۲۸ شهریور: کشف اوتسی مرد یخی

۲۶ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۹۱ دو گردشگر آلمانی و اهل نورنبرگ جسد یخ زده‌ای را در منطقه اوتسال از کوه‌های آلپ و در نزدیکی مرز اتریش و ایتالیا پیدا کردند.

oetzi dieentdeckung

در آغاز این دو گردشگر آلمانی تصور می‌کردند که این لاشه تازه است همانند پیکر بسیاری دیگر که در آن منطقه یافت عموما یافت می‌شود. پیکر رو به جلو خوابیده بود و زیر یخ‌ها پیچیده شده بود. متاسفانه نیروهای اتریشی در آغاز متوجه اهمیت و قدمت این مومیایی طبیعی نشده بودند و با مته و تبر سعی در خارج نمودن این مومیای کردند که به همین خاطر صدماتی نیز به پیکر این مومیایی وارد شده است. زمانی که جسد از زیر یخ خارج شد آن‌را به ایسنبروک بردند و آنجا بود که قدمت حدودی این مومیایی طبیعی مشخص شد.

otzi-the-Iceman

در بررسی‌های دقیق‌تر توسط دیرینه شناسان مشخص شد که این جسد متعلق به بیش از ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد است. دانشمندان نام این مرد را اوتسی بر اساس منطقه‌ای که در آن یافته شده بود انتخاب کردند و بررسی‌های دقیق‌تر مشخص کرد که در زمان مرگ، اوتسی حدود ۴۵ سال داشته است. علت مرگ وی بر اساس نتیجه تحقیق محققان جراحت تیر در شانه‌ی او اعلام شده است، وی ۱.۶۵ متر قد و حدود ۵۰ کیلوگرم وزن داشته است. در سال ۲۰۱۲ دانشمندان اعلام کردند که کهن‌ترین سلول‌های خونی شناخته شده تا کنون متعلق به اوتسی است. همچنین با بررسی محتویات معده اوتسی مشخص شد که حدود ۲ ساعت قبل از مرگ، وی حبوبات و گوشت بز وحشی خورده است که این  آخرین وعده غذایی وی بوده است.

دیگر رویدادهای مهم ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر)

۱۸۴۸ – کشف Hyperion، هشتمین قمر سیاره‌ی زحل

۱۹۵۷ – اولین آزمایش اتمی زیرزمینی در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۹۸۲ – اولین استفاده اتز شکلک‌های متنی یا اسمایلی‌ها در پیام‌ها

۱۹۹۴ – تصویب قانون استفاده از شناسایی DNA در پرونده‌های قضایی آمریکا


این مطلب در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.

منبع: زومیت