۲۱ تیر: تولد جرج ایستمن کسی که عکاسی را برای همه آسان کرد

مقاله مرتبط:

۱۶۳ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۲ جولای ۱۸۵۴ جورج ایستمن مخترع و کارآفرین بزرگ آمریکایی در محله واترویل نیویورک چشم به جهان گشود. این مخترع بزرگ بدلیل بکارگیری فیلم رول در عکاسی و تاسیس کمپانی بزرگ کداک در دنیا شناخته شده است. پیش از اختراع فیلم رول و بکارگیری آن، عکاسی امری پرهزینه و پیچیده بود که هرکسی قادر به انجام آن نبود؛ ولی زمانی که جرج ایستمن حق اختراع فیلم رول را از پیتر هاستن به قیمت ۵٫۰۰۰ دلار در سال ۱۸۸۱ خریداری کرد و آن‌ را در دوربین‌های عکاسی استفاده کرد، یک انقلاب در عکاسی بوجود آورد. جرج ایستمن نه مخترع عکاسی بود و نه مخترع فیلم رول ولی بکارگیری و بهبود فیلم رول و استفاده از آن در دوربین‌های عکاسی توسط او انجام شد که این انقلاب بزرگ را شکل داد به همین دلیل نام این مرد بزرگ در تاریخ عکاسی جاودانه شده است.

جرج ایستمن کداک را در ۱۸۹۲ تاسیس کرد

جرج ایستمن در سال ۱۸۹۲ شرکت ایستمن کداک را تاسیس کرد. این شرکت مخترع اولین دوربین‌های عکاسی دستی در جهان به حساب می‌آید که موجب عمومیت یافتن عکاسی شد. همچنین شرکت کداک از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات و مواد عکاسی در جهان است که تصویر نخستین فرود انسان بر کره‌‌ی ماه توسط یکی از دوربین‌های این شرکت عکس‌برداری شده است. شرکت کداک که مشهورترین شرکت عکاسی قرن بیستم محسوب می‌شد در سال ۲۰۱۲ اعلام برشکستگی کرد چراکه نتوانست خود را با پیشرفت‌ها و تحولات عکاسی دیجیتال وفق دهد. ارزش سهام کداک در ۱۵ سال از ۳۱ میلیارد دلار به کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار رسید. تا این یادگار جرج ایستمن که یک قرن را تحت تاثیر قرار داد و قهرمان قرن بیستم میلادی بود در ابتدای قرن بیست و یکم نتواند به رقابت با رقیبان نو ظهور بپردازد.

کار من تمام شده است، چرا صبر کنم؟

جرج ایستمن در ۱۴ مارچ ۱۹۳۲ و در ۷۷ سالگی با شلیک گلوله به قلب خود چشم از جهان فروبست. جرج ایستمن در دو سال پایانی زندگی خود از درد شدید ستون فقرات رنج می‌برد که زندگی را بر وی سخت کرده بود. وی در نامه‌ای که از خود برای خانواده و دوستان خود باقی گذاشته بود عنوان کرده بود: «به دوستانم: کار من تمام شده است ، چرا صبر کنم؟». جرج ایستمن یکی از ثروتمندان بزرگ زمان خود به حساب می‌آمد. بسیار مهربان بود و اقدامات بشر دوستانه‌ی بسیاری انجام می‌داد. او بخش زیادی از درآمد خود را برای ساخت مراکز آموزشی و بهداشتی در مناطق محروم اختصاص می‌داد. از کمک‌های این مرد نیکوکار و بخشنده می‌توان به برپایی دانشکده‌ی موسیقی ایستمن‌، دانشکده‌های دندانپزشکی و پزشکی روچستر، کمک‌های مالی برای تاسیس دانشکده فنی روچستر، کمک‌های مالی برای گسترش دانشگاه MIT، ارائه‌ی بودجه برای کلینیک‌های درمانی در لندن و دیگر شهرهای اروپایی برای ساکنان کم درآمد و بسیاری دیگر اشاره کرد.


این مطلب در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۶ به‌ورزرسانی شده است.

منبع: زومیت