۴ هزار بدافزار ضبط مخفیانه مکالمات شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آرس تکنیکا، تمامی این برنامه ها توسط یک فرد خاص طراحی شده و از فوریه گذشته در اینترنت پخش شده اند.

نکته نگران کننده این است که سه برنامه از این مجموعه برنامه ها در فروشگاه رسمی گوگل پلی شرکت گوگل عرضه شده اند. بررسی های موسسه امنیتی Lookout نشان می دهد یکی از این سه برنامه که Soniac نام دارد قبل از حذف از فروشگاه گوگل پلی بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ بار بارگذاری شده است. این برنامه پیام رسان نسخه ای دستکاری شده از برنامه تلگرام بوده است.


Soniac قادر به ضبط صدای افراد در حین گفتگو با گوشی، عکس برداری مخفیانه، برقراری تماس های تلفنی ناخواسته، ارسال پیام، دسترسی به سابقه استفاده از گوشی و فهرست تماس های آن و حتی اطلاعات مربوط به نقاط دسترسی به شبکه های وای – فای است.


دو بدافزار اندرویدی دیگر که در گوگل پلی در دسترس بوده اند Hulk Messenger  و  Troy Chatنام دارند و هم اکنون از آن حذف شده اند. اما بقیه این ۴۰۰۰ بدافزار به شیوه های دیگر و از جمله از طریق ارسال لینک بارگذاری با ایمیل قابل دسترسی هستند.


SonicSpy شباهت های زیادی با بدافزار دیگری به نام SpyNote دارد و بررسی حساب های طراح این بدافزارها نشان می دهد که این فرد ساکن کشور عراق است.

منبع: خبرگزاری مهر