۲۲ دی، جف بزوس و بوئینگ ۷۴۷

۵۳ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۲ ژانویه‌ی سال ۱۹۶۴، جف بزوس در آلبوکرکی نیومکزیکو متولد شد. جف بزوس در حال حاضر ثروتمندترین فرد جهان است. او موسس، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره‌ی شرکت آمازون است.

جف بزوس در سال ۱۹۶۴ با نام کامل جفری پرستون جورجنسن متولد شد. نام خانوادگی بزوس، از همسر دوم مادر او یعنی مایک بزوس برداشته شده است. جف از سنین کودکی علاقه‌ی زیادی به دنیای الکترونیک داشت. پس از نقل مکان به میامی، او در دبیرستان پالمتو مشغول به تحصیل شد. سپس برای ادامه‌ی تحصیل به دانشگاه پرینستون رفت و در سال ۱۹۸۶ با مدرک کارشناسی مهندسی برق و علوم کامپیوتر از آنجا فارغ‌التحصیل شد.

مقاله‌های مرتبط:

بزوس پس از فارغ‌التحصیلی در شغل‌های کامپیوتری متعددی در وال استریت مشغول به کار شد. در سال ۱۹۹۴، او وبسایت آمازون را تاسیس کرد. والدین او جزء اولین سرمایه‌گذاران این سرویس بودند که ۳۰۰ هزار دلار از ذخیره‌ی بازنشستگی خود را صرف آن کردند.

جف بزوس علاوه بر آمازون صاحب شرکت‌ فضایی بلو اوریجین و روزنامه‌ی واشنگتن پست نیز هست. او در حال حاضر با ۱۰۵.۱ میلیارد دلار دارایی، بالاتر از بیل گیتس به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شود.

از دیگر اتفاقات مهم این روز در دنیای فناوری، می‌توان به اولین پرواز جامبو جت بوئینگ ۷۴۷ اشاره کرد. این هواپیما برای اولین بار در ۱۲ ژانویه‌ی سال ۱۹۷۰ به پرواز درآمد. بوئینگ ۷۴۷ اولین هواپیمای عریض جهان بود که دو راهرو در میان صندلی‌های مسافران آن تعبیه شده بود. علاوه بر آن در این هواپیما برای اولین بار از موتور توربوفن استفاده شد. موتور توربوفن، برای سرعت‌های متوسط مناسب است و امروزه در اکثر هواپیماهای مسافربری جت استفاده می‌شود.

انتخاب شماره‌ی ۹۱۱ به عنوان شماره‌ی تماس‌های اورژانسی در آمریکا نیز در این روز و در سال ۱۹۶۸ اتفاق افتاده است. این تصمیم توسط شرکت AT&T که در آن روز بزرگترین سرویس‌دهنده‌ی تلفن آمریکا بوده، عملی شده است.

منبع: زومیت