گوگل با پرداخت ۱.۱ میلیارد دلار بخش تولید گوشی های پیکسل اچ‌ تی سی را تصاحب کرد

پس از گمانه‌ها زنی‌های مختلف در خصوص تصاحب اچ‌تی‌سی توسط گوگل، دقایقی پیش این موضوع بصورت رسمی تایید شد. آلفابت با تایید این موضوع اعلام کرده که با پرداخت ۱.۱ میلیارد دلار کسب و کار گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی را که محصول پیکسل گوگل را تولید می‌کند، تصاحب خواهد کرد. تصاحب اچ‌تی‌سی برای استقلال در فرایند تولید محصولات سخت‌افزاری را باید آخرین تلاش گوگل به منظور تولید محصولات سخت‌افزاری عنوان کرد. 

گوگل در سال‌های اخیر سیاست خود رد قبال تولید محصولات سخت افزاری را تغییر داده و در پی آن است تا کنترل خود روی فرایند تولید سخت‌افزار و توسعه نرم‌افزار محصولاتش را بصورت برابر افزایش دهد. سال گذشته، گوگل برای سر و شکل دادن به بخش سخت‌افزاری خود، ریک استرلو، متخصص سابق موتورولا را به استخدام خود درآورد تا بخش سخت‌افزار این کمپانی را مدیریت کند. 

گوگل در بیانیه‌ای در رابطه با تصاحب اچ‌تی‌سی چنین اظهار نظر کرده است:

توافق جدید با اچ‌تی‌سی برای گوگل به مفهوم تقویت هر چه بیشتر تعهد این کمپانی در حوزه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند و سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه‌ی سخت‌ازار است. 

علاوه بر تصاحب بخش کسب و کار گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی، با توافق بین دو کمپانی، گوگل حق استفاده از فناوری‌های غیر انحصاری اچ‌تی‌سی را نیز داشته و در واقع پتنت‌های غیرانحصاری اچ‌تی‌سی را نیز خریداری کرده است. اچ‌تی‌سی با وجود فروش بخشی از کسب و کار گوشی‌های هوشمندش به گوگل همچنان می‌تواند محصولات خود را نیز با برند اچ‌تی‌سی راهی بازار کند. 

اچ‌تی‌سی یکی از قدیمی‌ترین شرکای سخت‌افزاری گوگل محسوب می شود. شماری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند که گوشی‌های هوشمند پیکسل این کمپانی قریب به ۲۰ درصد از مجموع عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی را به خود اختصاص داده است. 

این دومین تلاش گوگل برای تصاحب یک کمپانی در حوزه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند است. غول جستجو در سال ۲۰۱۲ نیز با پرداخت ۱۲.۵ میلیارد دلار اقدام به خرید موتورولا کرد، اما این خرید نتیجه‌ی چندان خوشایندی را برای گوگل به همراه نداشت، به طوریکه گوگل با نگه داشتن پتنت‌های موتورولا، بخش تولید گوشی‌های هوشمند این کمپانی را در ازای ۳ میلیارد دلار به لنوو واگذار کرد. در کنار تصاحب کمپانی‌های فعال در حوزه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند، گوگل در سال ۲۰۱۴ با پرداخت ۳.۲ میلیارد دلار کمپانی نست را که در زمینه‌ی تولید گجت‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند فعالیت می‌کند، تصاحب کرد. 

سیاست گوگل برای ارائه‌ی رایگان گواهی استفاده از اندروید و درآمدزایی از طریق جستجو و سرویس نقشه باعث شده تا این کمپانی اندروید را به پراستفاده‌ترین سیستم عامل حزه‌ی موبایل تبدیل کند، بطوریکه سهم اندروید قریب به ۹۹ درصد است. به طور حتم ورود مستقیم گوگل به حوزه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند، شرکای سخت‌افزاری این کمپانی را آزرده خاطر خواهد کرد. باید دید که واکنش کمپانی‌های دیگر در این خصوص چگونه خواهد بود. 

سهم اچ‌تی‌سی از بازار گوشی‌های هوشمند در سال گذشته کاهش یافته و به کمتر از ۰.۹ درصد رسید. اچ‌تی‌سی در سال ۲۰۱۱ با ۸.۸ درصد سهم از بازار بهترین دوران خود را سپری می‌کرد. گمانه‌ها نشان از این دارد که پیکسل‌های گوگل یک درصد از بازار را در اختیار دارند و ۲.۸ میلیون دستگاه از این گوشی راهی بازار شده است. 

منبع: زومیت