یک شرکت خصوصی با بودجه ناسا می خواهد راکت‌ همجوشی هسته‌ ای بسازد

شرکت پرینستون ستلایت سیستمز که از بودجه‌ی ناسا بهره می‌برد، امکان ساخت راکت های با بهره بردن از راکتورهای هم‌جوشی هسته‌ای را پیشنهاد داده است. به گفته‌ی مایکل پالوززک، رئیس شرکت پرینستون ستلایت سیستمز، این تکنولوژی امکان انجام ماموریت‌های جدید و هیجان‌انگیز علمی را فراهم می‌کند که با وجود تکنولوژی‌های امروزی بسیار پرهزینه و دشوارند.

در واقع این تکنولوژی به طور بالقوه امکان انجام ماموریت­هایی در فضاهای دوردست را فراهم می‌کند. همان‌طوری که می‌دانید، راکتورهای همجوشی هسته‌ای قادر به تولید انرژی نامحدودی هستند. راکتور همجوشی، فرایند تولید انرژی از طریق همجوشی را به همان شیوه‌ ستارگان و خورشید بازسازی می‌کند.

 سوخت هسته‌ای نسبت به سوخت‌های شیمیایی و یونی بسیار کارآمدتر است. سیستم‌های شرکت پرینستون از انرژی هسته‌ای بهره می‌برند که از گرم کردن ترکیب دوتریوم و هلیم ۳ به همراه امواج رادیویی با فرکانس کم به دست می‌آید. درحالی‌که ساخت این سیستم برای پروژه‌های بزرگ‌تر بسیار پرهزینه (حدود ۲۰ میلیارد دلار) است، اما برای ساخت راکت های کوچک، تنها حدود ۲۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت. این راکت های هم‌جوشی هسته‌ای، ۱.۵ متر قطر و بین ۴ تا ۸ متر طول خواهند داشت.

اما به‌ جز هزینه، دو مانع مهم پیش روی این سیستم وجود دارد. ابتدا این‌که این سیستم دارای سطح تابشی بسیار بالایی است که امکان انجام ماموریت‌های سرنشین دار را ناممکن می‌کند. علاوه بر این، درحالی‌که یک ژنراتور تنها با هزینه ۲۰ میلیون دلار ساخته می‌شود، اما در هر فضاپیما به چندین ژنراتور برای اطمینان از ثبات و امکان دستیابی به سرعت‌های بالا احتیاج است.

راکتور همجوشی هسته ای

پروژه‌های دیگر

سفرهای فضایی در بین نخبگان تکنولوژی جهان تبدیل به یک روند شده است و بسیاری از نام‌های بزرگ به دنبال راهکارهای جدیدی برای پیشرفت‌های فضایی و فرستادن انسان به فضاهای دوردست هستند. پل آلن کارآفرین مشهور و یکی از بنیان‌گذاران مایکروسافت به‌تازگی اعلام کرده است که می‌خواهد بزرگ‌ترین هواپیمای حامل فضاپیماهای جهان را بسازد؛ به‌طوری که به لایه‌های فوقانی جو دست پیدا کرده و میزان انرژی پرتاب فضاپیما از زمین را کاهش دهد.

ایلان ماسک موسس و مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس هم مجموعه موفقیت‌هایی را با شرکت فضایی خود در زمینه‌ی استفاده از راکت های قابل استفاده مجدد به دست آورده است. شرکت فضایی ماسک، قصد دارد طی ماه‌های آینده، راکت فالکون هِوی را آزمایش کند. فالکون هوی راکتی است که قرار است، روزی انسان را به ماه بفرستد. در همین رابطه باید به ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا اشاره کرد که قرار است سال آینده به فضا پرتاب شود و تاج خورشید را بررسی کند.

به این ترتیب، ما انسان‌ها هیچ‌گاه به اندازه امروز به درک و رسیدن به اعماق فضا، این‌چنین نزدیک نبوده‌ایم و ایده‌هایی به مانند این بی‌نهایت هیجان‌انگیزند و ممکن است، نشانی از ورود ما به عصر طلایی سفرهای فضایی باشند.

منبع: زومیت