۲۶خرداد: تولد شرکت IBM

۱۰۶ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۶ ژوئن ۱۹۱۱، شرکت ماشین‌آلات بین‌المللی کسب و کار (IBM) در شهر نیویورک آمریکا و در آغاز تحت عنوان CTR تاسیس گردید. این شرکت در واقع بر اساس ترکیب سه شرکت دیگر به‌وجود آمده بود. این شرکت یکی از شرکت‌هایی است که دارای بیشترین پتنت‌های تجاری در دنیا است و توانست تا سال ۲۰۱۳ به رکورد بیشترین پتنت ثبت شده برای ۲۰ سال متوالی دست یابد. این کمپانی دارای ۱۲ لابراتوار تحقیقاتی در سراسر دنیا است که جزو پیشرفته ترین و پر هزینه‌ترین لابراتوارهای تحقیقاتی در دنیا به حساب می‌آیند. شرکت آی‌بی‌ام یکی از شرکت‌هایی است که سرمایه‌گذاری بزرگی در بخش تحقیق و توسعه انجام می‌دهد که یکی از عوامل بقای این شرکت در این مدت نیز به همین موضوع است. در سال ۲۰۱۲ مجله Fortune کمپانی آی‌بی‌ام را به عنوان رتبه نخست از منظر رهبری به‌دلیل تصمیمات استراتژیکِ آن، برای مقابله با بحران‌های اقتصادی و تغییرات تکنولوژی، شناخته است.

IBM در سال ۱۹۶۴، رایانه System/360 خود را معرفی کرد که موفقیت‌های بسیاری را به همراه داشت. در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، آی‌بی‌ام ریزرایانه‌های غیرسازگار مختلفی را که شامل System/36 و System/38 بودند عرضه کرد. در سال ۱۹۸۸، رایانه AS/400 که آن هم بسیار موفق بود، معرفی شد. در سال ۱۹۸۱، این شرکت رایانه شخصی (PC) خود را معرفی کرد. PC هنوز هم به عنوان یک استاندارد اصلی برای کامپیوترهای شخصی به شمار می‌رود و میلیاردها کاربر از آن استفاده می‌کنند. آی‌بی‌ام برای رایانه‌های شخصی خود سیستم‌عامل OS/2 را ارائه کرد. با آمدن ویندوز این شرکت سیستم‌عامل خود را از بین نبرد بلکه هر دو سیستم‌عامل را به همراه PC خود ارایه می‌کرد. در سال ۱۹۹۱، آی‌بی‌ام با اپل و موتورولا همکاری تازه‌ای را آغاز کرد تا تراشه PowerPC را ارائه دهد. اولین سیستم‌های تحت PowerPC در سال ۱۹۹۵ معرفی شدند. آی‌بی‌ام تا به حال مقادیر زیادی از ایستگاه‌های کاری، رایانه‌های بزرگ، ریزرایانه‌ها، نرم‌افزار نشر رومیزی، لپ‌تاپ‌ها و بسیاری از فناوری‌های جانبی دیگر را ارایه کرده است. امروزه سیستم‌های این شرکت به عنوان استانداردی برای سازندگان بزرگ جهانی شناخته می‌شوند. محصولات IBM نیز به عنوان محصولاتی با کیفیت بالا برای تمامی استفاده کنندگان رایانه در جهان شناخته می‌شوند. آی‌بی‌ام می‌کوشد تا سیستم‌ها و فناوری‌های خود را روزانه پیشرفت دهد و آن‌ها را به صنعت جهان ارائه دهد.

آی‌بی‌ام یکی از شرکت‌هایی است که در دنیا به‌دلیل حمایت‌های گسترده از کارکنان خود شناخته شده است. شاید ریشه این موضوع که در این شرکت با سیاست‌های آن آمیخته شده به توماس جی واتسون، مدیرعامل این شرکت در طول ۴۲ سال حضور او از آغاز تا سال ۱۹۵۶ برمی‌گردد. او از آغاز یعنی سال ۱۹۱۴ تلاش‌های گسترده‌ای در حوزه منابع انسانی صورت داد و یک فرهنگ مناسب در این شرکت از خود به یادگار گذاشت. واتسون با تشکیل تیم‌های ورزشی از کارکنان شرکت و حمایت از آن‌ها در شرکت در مسابقات همچنین برگزاری مهمانی‌های خانوادگی و حمایت همه جانبه از خانواده‌های کارکنان سعی کرد شرکت آی‌بی‌ام را به عضوی از خانواده‌های کارکنان خود تبدیل کند و با این کار توانست روحیه وفاداری و از خودگذشتی مناسبی را در میان کارکنان شرکت ایجاد کند که یکی از ریشه‌های موفقیت این شرکت بزرگ به حساب می‌آید. آقای واتسون حتی برای کسانی که در این کمپانی بازنشت می‌شدند نیز برنامه‌ریزی کرده بود و یک باشگاه با امکانات رفاهی و تفریحی برای کسانی که ۲۵ سال در این شرکت خدمت کرده بودند، تاسیس کرده بود.

شرکت آی بی ام در سال ۱۹۳۴ تمام کارکنان خود را مشمول بیمه عمر کرد و در سال ۱۹۳۵ برنامه حمایتی خود را از بازماندگان کارکنان خود اجرایی کرد. این شرکت در جهت حمایت از افراد معلول برنامه آموزشی خاصی را در سال ۱۹۴۲ با هدف آموزش و استخدام افراد معلول پی گرفت تا در کنار بهره بردن از خدمات آنها به‌تواند این افراد را که قالبا به‌دلیل ناتوانی‌های جسمی توسط سایر شرکت‌ها استخدام نمی‌شدند و با مشکلات معیشتی مواجه می‌شدند را تحت پوشش خود قرار دهد. IBM در سال ۱۹۴۶ در حمایت از نهضت های ضد نژاد پرستی اولین فروشنده سیاه پوست را ۱۸ سال قبل از پیمان حقوق شهروندی سال ۱۹۶۴ که در آن حقوق شهروندی باید به‌دور از تبعیض نژادی لحاظ گردد، استخدام کرد. توماس جی واتسون اولین منشور اخلاقی شرکت را در سال ۱۹۵۲ منتشر کرد که در آن عدم اعمال تبعیض نژادی، جنسیتی، سنی و ملیتی مشخص شده بود. درست در اوج دورانی که در آمریکا تبعیض نژادی و جنسیتی در کار به اوج خود رسیده بود، توماس جی واتسون در سال ۱۹۵۳ در یک نامه به تمام کارکنان آی بی ام اعلام کرد که شرکت نیازمند استخدام بهترین افراد صرف‌نظر از جنسیت، سن و نژاد است. وی تلاش‌های زیادی کرد تا بتواند ذهنیت مناسبی بر اساس اصول اخلاقی و انسانی در فرهنگ کاری IBM نهادینه کند.

واتسون تا سال ۱۹۵۶ و یک ماه پیش از مرگش سکان رهبری IBM را در اختیار داشت.

دیگر رویدادهای مهم ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن)

۱۶۵۷ – ثبت پتنت ساعت پاندولی

۱۸۸۴ – شروع به کار اولین ترن هوایی در ایالات متحده آمریکا

۱۹۰۳ – تاتسیس کمپانی فورد (Ford Motor)

۱۹۲۲ – پرواز اولین نمونه هلیکوپتر در مریلند، ایالات متحده آمریکا


این مطلب در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.

منبع: زومیت