۱۷ آذر، اولین پرتاب موفق فضاپیمای دراگون شرکت اسپیس ایکس

۶ سال پیش در چنین روزی یعنی هشتم دسامبر سال ۲۰۱۰، شرکت آمریکایی اسپیس ایکس، فضاپیمای دراگون خود را به فضا پرتاب کرد. این پرتاب، اسپیس ایکس را به عنوان اولین شرکت فضایی خصوصی معرفی کرد که توانسته یک فضاپیما را به سلامت به خارج از جو فرستاده و بازگرداند.

فضاپیمای دراگون به کمک موشک فالکون ۹ از محصولات شرکت اسپیس ایکس به فضا فرستاده می‌شود. این فضاپیما در ابتدا برای سفرهای انسانی طراحی شده بود؛ اما تغییر در برنامه‌ها باعث شد که تا به امروز دراگون تنها برای رساندن محموله‌های باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شود. البته نسخه‌ی مسافربر این فضاپیما با نام دراگون دو در حال ساخت در شرکت اسپیس ایکس است. نسخه‌ی مسافربر این فضاپیما علاوه بر کنترل از داخل کابین، قابل کنترل شدن از ایستگاه مرکزی اسپیس ایکس در هاوتورن نیز خواهد بود.

مقاله‌های مرتبط:

اسپیس ایکس طراحی و ساخت دراگون را از سال ۲۰۰۴ شروع کرد. آنها در سال ۲۰۰۶ ساخت این محصول را به صورت عمومی اعلام کرده و اولین پرواز آن را برای سال ۲۰۰۹ برنامه‌ریزی کردند. اولین پرتاب دراگون در سال ۲۰۱۰، آن را تبدیل به اولین فضاپیمایی کرد که به سلامت از یک سفر فضایی بازگشته است. در می سال ۲۰۱۲، نسخه‌ی باری این فضاپیما برای اولین بار به فضا پرتاب شد. طی این پرتاب، دراگون به اولین فضاپیمای تجاری تبدیل شد که توانسته محموله‌ای را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند. در اکتبر همان سال، ناسا قراردادی با اسپیس ایکس امضا کرد و دراگون را به عنوان وسیله‌ی نقلیه‌ی رسمی برای تحویل بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی معرفی کرد.

از دیگر اتفاقات مهم تاریخ در این روز، تولد ویلیام سی دورانت، یکی از پیشگامان صنعت خودروسازی آمریکا است. این تاجر آمریکایی در هشتم دسامبر سال ۱۸۶۱ در شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا دیده به جهان گشود. او با شرکت در طراحی و ساخت تعدادی خودروی متنوع، هولدینگی از برندهای مختلف خودروسازی را در آمریکا تاسیس کرد. نام ویلیام سی دورانت با شرکت‌های بزرگی همانند جنرال موتورز و شورلت گره خورده است.

دورانت جنرال موتورز را با همکاری فردریک اسمیث در سال ۱۹۰۸ تاسیس کرد. همکاری بزرگ بعدی او با لوئیس شورلت بود. این دو صنعتگر، شرکت خودروسازی شورلت را در سال ۱۹۱۱ تاسیس کردند. از دیگر شرکت‌هایی که ویلیام سی دورانت در تاسیس آنها نقش داشته، شرکت تولید لوازم خانگی Frigidaire از زیرمجموعه‌های برند اروپایی الکترولوکس است. دورانت در ۱۸ مارس سال ۱۹۴۷ در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت.

منبع: زومیت