پنج روش برای استفاده از کدهای QR خواهید خواند.

QR؛ راهی جالب برای پیداکردن اپلیکیشن‌های ناشناخته

اگر یک پهپاد یا ساعت هوشمند با برند غیر مشهور خریداری کرده باشید، احتمالا باید برای آن اپلیکیشن مخصوص دانلود و نصب کنید. اما مشکل این است که موتور جستجوی اپ استورهای مشهور مانند گوگل پلی و اپ استور اپل چندان قوی نیستند و به‌علاوه ممکن است اپلیکیشن‌های مشابه وجود داشته باشند. شما ممکن است که اپلیکیشن اشتباهی نصب کنید یا حتی قادر نباشید اپلیکیشن موردنظر خود را پیدا کنید.

خوشبختانه، در بسیاری از دفترچه‌های محصولات کد QR وجود دارد که می‌تواند شما را به اپلیکیشن مورد نظر هدایت کند. این کار نه تنها باعث می‌شود که شما اپلیکیشین مورد نظر را پیدا کنید، بلکه در زمان شما نیز صرفه‌جویی می‌شود.

QR به شما کمک می‌کند تا خرید کنید

اگر اخیرا از فروشگاه‌های بزرگ دیدن کرده باشید، خواهید دید که روی برخی از محصولات مانند یخچال، علاوه بر اطلاعاتی درباره‌ی میزان برق مصرفی و از این دست، کد QR نیز وجود دارد. می‌توانید با استفاده از این کد به راحتی به صفحه محصول در فروشگاه رفته و اطلاعات بیشتری در مورد محصولی که می‌خواهید بخرید، پیدا کنید. وجود کد QR باعث می‌شود تا در زمان خریدار صرفه‌جویی شود.

QRبه مهمانان شما کمک می‌کنند تا به شبکه وای‌فای متصل شوند

آیا دوست دارید که به مهمانانتان اجازه دسترسی به وای‌فای را بدهید بدون آنکه بخواهید رمز خود را در اختیار آنها قرار دهید؟ ممکن است که مودم شما کد QR داشته باشد. اما اگر ندارد، شما می‌توانید یک کد QR برای آن بسازید.

اگر گوشی اندرویدی دارید می‌توانید با مراجعه به این لینک و وارد کردن اطلاعات مرتبط با اتصال اینترنت‌تان، کد QR برای آن دریافت کنید و آن را به صورت فایل PNG دریافت کنید. شما می‌توانید این کد را پرینت کرده و روی مودم خود بچسبانید.

کد کیو آر

کدهای QR با iOS سازگار می‌شوند

شاید زیاد به این موضوع زیاد پرداخته نشده باشد، اما iOS 11 با قابلیت ذاتی اسکن کدهای QR عرضه می‌شود. کافی است که اپلیکیشن دوربین را باز کنید و آن را به سمت کد QR بگیرید.

اگر دوست ندارید تا زمان عرضه iOS 11 منتظر بمانید، می‌توانید از روش دیگری استفاده کنید. اگر از مرورگر کروم روی آیفون استفاده می‌کنید و آیفون شما از قابلیت ۳D Touch بهره می‌برد، می‌توانید آیکون کروم را لمس کنید و از منویی که ظاهر می‌شود، گزینه کد QR را انتخاب کنید. البته می‌توانید از اپلیکیشن‌های دیگر توسعه‌دهندگان نیز استفاده کنید.

کاربردهای بیشتر کدهای QR

پیش از این به ساخت کد QR برای مودم اشاره کردیم. اما می‌توانید با وبسایت‌هایی مانند QRstuff.com برای بسیاری از کارهای خود مانند تماس تلفنی، تماس اسکایپ، تماشای ویدئو در یوتیوب کد QR بسازید. حتی قادر خواهید بود که کدهای رنگی QR تولید کنید.

کد کیو آر

اندروید به طور ذاتی از قابلیت خواندن کد QR پشتیبانی نمی‌کند. البته می‌توانید ده‌ها اپلیکیشن در این زمینه در گوگل پلی بیابید. اپلیکیشن QR Code Scanner گزینه خوبی است که رایگان بوده و تللیغات نیز ندارد.

منبع: زومیت