۵ ماهواره‌ی داخلی، موقعیت‌ یاب مکانی ایران را آزمایش می‌کنند

مقاله‌های مرتبط:

سیستم موقعیت‌یاب در آمریکا به نام GPS، در اروپا به نام گالیله و در چین به نام بایدو معروف است و بزرگترین سیستم‌های ناوبری نیز در اختیار همین کشورهاست و در واقع یک زمینه از فناوری فضایی محسوب می‌شود. در حال حاضر طبق اعلام معاون سازمان فضایی ایران یکی از پروژه‌های مدنظر کشور ما نیز هدایت و ناوبری فضایی و موقعیت‌یابی است.

معاون سازمان فضایی ایران برنامه‌های این سازمان برای کاربردی کردن فناوری فضایی در زمینه‌ی موقعیت‌یابی در کشور را تشریح کرد. طبق اعلام محمد همایون صدر، ماموریت ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی برای کشور به صورت بومی و مأموریت تأمین ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی از خارج خبر در دست اقدام است. وی گفت:

این دو ماموریت را به صورت موازی پیش می‌بریم، تا از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانیم و تا زمانی که بتوانیم خودمان نیاز خود را تأمین کنیم از طریق خرید خارجی این کار را انجام می‌دهیم. ما باید بتوانیم در مورد ابزار موقعیت‌یابی مکانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

به گفته‌ی صدر، زمانی که صحبت از ساخت ماهواره‌ی بومی می‌شود، نباید خودمان را با شرکت تالس (بزرگترین تولید کننده‌ی ماهواره‌ی مخابراتی در اروپا) و شرکت ایرباس دیفتس (تولیدکننده‌ی صنایع جنگ‌افزاری و هوافضا) مقایسه کنیم، بلکه تنها قصد داریم این مسیر را شروع و این توانمندی را در کشور ایجاد کنیم؛ زیرا این شرکت‌ها به تمام دنیا سرویس می‌دهند.

اکنون سازمان فضایی در حال طرح و ایده‌یابی در زمینه‌ی پروژه یادشده است و زمانی که اعتبار مالی برای آن تخصیص داده شود، این پروژه شروع می‌شود. سازمان فضایی قصد دارد این سیستم را به صورت آزمایشی روی ماهواره‌هایی که در دسترس هستند، امتحان کند. سیستم موقعیت‌یابی روی ۵ ماهواره‌ی بومی نصب خواهد شد، هر کدام از این ۵ ماهواره با توجه به طراحی خاصی که دارند، می‌توانند این سازمان را برای دستیابی به موقعیت‌یابی مکانی به وسیله‌ی ناوبری فضایی آماده‌تر کنند.

منبع: زومیت