گشت و گذار در کارخانه‌ هواپیماسازی بوئینگ در اورت: زادگاه غول‌های پرنده

بوئینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ دو هواپیمای پهن‌پیکر پرفروش بوئینگ هستند که جهت سفرهای دوربرد عملا جایگزین بوئینگ ۷۴۷ افسانه‌ای شده‌اند. این دو هواپیما در کنار یکدیگر و در تاسیسات بوئینگ در اورت در ایالت واشنگتن تولید می‌شوند. البته کارخانه‌ی اورت تنها کارخانه‌ی شرکت بوئینگ نیست؛ برای مثال، بوئینگ ۷۳۷ در تاسیسات این شرکت در رنتون در ایالت واشنگتن تولید می‌شود و تولید سری ۱۰ بوئینگ ۷۸۷ نیز به‌طور اختصاصی در کارخانه‌ی این شرکت در کارولینای جنوبی انجام می‌شود.

هرچند کارخانه‌ی اورت تنها تاسیسات تولیدی بوئینگ نیست؛ اما همچنان از آن به‌عنوان معروف‌ترین کارخانه‌ی بوئینگ یاد می‌شود. تاسیسات اورت در سال ۱۹۶۷ برای ساخت بوئینگ ۷۴۷ بنا شد. این تاسیسات از نظر حجم به‌عنوان بزرگترین کارخانه‌ی جهان شناخته می‌شود؛ طبق ادعای بوئینگ، این تاسیسات می‌توانند یک دیزنی‌لند را به‌طور کامل در خود جای دهند، در حالی که فضایی به‌ مساحت ۴۸۵۰۰ متر مربع به‌عنوان پارکینگ نیز باقی‌ خواهد ماند.

کارخانه بوئینگ در اورت / Boeing Everett Factory

وقتی از دور به این تاسیسات نگاهی می‌اندازید، چندان بزرگ به‌نظر نمی‌رسند، اما وقتی به کارخانه نزدیک می‌شوید، عظمت آن پیش چشمان شما خودنمایی می‌کند. حجم فضای داخلی ساختمان اصلی مونتاژ هواپیما بیش از ۱۳ میلیون و ۳۶۰ هزار متر مکعب است که در زمینی به مساحت تقریبی ۳۹۷ هزار متر مربع واقع شده است. طبق آمار ارائه شده توسط بوئینگ تا کنون بیش از ۳۶۰۰ فروند هواپیما در این کارخانه تولید و به مشتریان تحویل داده شده‌اند؛ این هواپیماها شامل مدل‌های ۷۴۷، ۷۶۷، ۷۷۷ و ۷۸۷ می‌شود. در سال جاری نیز تاکنون بوئینگ ۶۶ فروند بوئینگ ۷۷۷ و ۱۲۵ فروند بوئینگ ۷۸۷ به مشتریان تحویل داده است؛ البته این عدد شامل ۷۸۷ های تولید شده در کارولینای جنوبی نیز می‌شود. ۳۰ هزار نفر در این تاسیسات مشغول به‌کار هستند و جالب اینجا است که این کارخانه هیچ‌گاه تعطیل نمی‌شود، حتی آخر هفته‌ها نیز کارکنان در این کارخانه مشغول به‌کار هستند.

در ادامه با تصاویری از خط تولید بوئینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ که توسط بنیامین ژنگ از وب‌سایت Business Insider تهیه شده‌اند ما را همراهی کنید.

منبع: زومیت